Pirátům nestačila ani stíhací jízda, Třinec zvítězil díky početním výhodám

Napsal 21.11.2017 Marek Douda, David Panuška
C h o m u t o v - Krize trvá nadále. Piráti vstříc přerušení nelichotivé série přivítali ve 24. kole Tipsport extraligy třetí Oceláře, kteří již po první třetině vedli 3:0. I když Piráti ve druhé části snížili, ve druhé přestávce prohrávali o čtyři branky. V poslední části se domácí celek zásluhou Valacha a Vondrky dostal na dostřel, Slezané si ale obří náskok pohlídali a zvítězili.
24.kolo út 21.11.2017
3:5(0:3, 1:2, 2:0)
TRI
Laco (11. Lukeš) – Mrázek, Valach, Dlapa, Flemming, Grman, Slovák, Chalupa – Vondrka, Huml, Tomica – Lauko, Růžička, Koblasa – Sklenář, Skokan, Poletín – Tomeček, Šťovíček, Havel.
Třinec
Hamerlík – M. Doudera, Musil, Linhart, Jank, Kovář, Adámek – Rákos, Marcinko, Martin Růžička – Petružálek, Mikulík, Cienciala – Chmielewski, Polanský, Irgl – Kofroň, M. Kovařčík, O. Kovařčík.

33. Huml (Vondrka, Mrázek), 52. Valach (Růžička), 55. Vondrka (Huml, Růžička)
Třinec
3. Rákos (M. Doudera, Mikulík), 11. Irgl (Adámek), 19. Martin Růžička (Mikulík, M. Doudera), 24. Marcinko (Mikulík, Martin Růžička), 36. Martin Růžička (Marcinko, Rákos)

Hradil, Souček – Gerát, Hynek.

Pouhé tři minuty po úvodním buly byl Ján Laco vyloučen za zdržování a domácí museli čelit oslabení, kterého Třinec stoprocentně využil. Daniel Rákos před Lacem tečoval Douderovu střelu od modré a patřil mu první gólový zápis zápasu – 0:1. O dvě minuty později pobídl Vondrka přihrávkou Růžičku ke střele, domácí útočník však Hamerlíka v konečné fázi nepřekonal. V desáté minutě byl signalizován faul na straně Pirátů, ale k dalšímu oslabení nakonec nedošlo. Při hře v šesti se před brankou nejlépe zorientoval Zbyněk Irgl a přízemní střelou poslal Oceláře do dvoubrankového vedení – 0:2.

Po druhé inkasované brance sáhl domácí celek po výměně gólmanů, kdy brankářský post zaujal Štěpán Lukeš. V patnácté minutě hrály oba celky ve čtyřech, přičemž skóre zápasu zůstalo neměnné. Minutu před koncem úvodní části Mrázek fauloval Martina Růžičku a zmíněný útočník následující přesilovku využil. Prokličkoval obranným pásmem Pirátů a střelou mezi betony využil druhou početní výhodu hostů – 0:3.

Chomutovští byli na úvod druhé části blízko snížení stavu, Huml střelou od pravého kruhu propálil Hamerlíka, ale puk se za čáru nakonec nedostal. Dvě minuty poté byl Huml vyloučen za vysokou hůl a Oceláři následně využili třetí přesilovku v řadě. Tomáš Marcinko tečoval střelu Martina Růžičky, čímž přidal čtvrtý přesný zásah hostujícího týmu – 0:4. Oceláři si poté pohodlně hlídali náskok a Piráti se těžko dostávali do zakončení.

První gólová radost domácích přišla až ve třiatřicáté minutě, kdy zpoza levého kruhu vypálil Vondrka a brankářem vyražený puk dorazil do sítě Ivan Huml – 1:4. Třinečtí si vzali čtyřgólový náskok zpět o tři minuty později, kdy hosté získali puk ve třetině Chomutova a Martin Růžička po přihrávce znovu skóroval – 1:5. Ke konci třetiny měli domácí možnost početní výhody, ale dokázali pouze jedinkrát vystřelit na branku soupeře.

Závěrečnou třetinu začali domácí aktivněji, ale pokus Tomici po zadovce od Vondrky mířil nad břevno. Piráti se trápili v koncovce, což se potvrdilo při další nevyužité početní výhodě. Velkou šanci měli domácí v sedmačtyřicáté minutě, kdy Tomica promáchl gólovku před prázdnou klecí a o chvíli později při nařízeném trestném střílení pro Piráty, kterého se ujal Vondrka, ale ani on Hamerlíka nepřekonal.

Klíčový moment pro Piráty přišel ve druhé desetiminutovce třetiny při minutu a sedmnáct vteřin trvající přesilovce pět na tři po faulech Martina Růžičky a později Marcinka za dvě plus dvě minuty. Vladimír Růžička nejprve orazítkoval tyč, ale poté napřáhl z rohu kluziště Juraj Valach a znovu snížil – 2:5. Hosté ve čtyřiapadesáté minutě znovu faulovali a Chomutov udeřil podruhé za sebou. Michal Vondrka dostal při tlaku v útočné třetině přihrávku k tyči a z ostrého úhlu zakončil – 3:5. Chomutov tlačil do samého závěru, ale žádný bodový zisk si nakonec nepřipsal.

Jan Šťastný (Piráti Chomutov): „Utkání jsme si prohráli v první třetině. Odehráli jsme ji neomluvitelným způsobem. Pak jsme chtěli utkání nějak dohrát a pokusit se o zázrak. Změnili jsme styl hry a hráči si uvědomili, že to tak dál nejde. Prohrávat 1:5 s Třincem není jednoduché, ale chtěli jsme třetí třetinu vyhrát. A jelikož už se nám povedlo proti Třinci nějaká utkání otočit, chtěli jsme to zkusit i nyní. Škoda, že Michal Vondrka neproměnil trestné střílení, a pak Michal Poletín netrefil prázdnou bránu. Sportovně musím říct, že jsme si za to, co jsme předvedli, nezasloužili vyhrát. Musíme se probrat, takhle to nemůže dál fungovat.“

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): „První třetina byla z naší strany nejlepší v sezóně, vyhráli jsme ji 3:0, na čemž jsem postavili základ výsledku. Tým hrál velmi dobře, pracoval a kluci, kteří se nám vrátili do sestavy, nám hodně pomohli. Pomalinku už se budou vracet i další kluci po zranění a nemocní, takže začneme dávat tým zase dohromady. Doufám, že to bude šlapat. Ve třetí třetině jsme si zkomplikovali za stavu 5:1 život, protože jsme byli hodně vyloučení, což zdramatizovalo závěr utkání. Chtěl bych poděkovat týmu, že zápas odpracoval. Jsme šťastní, že jsme vyhráli a vezeme tři body.“