Ml. Dorost - reportáž

Piráti ztratili dvougólové vedení a ze Sparty odjíždí s prázdnou

Napsala 30.09.2017 Kateřina Kundertová
P r a h a / C h o m u t o v - Piráti odjeli k šestému kolu ELIOD extraligy mladšího dorostu na led pražské Sparty, kde si vytvořili dvougólové vedení. Domácí ale během posledních třinácti minut nasázeli čtyři branky a strhli vítězství na svou stranu. Svěřenci Bedřicha Pastyříka přišli po čtyřech zápasech o neporazitelnost, prosadili se Tobiáš Holka, Michal Gut a Marcel Štefančík.
6.kolo so 30.9.2017
SPA
5:3(1:1, 0:1, 4:1)
Sparta
Liemann – Hamara, Truhlář, Bláha, Zemchenkov, Ducháč, Guryevskiy, Adam – Kubánek, Mácha, Adamec, Krupička, Broš, Slavíček, Vítů, M. Vitouch, Vágner, Theimer
Šilhan – Němec, Petrásek, Pöschl, Vaněk, Matějka, Kovár, Birhanzl – Spudich, Králíček, Urych, Príhoda, Svoboda, Prokeš, Čech, Koláček, Štefančík, Holka, Gut, Vrhel

Sparta
20. Zemchenkov (Adamec), 47. Kubánek, 55. Krupička, 58. Slavíček (Adamec), 60. Adamec (Broš)
19. Holka (Gut, Matějka), 38. Gut (Králíček), 47. Štefančík (Vrhel)

Petrásek (Chomutov) 10 minut

Utkání bylo od samého počátku velice atraktivní a diváci přítomní v hale se rozhodně nenudili. O první vážnější situaci se postaralo útočné duo Slavíček-Krupička, které bylo v chomutovském brankovišti velice aktivní. Brankář Šilhan i za pomoci svých obránců celou situaci ustál, a skóre se tak neměnilo. Na straně Chomutovských střílel od modré čáry obránce Matějka, jenž svou dělovkou trefil jen zadní mantinel. Po sedmi odehraných minutách se ocitl v dobré střelecké pozici Bláha, který střelou z mezikruží na brankáře Šilhana nevyzrál. Šance obou celků se pomalu začaly kupit, domácím hrozilo nebezpečí při vlastním oslabení, když už z brankové čáry vyhazoval touš do bezpečí zadák Guryevskiy.

Po polovině úvodní třetiny si mezi kruhy najel bek Truhlář, Šilhan musel rychle na zem a vše zvládl na jedničku. Až v poslední pětiminutovce to pořádně zahučelo. Vitouch totiž špatně odhadl situaci a naservíroval puk do jízdy Gutovi, ten ani za spolupráce jednoho ze svých spoluhráčů nedopravil kotouč do klece domácích. Necelé tři minuty před koncem úvodní periody si udělal výlet do útočného pásma Ducháč, ale ani on neotevřel skóre. Konkurz na střelce trval až do času 18:23, kdy pohotově dorazil střelu Matějky útočník Tobiáš Holka. Chomutovská radost ale nepřetrvávala dlouho. Sparťané se usadili v pásmu soupeře a byl to Semen Zemchenkov, který luxusní ranou z kruhů vyrovnal a stanovil skóre po první třetině 1:1.

Po necelých třech odehraných minutách z prostředního dějství mohl udeřit nejprve Broš a poté také jeho kolega z útoku Adamec. Domácí útočníci vytvořili pořádný nepořádek před Šilhanem, ale ani jednomu z nich se nepodařilo procedit puk za gólmanova záda. V půlce utkání si oba týmy vyzkoušely krátkou hru ve čtyřech na obou stranách, při níž se nic podstatného neudálo. V poslední šestiminutovce prostřední části přihrál Truhlář na rozjetého Slavíčka, druhý jmenovaný objel branku a následně zkusil střelu z otočky. Šilhan však nemusel zasahovat, jelikož puk šel mimo branku. Těsně po vypršení trestu na chomutovské straně se přeci jen Piráti dočkali a vzali si ztracené vedení zpět. Michal Gut si převzal touš do samostatného úniku a i přes obtíž sparťanského soupeře, který mu visel na zádech, zavěsil puk k bližší tyči. V poslední minutě ještě zkoušel střílet zpoza modré čáry Truhlář, ale Šilhan byl na svém místě.

