V pohledném derby slavilo šťastnější mužstvo, bohužel to byl Slovan

Napsal 05.11.2008 David Matula
C h o m u t o v - Severočeské derby mezi Chomutovem a Ústeckými Lvy to byl magnet dnešního prvoligového kola. Po hrůzostrašném vstupu domácích do utkání hned třikrát musel lovit kotouč ze své branky Lukáš Cikánek. Postupně jej pokořili Dragoun, Čaloun a Bolf. Chomutovští na svého soka vlétli v druhé části hry, kdy ovšem několikrát musel výborně zakročit Cikánek při brejku Lvů. Jinak měli bílomodří v druhé části převahu a Orct byl místy v ohni střel a několikrát mohl vzývat štěstěnu. Překonat jej dokázal však jen Skořepa. Po dvou třetinách vedli hosté 1:3. V posledním dějství snížil v přesilové hře Míka, ale víc se domácím i přes velký tlak nepodařilo.
20.kolo st 5.11.2008
2:3(0:3, 1:0, 1:0)
UNL
Cikánek (Kaššák) - Pulpán, Toivonen, Trefný, Všetečka, Višňák, Bombic, Chmelíř, Mazanec - Gombár, Skořepa, Míka - Mikšovic, Hlinka, Jíra - Tauš, Charousek, Jeslínek - Malát, Domin, Fábry.
Ústí n.L.
Orct (Volke)- Bolf, Tůma, Klobouček, Zeman, Němeček, Macháček, Pojkar, Novotný – Šagát, Dragoun, Sklenička –Čaloun, Špirko, Heřman – Janků, Novák, Pazourek – Šaffer, Mikulík, Prorok.

Krajské derby a zároveň šlágr kola. To bylo utkání mezi Chomutovem a Ústím nad Labem. Hektický začátek a dramatický honec. Nicméně i prostřední část utkání byla velice pohledná. Především pak druhá a třetí třetina. Ve kterých se hra přelévala ze strany na stranu a divák měl opravdu na co koukat.

Nešťastná první třetina pro domácí borce, především pak pro chomutovského gólmana Lukáše Cikánka, pravděpodobně rozhodla celý zápas. Někteří diváci ještě ani nedošli na svá místa a v Chomutovské brance byly již tři góly. Domácí začali velice volně. Toho Lvi využili a dokázali lehce překonat jednoduchou kombinací domácí obranu a následně vstřelit branku. První branku Lvů vstřelil Michal Dragoun, který si najel až za kruhy a z velkého úhlu překonal Cikánka, který zřejmě nevěděl kde puk skončil a nešťastně si ho vyklepl do branky – 0:1. Domácí se ani nestačili rozkoukat a za Cikánkem se rozsvítilo červené světlo podruhé. Tentokrát dostal Jan Čaloun přesnou přihrávku před branku a střelou pod lapačku překonal domácího gólmana – 0:2. Dvacet sekund nato, v čase 5:08, zvýšil vedení Lvů Lukáš Bolf. Ten vystřelil z mezikruží a Cikánkovi nedal šanci – 0:3. Nicméně domácí gólman měl zastíněný výhled hned dvěma ústeckými hráči. Trenér domácích Pešout si vzal oddechový čas. Jistě se mu honilo hlavou, zda-li má vystřídal gólmana, ale jenom Cikánkova chyba to nebyla a tak k tomuto kroku nepřistoupil.

Ve zbytku třetiny měli puk na holích především Ústečtí, kteří nenechali domácí hrát ani v jejich přesilovce. Chomutovští měli problémy s rozehrávkou a s přechodem do útočného pásma, kde se v této třetině moc „neohřáli“. Zvýšit stav utkání mohli v 15. minutě opět hosté, kdy se před Cikánkovu branku dostal sám Novák. Toho však domácí brankář vychytal.

Přestávka domácím určitě prospěla. Ne snad že by byli unavení, ale spíše zaskočeni těmi třemi brankami z úvodu první třetiny. Hned ze začátku se před Orcta dostali Jíra s Mikšovicem, ale brankář hostí byl připraven. Z protiútoku se pak ke střele dostal ústecký Mikulík, Cikánek byl ovšem na místě. Ve 24. minutě se do samotného úniku dostal Špirko, ale Cikánek jeho blafák s přehledem zneškodnil. Chomutovští se dostávali do hry, a rozhodně nechtěli hostům dát 3 body zadarmo. To potvrdil i kapitán domácích Hlinka, který vyslal nebezpečnou střelu, se kterou si Orct, ovšem s pomocí spoluhráčů, stěží poradili. Ve 30. minutě se dočkali konečně i domácí. Střelu Pulpána Orct dokázal vyrazit pouze před sebe, kde byl důsledný Zdeněk Skořepa, který se nemýlil – 1:3. Ve zbytku třetiny dominovali domácí, především pak na úplném konci třetiny, kde hosty výrazně podržel gólman.

Chomutovští ve třetí třetině nepolevili a Lvi se povětšinu závěrečné části bránili. A to i když byli domácí ve čtyřech. Domácí si vytvořili veliký tlak, ovšem obrana Lvů mařila střelecké pokusy domácích. V 52. minutě se Chomutovští dotáhli na rozdíl jedné branky. Na konci přesilové hry našel Jiří Gombár před brankovištěm najetého Petra Míku, který vtěsnal puk mezi Orctovi betony – 2:3. Domácím chybělo k vyrovnání už opravdu málo. Hned v další minutě se ke gólové příležitosti dostal Skořepa, který nedokázal trefit poloodkrytou branku Lvů. Velké problémy měl Orct také s Jírovou střelou, po které gólman hostů se štěstím puk zalehl. Domácí si dokázali vytvořit tlak i ve vlastním oslabení. Chomutovští ke konci třetiny hráli bez brankáře, ale i přes to již branku nevstřelili a tak utkání skončilo 2:3 ve prospěch Lvů.

Dnešní utkání rozhodla první třetina, ve které dokázali Lvi vstřelit tři rychlé branky. Na to již domácí odpovědět nedokázali, ač k tomu měli velice blízko. A tak si Ústečtí vezou z Chomutova se štěstím tříbodový zisk.

Martin Pešout (Chomutov): Pro každé mužstvo je těžké prohrávat v šesté třetině 0:3 ze tří střel, ale takový je hokej. Jsem rád, že jsme se s tím poprali a že jsme to před skvělými fanoušky nezabalili a že jsme ukázali, že jak Chomutov, tak Ústí mají na to hrát extraligový hokej. Po time-outu jsme se trošku probrali a začali jsme něco konečně hrát. Škoda jen, že jsme v závěru nevytěžili ze šancí ten vyrovnávací gól. Veřím, že tento zápas mužstvo zocelí a že budeme pokračovat v těch výkonech, co jsme předváděli dosud.

Miloslav Hořava (Ústečtí Lvi): Musím hráče pochválit za bojovnost, za touhu vyhrát. V zápase jsme skoro dojeli na šance, Chomutov jel čtyři samostatné nájezdy, ale Zdeněk Orct chytal výborně. Měli jsme několik šancí před brankou, ale naším nedůrazem jsme je neproměnili.