Piráti zvládli další derby! Zásluhou Davida Květoně těsně porazili ústecký Slovan

Napsal 21.01.2015 Antonín Domanický
C h o m u t o v - Piráti odehráli v rámci 46. kola první ligy poslední derby s Ústím nad Labem během základní části. Poprvé se domácí radovali až v závěru úvodního dějství, kdy se hezkou trefou prosadil Gajovský. Po druhé bezgólové třetině zdramatizovali hráči Ústí utkání ve třetí periodě a zásluhou Kolafy srovnali. Po chybě hostující obrany se ale prosadil David Květoň a rozhodl zápas.
46.kolo st 21.1.2015
2:1(1:0, 0:0, 1:1)
UNL
Kopřiva – Skinner, Rutta, Toman, Koma, Scalzo, Titov, Bartejs, Šulák – Hovorka, Růžička, D. Květoň – Hřebejk, Gajovský, D. Kaše – Chlouba, Dušek, Sinisalo – McGregor, Kämpf, Veselý.
Ústí n.L.
Petrásek – Kolafa, Holomek, Brož, Vágner, Grin, Smetana, Zdvořáček – Rod, Roubík, Tůma – Merta, Kloz, Baránek – Vávra, Gengel, Pořický – Hanzl, Suchan.

2757

Lvi překvapili v úvodních dvou střídáních, ve kterých dokázali Piráty zatlačit v jejich obranném pásmu. Hned na konci první minuty musel čarovat gólman Kopřiva, který skočil do Klozovy dorážky a zabránil tak jasnému úvodnímu gólu v síti Chomutova.

Domácí se ale rychle osmělili a tlakem si vynutili přesilovku, ve které po krásné kombinaci netrefil odkrytou bránu David Květoň. V úvodních deseti minutách stihli přesilovou hru odehrát také hosté, s nejnebezpečnější střelou Brože si poradil Kopřiva.

Brankář Pirátů své kvality několikrát prokázal v dalším oslabení ze 13. minuty. Před Davidem Mertou znovu zela odkrytá brána, ale jeho střela po ledě si našla pouze Kopřivův beton. Piráti pak otevřeli skóre v 17. minutě. Osamocený Nikola Gajovský dostal puk mezi kruhy a měl dost času na to, aby vymyslel parádní zakončení k levé tyči – 1:0.

Do druhé třetiny vstoupili Ústečtí v početní výhodě a dělali Pirátům v jejich třetině velké problémy. Nejblíže k vyrovnání měl Tomáš Rod, který napálil kotouč do pravé tyče odkryté Kopřivovy brány. Zbytek prodlouženého oslabení už domácí v klidu ubránili a na jeho konci se navíc do šance dostal Mario Scalzo, který ale sklepával Komovu přihrávku z příliš ostrého úhlu.

V následné přesilovce Pirátů mohl na 2:0 zvýšit tvrdou ranou Titov, ale Petrásek skvěle zakročil a dorážka Sinisala si do brány cestu nenašla. Znovu do čtyř šli hosté na přelomu poloviny základní hrací doby a opět málem pykali. To by ale musel po skvělé přihrávce Tomana svůj samostatný únik proměnit Gajovský.

Nádherným semaforem se vzápětí vytáhl Miroslav Kopřiva proti Baránkově střele zápěstím. Na samém konci druhé třetiny měli Piráti ještě jednu obrovskou šanci. Hosté propadli v obranném pásmu a domácí byli ve třech před brankovištěm. Růžička dorážel do prázdné brány, ale do dráhy puku z ničeho nic vlétl Petráskův beton a vytěsnil střelu mimo bránu.

V pálení šancí pokračoval Růžička také v úvodu třetího dějství. Opět měl gólmana Lvů na lopatkách, ale nedokázal zakončit s dostatečnou razancí. Při vyloučení Hovorky ve 44. minutě přišlo zasloužené vyrovnání. Od modré čáry napálil puk Tomáš Kolafa, puk trefil břevno a Kopřiva si ho pak sám srazil do vlastní brány – 1:1.

Piráti se do vedení vrátili v čase 48:38. Zapomenutého kotouče se v útočném pásmu ujal David Květoň a střelou pod vyrážečku propálil hostujícího gólmana Petráska – 2:1.

V závěrečných minutách operovali v útočném pásmu hlavně Piráti. Slovan to zkusil ještě 40 sekund ve hře bez brankáře, ale to už nic nezměnilo na tom, že i čtvrté měření sil v této sezóně zvládli lépe Piráti.

Aleš Totter (Piráti Chomutov): „Měli jsme špatný začátek, soupeř měl tři tutové šance, naštěstí jsme se ubránili. Pak jsme dali první gól a kontrolovali hru. Měli jsme několik šancí za stavu 1:0 nebo na začátku třetí třetiny, které jsme měli proměnit. Pak přišlo jedno hloupé vyloučení, soupeř vyrovnal a začal souboj o vítězný gól. Naštěstí jsme ho dali my. Ne tady štěstím, ale aktivitou. Myslím si, že se štěstí přikloní většinou k tomu, kdo lépe pracuje a to jsme byli my. Ale byl to vyrovnaný zápas. Oba týmy pozorně bránily. Nebylo to tak atraktivní pro diváky, protože padalo málo branek. Hrálo se zodpovědně dozadu a pro nás to byla dobrá prověrka do play-off. Navíc jsme se přiblížili prvnímu místu po základní části.“

Tomáš Mareš (HC Slovan Ústí nad Labem): „Do zápasu jsme chtěli vstoupit aktivně a myslím si, že se nám to v první třetině dařilo. Měli jsme dvě tři tutové šance, které jsme bohužel nedali. Pak jsme udělali nesmyslnou chybu a domácí nás potrestali. Ve druhé třetině nás domácí přehrávali, udělali jsme strašně moc chyb. Ve třetí třetině jsme zaslouženě vyrovnali, a pak jsme dostali takový nešťastný gól, kdy se puk od našeho hráče odrazil k chomutovskému a ten dal rozhodující gól. Myslím si, že jsme podali dobrý výkon, domácím jsme byli vyrovnaným soupeřem.“