Prvoligový šlágr nabídl strhující podívanou

Napsal 17.01.2004 Martin Bocian, Martin Košan
C h o m u t o v – Ve šlágru 33. kola první ligy se na chomutovském ledě představila Dukla Jihlava. V první třetině viděli diváci vyrovnanou bitvu, ani jeden tým nechtěl udělat zbytečnou chybu a darovat soupeři vedení. A také díky dobrému výkonu obou brankářů skončila první část bez branek. V polovině zápasu se hosté prosadili třikrát během osmi minut a zdálo se být rozhodnuto. Do poslední dvacetiminutovky nastoupil Chomutov s vědomím, že nemá co ztratit. Slepené góly Jíry a Szakala odstartovali nápor domácích. Vyrovnávací branku vsítil Mikšovic čtyři minuty před vypršením normální hrací doby. O vítězi už nerozhodl ani nastavený čas a oba soupeři se tak rozešli smírně.
33.kolo so 17.1.2004
3:3p(0:0, 0:3, 3:0 - 0:0)
JIH
Fikrt (36.Podolka) - Nosek, Plaček, Maleček, Trefný, Szakal, Liška - Boušek, Koláček, Jíra, Jeslínek, Mikšovic, Kostourek, Charousek, Gergel, Polodna, Martenek, Slavík, Šimeček
Jihlava
Jež - Kolafa, Staněk, Punčochář, Šefčík, Šmarda, Morava, Kubeš - Hlouch, Bakus, Čachotský, Fink, Mareš, Rytnauer, Cmunt, Kaňkovský, Říha, Chytka, Altrichter, Sklenička

Pravý nervydrásající duel – přesně to shlédli dnes diváci na chomutovském zimním stadionu. Nic více, nic méně. Prostě správně ochucený zápas v podání do této chvíle dvou nejlepších týmů ligy. V prvé třetině postupné okoukávání, aniž by padly branky. Ve druhé třetině sbírala třikrát brankové úspěchy Jihlava, ve třetí třetině byl ve stejném poměru úspěšný Chomutov. Prodloužení už nic nerozhodlo, a tak remíza vlivem vítězství obou dalších soků v boji o pořadí v první čtyřce zapříčinila, že Jihlava klesla na třetí místo a Chomutov na čtvrté. Mezi prvním a čtvrtým je však jen dvoubodové manko.

Ještě před utkáním byli slyšet, jak se patří na duel prvního s druhým, domácí fandové. A tak to má být. Zápasy Chomutova a Jihlavy se vždy od počátku společných utkání nesou v duchu rychlého, tvrdého, kombinačního hokeje, bez šarvátek a v duchu fair-play. Toho si cení oba fanouškovské tábory a nepochybně i sami hráči. Prostě je radost dívat se na takový hokej. A dnes tomu nebylo jinak.

V sestavě domácích chyběli Lukáš Zika, Martin Toms, Ladislav Vlček, Josef Revay a také kapitán Radek Šíp. U posledně jmenovamého je třeba zmínit několik neobvyklých skutečností. Radek Šíp totiž v dnešním utkání chyběl po plných 108 odehraných zápasech v řadě ! Navíc v Chomutově doposud odehrál 236 utkání, a chyběl jen v šesti ! Tomu se dá říci jen jediné – veliké uznání.

