Sedmigólová vánoční nadílka do Prostějova

Napsal 16.12.2006 Martin Bocian
C h o m u t o v – K poslednímu utkání před vánočními svátky přijel na chomutovský ČEZ stadion celek HK Jestřábi Prostějov. Ti přijeli na sever Čech plni odhodlání a také se hned v první třetině ujali vedení. Jenže domácí ještě do přestávky otočili na 2:1. Na konci druhé třetiny pak přidali uklidňující třetí trefu a poslední dvacetiminutovka už byla jasně v jejich režii. Postupně prostějovským nasázeli další čtyři góly a připravili jim tak řádnou vánoční nadílku. V závěru už hosté pouze kosmeticky upravili výsledek na konečných 7:2.
31. so 16.12.2006
7:2(2:1, 1:0, 4:1)
PRO
Horčička - Bombic, Malinský, Trefný, Šulc, Černý, Řezníček, Nosek, Vaněček - Boušek, Šíp, Polodna - Jíra, Kostourek, Charousek - Gellner, Mikšovic, Malát - Babka, Mezera, Heinisch
Prostějov
Biegl (od 48. min Jágr) - Pavelek, Sedlák, Pukalovič, Flašar, Podešva, Doseděl, Suchý - Korčák, Říha, Hlouch - Čech, Kukla, Bartošek - Minařík, Gengel, Vymazal

Hned od úvodních minut bylo patrné vysoké nasazení a velká bojovnost domácích, což okusili hosté hned po čtrnácti vteřinách, kdy se probíjel Šíp a v dobré pozici jej zahákoval Pavelek. Úvodní branku měl na holi Mikšovic, jehož ideálně osamoceného našel Nosek, Biegel však předvedl svůj první famózní zákrok. Po skončení domácí přesilovky dostali stejnou výhodu i hosté a dokázali ji využít. Říha našel zpoza branky sjíždějícího Patrika Flašara a ten otřel svůj pokus o jednoho z bránících hráčů a kotouč skončil až za Horčičkou - 0:1 Chomutovští však nesložili zbraně a Šípův přesně mířený projektil doslova sestřelil Biegla, chvilku na to však už bylo srovnáno. Petr Polodna hledal před brankou volného Bouška, ovšem jeden z prostějovských obránců do přihrávky vložil hůl a poslal tak kotouč za svého gólmana - 1:1. V polovině první třetiny uháněl sám na Horčičku Bartůšek, domácí opora ale ukryla puk pod svými chrániči. O chvilku pozdněji mohli jít do vedení domácí, Boušek však nedokázal dorazit Vaněčkovu tvrdou střelu. Do kabin nakonec přeci jen odcházeli šťastnější Severočeši. Jíra roztočil hostující obranu, přihrál zpoza branky Milanovi Kostourkovi, který přehodil ležícího Biegla - 2:1.

Do druhé třetiny vlétli bílomodří obdobně jako do té první a když hned v úvodu zasáhl Minařík v obličeji Charouska a dostal čtyřminutový trest, zatlačili domácí Jestřábi. Ovšem ani ty největší příležitosti Kostourka, Bouška či Mikšovice brankami neskončily. Naopak to mohli být Moravané, kdo mohl udeřit. Hlouch vyškrábl Řezníčkovi kotouč na modré čáře a uháněl na domácího brankáře. Jeho pokus o blafák však Horčička vypíchl holí. V polovině druhého dějství se ukázal nejproduktivnější hráč soutěže Říha, jehož střela nadělala domácím hodně starostí. Hned na to se podařilo chomutovským vstřelit uklidňující třetí branku. Nejlepší hráč utkání Stanislav Mikšovic si najel sám mezi kruhy a střelou pod vyrážečku překonává hostující oporu 3:1. Zvýraznit domácí vedení mohl ještě před koncem druhé třetiny Trefný, ale jeho bekhendový pokus letěl vysoko nad. Po dvou třetinách tak domácí vedli o dvě branky.

