V úvodním ligovém duelu šťastnější Chomutov

Napsal 13.09.2003 Martin Košan
Ligové boje v nové sezoně se rozjely na plné obrátky. V rámci dnešního úvodního kola změřil síly domácí KLH Chomutov s Východočechy z Hradce Králové. Na první ligové utkání se v Chomutově přišlo podívat velmi málo diváků. Chomutov vyjel k úvodnímu ligovému duelu v nových dresech, na hrudích hostů pro změnu provizorně chybělo nové logo jejich generálního sponzora - Východočeské energetiky.
1.kolo so 13.9.2003
3:2(2:1, 0:0, 1:1)
HKR
Jarina - Liška, Maleček, Plaček (A), Revay, Nosek, Ambrož (do 2.minuty Hájek) - Boušek, Šíp (C), Zika - Jeslínek, Mikšovic, Kostourek - Polodna, Koláček (A), Jíra
Hr.Králové
Malý - Mocek, Mareček (A), Kostka, Hendrich, Mečiar (C), Procházka - Šulc, Domin, Suchý - Fišer, Píša, Pahulák - Roubík, Beck (A), Polák

Umístění obou celků po skončení minulé sezony mohlo napovídat, že půjde o lehkou záležitost v režii Chomutova. Kdo utkání viděl, musel notně změnit názor. Utkání začalo, jak se na úvodní kolo sluší , svižným tempem ze strany obou soupeřů. Královéhradečtí se pustili do svého soka bez jakéhokoli respektu, a toho se také v celém utkání úspěšně drželi. Úvodní šanci si vypracovali Východočeši hned v 1.minutě, domácí kontrovali vzápětí střelou svého kapitána Radka Šípa. V prvních minutách byla však znát ještě určitá nesehranost jednotlivých formací na obou stranách, i přesto si však oba týmy připravovaly dost střeleckých příležitostí. Jejich neproměňování se však stalo jakýmsi mottem dnešního duelu. Na konci 3. minuty velmi nebezpečně zahrozili domácí, brankářem Tomášem Malým sražená střela Jíry si však cestu do branky nenašla. Vzápětí se zaskvěl i domácí brankář Kamil Jarina při odvetné šanci hostů, střelu útočníka Východočechů z bezprostřední vzdálenosti vykryl svým tělem. Hosté se do domácích pouštějí se vší vervou, střílí na Jarinu z každé pozice. Doplácejí však na svou nedisciplinovanost a v 8.minutě se naskýtá domácím dlouhá přesilovka 5 proti 3. Dvounásobnou přesilovku domácí nekompromisně využívají, od modré až ke kruhům si s pukem zajíždí obránce Pavel Maleček a tvrdou střelou nedává Malému šanci - domácí vedou 1:0. Gól Chomutov povzbudil, o tři minuty později svůj gólový náskok zvyšuje, to když v obranném pásmu královéhradeckých čaruje útočná řada Kostourek, Mikšovic, Jeslínek , a posledně jmenovaný střílí druhý gól domácího týmu - 2:0. V té chvíli z publika zaznívají odvážné hlasy deset, deset …. . Přání však zůstalo nevyslyšeno, a byli to naopak hosté, kteří udeřili na druhé straně. Na konci 14.minuty zavezli Východočeši puk do útočného pásma, chomutovským se i přes několik pokusů nepodařilo založit útočnou akci a tak se puku po přihrávce Pavla Marečka zmocnil Jaroslav Polák, a tvrdou nekompromisní střelou nedal Jarinovi šanci - 2:1. I přes obdrženou branku mohl Chomutov svůj náskok pojistit. Ale ani po akci na jeden dotek, na jejímž konci byl Kostourek, ani po kombinaci Bouška se Zikou se tak nestalo. Do kabin v 1.přestávce tedy odcházeli šťastnější chomutovští.