První střelou hned po úvodním buly se v duchu očekávaného chomutovského náporu prezentoval Martin Nosek. A byl i autorem druhé chomutovské střely.Za hosty vyslal první střelu na Fikrta Patrik Fink, stál však v brankovišti a tak se ozvala píšťalka rozhodčího. Chomutov se hrnul do očekávaného tlaku, napadal již v útočném pásmu, místy i se třemi hráči. Utkání má už od začátku náboj a vzrušení. Do další akce se dostal ve třetí minutě bekhendem domácí Ladislav Boušek, tísněn ale nedal. Po něm neuspěl ani Petr Jíra zpoza branky. Hosté zahrozili nebezpečně v páté minutě, Fikrt se ale překvapit nedal. I další šanci měli hosté, Jaroslav Mareš ale přestřelil. První skutečně obrovskou šanci měli na hokejkách hosté, v osmé minutě Michal Fikrt ač ležel přeci jen ale nekapituloval, a situaci nadvakrát zvládl. Chomutov po ledě lítal, jeho střely však Jež pokryl. Jihlava hrozila hlavně z brejků, které skoro vždy znamenaly po kombinaci velké nebezpečí pro domácí branku. Nejdříve zahrozil střelou po zemi Petr Altrichter, ale Mareš ji nedorazil. Po něm se střelou do hrudi Fikrta prezentoval Karel Šefčík. A do třetice ohrozil Fikrta zblízka Patrik Fink, Fikrt však stál na pravém místě. Domácí odpověděli střelou tvrdě střílejcího Martina Szakala ve 13.minutě. V 16.minutě se řítil na Ježe tísněn Michal Jeslínek, byl přitom poslán k zemi, na místo nájezdu však z toho byla “jen” přesilovka. Na konci 17.minuty se Chomutovu naskýtá krátká přesilovka 5 na 3, dopadla však bez užitku. V pokračující přesilovce přeci jen mohl otevřít skóre Boušek, kterého našel krásně zpoza branky Koláček, střelu po zemi však Jež stačil vyrazit. A tak se šlo do kabin po prvním dějství za bezbrankového stavu.

Ve druhé třetině to byli opět domáví, kteří první stříleli, Szakalova střela se ale neujala. I prvních pět minut druhé třetiny se hrál spíše rychlý, přesto opatrný hokej na obou stranách. Bylo patrné, že kdo otevře skóre, bude ve velké výhodě. První opravdu nebezpečné střelecké otěže se ujali hosté, Fikrt jen děkoval tomu, že stál na pravém místě, neviděl, a jeho lapačka jen střelu ztlumila. Gól z toho nebyl. Za domácí odpověděl střelou od modré Trefný, Jež byl ale pozorný. Ve 28.minutě poprvé udeřilo. A to na hostující straně. Mezi kruhy si najel na přihrávku Pavel Staněk a poprvé prostřelil Fikrta – 0:1. Po této brance bylo slyšet i hrstku fanoušků soupeře. Chomutov odpověděl šancí Slavíka, místo puku však skončil nakonec v brance on. V 31.minutě byli hosté znovu ti šťastnější, zpoza dvou obránců střílel Jaroslav Mareš, Fikrtovi propadl puk pod vyrážečkou, střelu nemohl vidět – 0:2. Domácí se stále tlačili před branku, útlum po brance byl jen krátký.

Vypadalo to dlouho na střeleckou nemohoucnost, navíc byli ve druhé třetině střelecky aktivnější přeci jen hosté. Chomutov měl velkou šanci ve 32.minutě neuspěl ale ani Kostourek, a po něm ani Nosek. Jež byl neprůstřelný. Příležitost na zkorigování skóre měli domácí v další přesilovce 5 na 3, která se naskytla ve 33.minutě. I v ní však vyšli střelecky naprázdno. A tak trestali znovu hosté. V 36.minutě prostřelil z nemožného úhlu od hrazení Fikrta Tomáš Čachotský. Střela prošla mezi betony a pomalu se doplížila za brankovou čáru – 0:3. Po tomto gólu odešel Michal Fikrt vystřídat, nahradil ho jmenovec Michal Podolka.

V té chvíli to s domácími nevypadalo dobře, přesto se snaha nedala upřít. Dvacet sekund po brance mohl uspět Michal Jeslínek, v samostatném nájezdu ho ale Jež vychytal. Na začátku 38.minuty si domácí vypracovali další šanci, po ose Koláček – Boušek však puk z jasné šance opět v brance neskončil. Následně hraje Chomutov oslaben, ale na ledě to poznat není, protože i za tohoto nepříznivého stavu skóre i hráčů na ledě napadá ve dvou. Do konce třetiny se skóre už neměnilo, a tak se zdál zápas pro mnohé rozhodnutý.

Kdo neodešel, ve třetí třetině nelitoval. O přestávce stáhli trenéři Kýhos-Petrovka čtvrtý útok a naordinovali domácím borcům maximální střelbu, a bylo to od buly hned patrné. Ve 42.minutě pálil tvrdě Nosek, Jež jen stěží vyrazil. Byli to však znovu hosté, kteří vyzvali štěstěnu – střela Rytnauera skončila v 45.minutě na tyči ! Poté ale už zahřmělo na domácí straně. Od modré pálil Pavel Maleček, a Petr Jíra střelu tečoval do sítě – 1:3 ! Kdo by mohl tušit, že tato branka dokonale přispěje ke zvratu nepříznivého stavu ?