Závěrečné dějství začalo nejlíp jak mohlo, jelikož hned po patnácti vteřinách hry zpečetil vývoj hry František Bombic, který pokořil Bigla přesnou střelou mezi betony - 4:1. Jestřábi jako by po této brance rezignovali a domácí střídali jednu šanci za druhou, v té největší byl Malát, který ovšem střelou v situaci tři na jednoho Biegla nepřekvapil. V 48. minutě bílomodří udeřili a dokonce dvakrát po sobě. Nejprve se ve skrumáži nejlépe zorientoval Petr Jíra a zavěsil kotouč přesně pod horní tyčku 5:1. O třicet devět vteřin později vyhnal Biegla z hostující branky Jiří Charousek, jehož sólo muselo nadchnout nejednoho fanouška. Nejprve elegantně obešel jednoho z obránců a pak si pohrál se samotným brankářem, pod jehož padající tělo poslal kotouč za brankovou čáru – 6:1. Sedm minut před koncem střetnutí prostřelil Stanislav Mikšovic i náhradníka mezi prostějovskými tyčemi, když se nejlépe zorientoval v nepřehledné situaci před brankou - 7:1. Tečku za utkáním udělal opět v přesilové hře Zdeněk Pavelek, který dorazil střelu Hloucha - 7:2 V úplném závěru zcela nepochopitelně sekl jednoho z čárových rozhodčích hostující Vymazal a dostal za to trest na pět minut plus do konce utkání – trest ve hře.

Vladimír Petrovka (as. trenéra KLH Chomutov): „Myslím si, že výsledek 7:2 je hodně přesvědčivý, ale za stavu 2:1 jsme byli hodně nervózní, protože jsme věděli, že musíme dneska zvítězit. Hlavně v koncovce se nám nedařilo, neměli jsme potřebný klid a po brance na 3:1 se mužstvo uklidnilo a odehrálo velmi kvalitní utkání." V předchozích utkáních „mužstvu se nedařilo, byl tam samozřejmě útlum, ale zápas v Havířově jsme už odehráli velmi kvalitně. Bohužel jsme tam nastřelili tři tyčky, měli spoustu vyložených situací a to mužstvu nepomůže, když neproměňuje tyto příležitosti."

Radek Šíp (kapitán KLH Chomutov): „Poslední výsledky nás neuspokojovaly, takže se to podepsalo v tomto utkání s tím, že jsme chtěli navázat na výsledky, co jsme měli. Myslím si, že nám to vyšlo a doufám, že to bude pokračovat." V předešlých zápasech „nastalo takový malinký uspokojení, protože padalo nám tam všechno a najednou jsme se nadřeli na každou branku." Ve středu hrajeme „na Kometě to bude těžké utkání, protože divácká kulisa tam bude velmi dobrá a požene Kometu dopředu a my můžeme dobře hrát dozadu a soustředit se na obranu a proměňovat šance. Venku jsme nedávali góly, ale vytvářeli si šance, nepadalo nám to a v dnešním zápase se to otočilo."

Radomír Kužílek (as. trenéra HK Jestřábi Prostějov): „Poslední utkání s Brnem nás stálo spoustu sil, navíc máme dost zraněných hráčů, takže jsme sem přijeli jen s 15 hráči. Někteří hráči jsou nemocní a zraněný, takže jsme jeli na toto utkání způsobem, co tady zvládnem, ale věděli jsme, že hrajeme ve velmi oslabené sestavě. V první třetině se nám nedařilo dobře bruslící domácí mužstvo pokrýt ve středním pásmu, dostávali jsme se pod tlak. Vstřelili jsme šťastnou první branku, ale bohužel vzápětí domácí kontrovali naší vlastní brankou a přidali druhý gól na 2:1. Myslím si, že klíčový moment druhé třetiny, kterou jsme sehráli slušně, podařilo se nám dobře bránit, byla branka po chybě v naší rozehrávce. Celkově musím říct, že poslední třetina už byla jenom exhibice domácích hráčů."