Skvělé! Piráti poprvé v extralize udrželi čisté konto a vezou tři body z Vítkovic

Napsal 29.09.2013 J.Řápek, L.Kult, P.Horčička
C h o m u t o v - Tak tohle se opravdu povedlo. Po gólové přestřelce se Slavií a šesti inkasovaných gólech ze hry vyrazili Piráti k utkání sedmého kola Tipsport extraligy do Ostravy. Na ledě Vítkovic předvedli precizní defenzivu, která premiérově po návratu mezi tuzemskou elitu nekapitulovala. Barážové statistiky se totiž do těch extraligových nepočítají, proto se jedná o první čisté konto Chomutova v nejvyšší soutěži v novodobé historii. Zasloužili se o něj všichni hráči v poli a především pozorný Milan Řehoř. O výsledku se nakonec rozhodlo v prostředním dějství, kdy skórovali Ondřej Kaše s Davidem Hruškou. Tito dva Piráti se stali jedinými střelci duelu, ze kterého si soubor Jiřího Čelanského odváží domů tři body, díky nimž se minimálně odpoutá od svého ostravského soka.
7.kolo ne 29.9.2013
VIT
0:2(0:0, 0:2, 0:0)
Vítkovice
Málek – Barinka, Štencel, Kudělka, Sloboda, Kovář, Stehlík, Pastor – Valčák, Burger, Káňa – Svařina, Roman, Huna – Strapáč, Húževka, Szturc – Kucsera, Kolouch, Šedivý
Řehoř – Kučný, Pulpán, Lakos, Bartejs, Malec, Šulák, Mazanec – Svoboda, Bartečko, Balej, Kubinčák, Kämpf, Kaše, Šagát, Sikora, Divíšek, Hruška, Hřebejk, Račuk

Vítkovice
27. Kaše (Račuk, Mazanec), 30. Hruška (Divíšek)

4:5
0:0
0:0
18:26
4046

Začátek utkání se nesl v pomalejším tempu. Diváci si na úvodní branku počkali až do druhé třetiny, přesto byl k vidění zajímavý hokej. Zpočátku byli aktivnější Vítkovičtí, ale vyloženou gólovou šanci si vytvořit nedokázali. Ani Piráti ovšem příliš nehrozili, pokud ano, hostující gólman Málek byl pokaždé dobře připraven.

Největší akcí první třetiny, měli v závěru na hokejkách domácí hokejisté. V osmnácté minutě se mohl prosadit Svačina. Brankář Řehoř byl už dokonce překonaný, ale vše zachránil skvělým zákrokem pohotový Šulák. I díky němu skončila první dvacetiminutovka bez branek.

Do druhé třetiny oba týmy vstoupili se zvýšeným odhodláním, to se promítlo i na skóre. To se měnilo v sedmadvacáté minutě utkání. Do vedení šli Piráti Chomutov. Zásluhu na brance měla formace mladíků. Marek Račuk zpoza branky přihrával opuštěnému spoluhráči, kterým byl Ondřej Kaše. Chomutovský mladík využil dobrého postavení před brankou a neměl tak žádný problém dostat puk za záda brankáře Málka a mohl tak slavit druhou branku v sezóně.

Piráti byli po první brance na koni a na jejich hře to bylo poznat. Vítkovice se dostaly pod tlak. Jen o minutku později byli Piráti blízko vyrovnání, když rozebrali vítkovickou obranu. Gólman Málek byl ale proti. Ve třicáté minutě, už ani on nic dělat nemohl a inkasoval podruhé. Tentokrát byl šťastným střelcem David Hruška. Domácí udělali chybu a ztratili puk ve středním pásmu. Vítkovické obraně tak ujeli Hruška společně s Divíškem. Druhý jmenovaný poté před brankářem nahrál lépe postavenému Hruškovi. Ten s přehledem zakončil. Trenér domácích si ihned po druhé brance vzal oddechový čas, ale Vítkovice se z útlumu nedostali a do konce třetiny moc nehrozili.

Poslední hrací perioda se nesla opět ve volnějším tempu. Fanoušci obou týmů se již další branky, i díky dobře chytajícím gólmanům, nedočkali. Aktivnější byl Chomutov, ale jeho snahy končili na Málkovi. Přidat potvrzující branku se nepodařilo ani v závěru, kdy hostující gólman opustil branku a Vítkovice zkoušel power play. Piráti Chomutov si tedy z Ostravy odváží první venkovní výhru za tři body.

Peter Oremus (HC Vítkovice Steel): „Věděli jsme, že nás čeká těžký zápas a první dvacetiminutovka to jen potvrdila. Na začátku té druhé jsme nepokryli soupeřova hráče před brankou a inkasovali. Potom každá pětka, která byla na ledě, udělala velkou chybu. Zápas už se pak hodně těžko otáčel. Druhá část byla z naší strany opravdu velmi špatná. V té třetí jsme se pokusili o tlak, ale při stavu 0:2 už jsme Chomutov přetlačit nedokázali .“

Jiří Veber (Piráti Chomutov): „Oba týmy hrály disciplinovaně a bylo to pouze o prvním gólu. Ten jsme dali my, což bylo hodně důležité. Tím jsme se také pochopitelně trochu uvolnili. Byl to celkově urputný zápas a nás těší, že z Vítkovic odjíždíme s plným bodovým ziskem. Letos poprvé dostal šanci gólman Řehoř a jsme rádi, že to zvládl a neinkasoval. Máme jenom pozitivní myšlenky, protože jsme získali tři body, což je ale zásluha všech.“