Chomutov ožil, střelu Mikšovice raději v lapačce Jež podržel. Po půl minutě, v čase 45:23, od modré na branku vzduchem spíše nahazuje Martin Szakal, a ku obrovské radosti domácího publika i domácích hráčů končí v síti – 2:3 ! A začalo pravé drama, Jihlavští si berou oddechový čas.

Od této branky jakoby byl v příštích minutách jen Chomutov. Postupně střílejí na Ježe s úmyslem vyrovnat ztracené utkání Boušek a Jeslínek.. Napodobuje je také znovu Szakal. Po něm ale odpověděli znovu Moravané. Do té doby výborně a jistě chytající Podolka musel řešit střelu osamoceného Rytnauera, Chomutov zrovna střídal. Vyrovnat už v 50.minutě mohl Kostourek, kroužil v útočném pásmu tak dlouho, až se dostal před Ježe, jeho klička však skončila na jistém levém betonu gólmana.. Po něm ho napodoboval Jeslínek, ani on ale neuspěl. Rozhodnout zápas pro hosty mohl v 56.minutě Patrik Fink v samostatném nájezdu, Podolka znovu ale prokázal své kvality a jeho nájezd zlikvidoval.. A tak přišla minuta 57..Od hrazení svou typickou střelou zahrozil Jeslínek, jeho střela k údivu všech doslova propadla Ježovi mezi betony, ale oproti třetí brance hostů tato ještě neskončila v brance, došťouchnout ji do klece musel ještě Stanislav Mikšovic - vyrovnáno 3:3, stadion bouří nadšením.

Rozhodnout pro domácí mohl dokonce poté Boušek, byl však ve svém nájezdu v poslední chvíli sražen k ledu. Aby nervy diváků nevychladli, mohli i Jihlavští přeci jen vyhrát, střela v poslední sekundě 3.třetiny vypadla Podolkovi z rukavice, naštěstí z ní směřoval puk mimo branku, a tak se šlo do pětiminutového prodloužení.

V něm se jedná vždy o loterii, během něj bylo znát velké uvolnění na obou stranách po zisku bodu pro každé mužstvo. Byli to ale hlavně Moravané, v nastaveném čase kteří zaměstnávali obranu a brankáře. Bylo vidět, že by rádi přeci jen jeli z Chomutova s výhrou. Domácí však tyto šance ustáli, a tak magnet kola soupeře podělil rovným dílem po bodu.

Vladimír Kýhos (Chomutov):"S remízou jsme spokojeni, dokázali jsme zvrátit zápas svou bojovností, máme alespoň bod. Začali jsme hrát na čtyři útoky, chceme tak hrát i dál, abychom měli v play-off více síly, minulý rok se nám to na tři pětky nevyplatilo. Druhý a třetí gól jsme dostali z nepozornosti, pak jsme to bojovností zvrátili, říkali jsme hráčům, aby více stříleli, to se nám nedařilo hlavně ve 2.třetině. S dosavadními výkony Michala Fikrta jsem spokojen, je v letech, ve kterých k nám přišel i tehdy Kamil Jarina, má nastarováno k tomu aby se čím dál víc zlepšoval."

Petr Fiala (Jihlava):"Mám smíšené pocity, ztratili jsme vyhraný zápas, nejdříve jsme góly dávali my, možná i trochu šťastné, tak v poslední třetině je dával Chomutov. Zápas se zlomil hlavně po třetí brance domácích, střela propadla brankáři mezi betony, dorážka byla už do prázdné brány. Hokej se hrál na velice dobré úrovni, nehrála se chytaná, a nebyly ani unfér zákroky.Pro diváky to bylo určitě zajímavé utkání, pro nás trošku zklamání, pokud se vede 3:0 už se tak trochu předpokládá výhra. V prodloužení jsme zas my měli víc šancí, nedali jsme. V tabulce jsou rozestupy malé, uvidíme příští kolo, ještě jich je sedm."