Druhá třetina byla bohatá na neproměňované šance obou týmů, útočné akce se přelévaly z jedné strany na druhou, ale bez brankového efektu. Ve 22.minutě tečuje domácí Mikšovic střelu obránce, brankář Malý však byl pozorný. Vzápětí nebezpečnou akcí odpovídá též Hradec Králové, ke gólu však nevedla. Svou druhou šanci na vyrovnání promarňuje také Petr Domin. A tak ve 26.minutě svou několikátou střelou zkouší štěstí domácí obránce Martin Nosek, také však neúspěšně. Hostům svítá naděje na srovnání skóre ve 30.minutě, kdy pro změnu oni hrají přesilovou hru 5 na 3. Početní výhodu však v branku nepřetavili, zejména díky svým nepřesnostem a také obětavou obrannou hrou domácích. V těchto chvílích zápasu je k vidění až neskutečné neproměňování šancí obou týmů. Gólový úspěch neměla na svém konci hezká klička domácího Ziky ani střela Šípa. Tvrdou střelou se neprosadil ani hostující Pavel Suchý. Přesto se hosté mohli radovat, ale Michal Pahulák dvě vteřiny před sirénou Jarinu nepřekonal. Skóre se ve 2.třetině tedy nezměnilo.

Nejhezčí hokej se hrál v poslední třetině. Východočeši hned na začátku posledního dějství dohrávali přesilovku několika nebezpečnými střelami. Následovalo přečíslení, hostující Polák však ještě nevyrovnal, ani Fišer nebyl se svou dorážkou úspěšný. Vyrovnání přichází ve 43.minutě z přesilovky, Hendrychovu tvrdou střelu nestačil Jarina lapit - 2:2. Východočeši po gólu vzápětí zasypávají domácí obranu několika nebezpečnými ataky, v 45.minutě nadvakrát sám před Jarinou neuspěl ve vyložené šanci Pavel Suchý. O minutu později čaruje Jarina při akci Poláka i Becka. Chomutov v těchto chvílích působí zakřiknutě. Přesto to mohl být on, kdo by se ujal vedení, Michal Jeslínek však puk odražený od zadního mantinelu zpět před branku nestačil do branky zasunout. Vzápětí mohl pro změnu udělat šťastnějšími hosty jejich agilní útočník Suchý, jeho akci v poslední chvíli vypíchnul Jarina svou holí. A tak přichází 53.minuta. Centr domácí útočné řady Kamil Koláček si zaváží puk do útočné třetiny z levé strany, z velkého úhlu střelou, která míří nejprve do břevna a levé tyčky nakonec burcuje domácí hráče i publikum - 3:2. Následně se z podobného úhlu snaží zvýšit Zika a po něm Boušek, ale bez výsledku. V polovině 54. minuty mohl opět vyrovnat obránce Pavel Mareček, jeho střelu však následně tělem zalehává Jarina v poslední chvíli. Následně se o opětovné srovnání skóre pokouší hostující obránce Stanislav Mečiar, Jarina po jeho střele sice neví kde je puk, ten však do sítě nepropadl. Pro změnu přichází šance domácích na pojištění výsledku. Po vhazování v útočné třetině získává puk Plaček, nádherně před brankou nachází nekrytého Kostourka, toho však brankář Malý bravurně vychytává. Hostům svitá poslední naděje na vyrovnání na konci 58.minuty. Za krosček odchází na trestnou lavici Kostourek. Hosté vyvíjejí obrovský tlak, navíc v polovině poslední minuty odvolávají brankáře, a hrají power-play. Hosty však podruhé v utkání zrazuje psychika, nervy na uzdě neudržel Polák, a dostává dvě minuty a navíc osobní trest. Nakonec Chomutov vítězství uhájil a připisuje si první letošní vítězné body.

Vladimír Kýhos (Chomutov): "Bylo vidět, že je začátek sezóny, na nás ležela trochu větší zodpovědnost protože jsme hráli doma a myslím si, že v této sezóně odehrajeme určitě ještě llepší utkání. Spíš než pohledný hokej to byl boj, ale jsme rádi, že jsme to dotáhli do vítězného konce"