V regionálním derby zvítězilo Ústí a kraluje severu Čech

Napsal 31.10.2005 Martin Bocian, Libor Kult
C h o m u t o v - Po jednodenním odpočinku nastoupili hokejisté Chomutova na ledě ČEZ stadionu k regionálnímu derby proti druhému týmu tabulky HC Ústečtí Lvi. První třetina přinesla vyrovnaný boj, v němž se dvakrát radovali hosté. Nejprve prokázal baseballovou průpravu Jankových a po něm využil přesilovku Antoš. Lvi tak vedli 2:0 a Chomutovské k ničemu nepustili. Druhá třetina přinesla úplně jiný obrázek. Domácí zvýšili svou aktivitu. Sáblík v brance Ústí však dlouho odolával. Nestačil až na přesilovkovou souhru, kterou zakončil Ladislav Boušek. Závěrečné dějství přineslo mnoho nepřesností, což borcům KLH neumožnilo tlak v vyrovnání. Naopak branky Sýkory a Antoše pojistily vítězství Ústeckách Lvů.
18. po 31.10.2005
1:4(0:2, 1:0, 0:2)
UNL
Horčička - Martínek, Jakub Šulc, Nosek, Trefný, Szakal, Hořava, Macholda, Černý - Jíra, Charousek, Polodna - Boušek, Šíp, Jan Šulc - Stavenský, Kostourek, Polanský - Buchal, Mikšovic, Malát
Ústí n.L.
Sáblík - Grof, Jelínek, Jan Kudrna, Mazanec, Pavlas, Vála, Zápotočný, Kloz - Antoš, Fink, Jankových - Klimt, Klobouček, Jiří Kudrna - Kuchler, Kysela, Pazourek - Slížek, Sýkora, Lopuski

Ještě před vhozením úvodního buly očekávaného regionálního derby došlo na ledě k jedné slavnostní události. Z rukou zástupců chomutovského klubu převzali dárkové a upomínkové předměty tři slavní bývalí hráči. Nejlepší brankář mistrovství světa 1957 v Moskvě Karel Straka, rekordman v počtu odehraných utkání Josef Klíma a největší legenda Chomutova všech dob Miroslav Klůc.

Samotný zápas začal hodně opatrně. První větší šanci si vypracovali hosté v 5. minutě a hned z toho byl gól. Několikrát tečovanou střelu od modré ze vzduchu doklepl do sítě Vítězslav Jankových – 0:1. Tento moment ústecké samozřejmě povzbudil a dál se směle vrhali do útočení. Jedovaté střely na Horčičku vyslali Kysela či Jan Kudrna. Domácím se podařilo pozornou obranu soupeře překonat až ve 13. minutě. Ani Jan Šulc, ani nikdo jiný ale nedokázal v závaru před brankou dorazit kotouč za ležícího Sáblíka. Poté měli chomutovští k dispozici první početní výhodu, ve které se však kromě pokusu Šípa výrazněji neprosadili. Trefili se naopak hosté, kteří měli v závěru první třetiny 54 vteřin trvající přesilovou hru 5 na 3. Po přesné souhře Pazourka, Mazance a zakončujícího Milana Antoše byl rozdíl dvougólový – 0:2.

Po přestávce měl snížení stavu na holi kapitán Šíp, jenže minul horní roh Sáblíkovi branky. Ve 25. minutě se do samostatného úniku prodíral Sýkora, obránce Nosek mu však nedal příliš prostoru na zakončení. Chomutovští se snažili s výsledkem něco udělat, ale pevná obrana Lvů jim nedávala mnoho prostoru. A když už se dostali do střelecké pozice, tak jim zase nepřálo štěstí v koncovce. V polovině utkání spálil další obrovskou šanci Polodna. Ani přesilové hry domácím nevycházeli podle představ. Hosté vědomi si svého náskoku hráli velmi opatrně, Horčičku nejvíce ohrozili rány Sýkory a Kuchlera. Ve 38. minutě projel z roku kluziště před bránu Kostourek a jen několik centimetrů chybělo, aby puk překročil brankovou čáru. Vytouženého gólu se chomutovští dočkali až 40 vteřin před koncem druhé části v přesilovce. Po přihrávce Šípa se zblízka za ležícího Sáblíka trefil Ladislav Boušek 1:2.

Do třetí dvacetiminutovky vstupovali hosté se snahou hrát pozorně dozadu a uhlídat těsné vedení. Domácí se sice snažili o vyrovnání, ale s každou přibývající minutou se na jejich hokejky vkrádala nervozita. Hra se hodně kouskovala, a tak se ani nemohli dostat do trvalejšího tlaku. Definitivně rozhodnout mohl Klobouček kdyby jeho samostatný nájezd nezastavil výborným zákrokem gólman Horčička. O minutu později se už ale střelecky prosadili. Jankových obral o puk jednoho z beků, nahrál Tomáši Sýkorovi, jenž měl dost času na přesné zakončení – 1:3. Chomutov se v samotném závěru ještě odhodlal k power play a půl minuty před koncem zpečetil výsledek střelou do prázdné brány Milan Antoš - 1:4. Ústečtí Lvi si tak po výborném výkonu zaslouženě odvážejí tři body.

Vladimír Petrovka (asistent trenéra KLH Chomutov): „Zápas jsme začali se zbytečně velkým respektem a také nás poznamenal první nešťastný gól. O to víc si cením, že jsme ve druhé části hry dokázali hosty dostat pod obrovský tlak. Měli jsme skórovat více než jednou a zápas by možná vypadal jinak. Třetí dějství si Ústí zkušeně pohlídalo a k ničemu nás nepustilo. V závěru jsme hráli vabank, a proto je výsledek, jaký je.

Vladimír Evan (asistent trenéra HC Ústečtí Lvi): „Myslím, že pro obě mužstva to bylo od začátku těžké utkání, protože se bojovalo o každý metr ledu. V první třetině jsme předvedli vynikající výkon. Druhé dějství bylo z naší strany poněkud rozhárané vinou častých vyloučení. V oslabeních jsme měli štěstí, ale ustáli jsme je a to rozhodlo. Ve třetí třetině jsme hlídali výsledek a čekali na chyby Chomutova, které nakonec přišly.