Třetí perioda se opět hrála ve svižném tempu a oba celky si nic nedarovaly zadarmo. Na začátku tohoto dějství vystrašil domácí střídačku povedenou akcí Svoboda, jeho střela z mezikruží mířila jen do připravené náruče sparťanského muže s maskou. O pár okamžiků později následovala dvouminutová hra ve čtyřech na obou stranách. Všem hráčům zřejmě větší prostor na ledě prospěl, jelikož nejprve skóroval před domácí brankou Marcel Štefančík. Ihned po následném buly ve středovém kruhu se zmocnil puku Maxim Kubánek a samostatný nájezd dokázal přetavit v gólovou radost. V druhé polovině třetí třetiny naskočil z trestné lavice útočník Štefančík, který v dobré rychlosti vypálil na brankáře Liemanna z prostoru pravého kruhu. Chomutovský forvard mířil tak přesně, že svou povedenou dělovkou rozezvučel horní tyčku.

Vzápětí ujel s kotoučem na holi jeden z nejvyšších sparťanů Kubánek, ale z pravého kruhu pro vhazování jen vyprášil betony gólmana Šilhana. V čase 52:13 šel pykat na lavici hanby Zemchenkov, paradoxně však to Pražanům pomohlo. Jan Krupička totiž ujel do sóla, které zakončil střelou mezi Šilhanovy betony. Sparťanům tato branka vlila novou krev do žil a výsledkem toho byl další puk v Šilhanově síti! Josef Slavíček přejel útočnou modrou a z levého kruhu překvapil svou střelou na bližší tyč gólmana Šilhana. Piráti v závěru zápasu vystrkovali růžky, ale gól padl na druhé straně. Andrej Adamec dokonal dílo svého spoluhráče z formace Josefa Broše, a sparťané tak po vskutku parádním obratu a ukázkové třetí třetině zvítězili nad dosavadním suverénem z Chomutova 5:3.

František Ptáček (HC Sparta Praha): „Samozřejmě se mi utkání hodnotí dobře. Vyhráli jsme po parádním závěru. Myslím si, že už ve druhé třetině jsme byli o něco lepší, akorát jsme bohužel nebyli schopni vstřelit góly. V závěru jsme do toho dali více bojovnosti a srdíčka, což podle mě rozhodlo. Co nám v utkání trochu chybělo, je střelba. Málo střílíme a ještě postrádáme další klasické hokejové věci, které bychom chtěli od kluků vidět. Pracujeme na tom dlouhodobě a soustavně se snažíme naši hru zlepšovat. Věřím, že se potřebné věci postupně vryjí klukům do paměti, a že budou hrát, jak bychom si společně s ostatními trenéry představovali.“

Bedřich Pastyřík (Piráti Chomutov): „Předvedli jsme nejhorší výkon v této sezoně, takže jsme si asi zasloužili prohrát. Na druhou stranu to zase nebylo po extra velkých chybách, a soupeř nás tak tolik nepřehrával. My jsme však byli ještě o něco horší a možná pro náš další vývoj je dobře, že jsme si ze Sparty neodvezli ani bod. Tímto musíme pracovat sami na sobě a vrátit se k naší hře. V utkání jsme dělali chyby a v závěru udělal dvě chyby i náš brankář. Sparta měla vůli až do konce, šla si za vítězstvím do poslední minuty. My jsme se vůbec nedostali do tlaku. Když jsme prohrávali, ani jsme nemohli pomýšlet na odvolání brankáře, protože Sparta byla na kotouči aktivní. Domácí chtěli vítězství víc, my jsme udělali hloupé chyby, které soupeř potrestal. Musíme na sobě dále pracovat a zlepšovat se.“