Ve šlágru kola uspěla domácí Kometa, rozhodly přesilové hry

Napsal 04.10.2008 Michal Pokorný, Zdeněk Plánka, David Matula
C h o m u t o v - Šlágr devátého kola obstaral duel domácí Komety proti Chomutovu. Do utkání vstoupili lépe chomutovští a již v druhé minutě si přihrávku Pulpána srazil do vlastní branky jeden z bránících hráčů a hosté vedli. V šesté minutě však Kometa hrál svou první početní výhodu a po krásné kombinaci celého útoku zakončoval do okryté branky Kostourek a srovnal. Po první dvacetiminutovce panoval v Rondu rovnoměrný stav. Druhá třetina přinesla mnoho soubojů a prakticky minimum šancí, domácí ale přeci jen šli do vedení. Opět v přesilové hře vstřelil vedoucí branku Brabenec, jenž využil přesné přihrávky Černého. V poslední části základní hry se snažili svěřenci Martina Pešouta o vyrovnání, ale po hrubé chybě jednoho z chomutovských obránců zvýšil na 3:1 Zubíček a zápas tím rozhodl. Chomutovské jako by právě tato branka rozhodila a naopak Kometu posadila do sedla a jen díky Lundellovi se skóre dále neměnilo. Až v samém závěru se v další početní výhodě prosadil Švagrovský a uzavřel tak střelecký účet utkání na 4:1. Rozhodujícím faktorem tak byly přesilové hry. Zatímco Brňané každou druhou využili, Chomutov se ani v jedné ze čtyř nabídnutých neprosadil.
9.kolo so 4.10.2008
KOM
4:1(1:1, 1:0, 2:0)
Kometa
Hylák - Kántor, Houdek, Zubíček, Kempný, Protivný, Lhotský, Morava, David - Černý, Švagrovský, Brabenec - Sedlák, Klimt, Kýhos - Vondráček, Barus, Mikšan - Haluza, Kostourek, Polodna.
Lundell - Chmelíř, Revay, Pulpán, Dresler, Všetečka, Bombic, Trefný, Mazanec - Gombár, Skořepa, Míka - Tauš, Hlinka, Jíra - Hašek, Charousek, Jeslínek - Polanský, Domin, Fábry.

V sobotu se na brněnském ledě odehrál snad nejzajímavější zápas 9. kola první ligy, Kometa v něm přivítala na domácím ledě Chomutov. Utkání slibovalo spoustu vypjatých situací a především souboj mezi dvěma adepty na postup do extraligy.

Do utkání lepé vstoupili hosté z Chomutova. Již po 115 sekundách otevřel skóre nejproduktivnější obránce první ligy, Lukáš Pulpán. Tomu pomohlo trochu štěstěny, když v úniku s Petrem Jírou zkoušel vrátit puk svému spoluhráči, ale trefil padajícího obránce Brna, od kterého se odrazil puk za Hylákova záda – 0:1.

Pro Kometu zápas nezačal vůbec dobře a v krkolomné hře pokračovala i nadále. Ojedinělá šance byla po Mikšanově průniku, který byl zakončen střelou těsně mimo. S postupem času se ale domácí začali zvedat a to byla jedna z příčin, proč se také dostali jako první k přesilové hře. Hákování Zdeňka Tauše nezůstalo nepotrestáno. Po rychlé kombinaci mezi Vondráčkem a Polodnou dostal puk k tyči Milan Kostourek, který rychlým bekhendovým zasunutím vyrovnal skóre proti svému bývalému týmu na 1:1.

Zbytek třetiny se pak nesl v nepříliš pohledné hře, hlavně díky mnoha zakázaným uvolněním. Oba týmy si zahrály po dvou přesilovkách, ale ani v nich diváci neviděli gólové šance. První část tak skončila vyrovnaným stavem 1:1 a potvrdila, že zápas nemá jasného favorita.

Začátek druhé třetiny nenabídl fanouškům šance, ba ani krásné kombinace, ale zejména velký boj a spoustu přerušení. Z hokejových nepřesností vysvobodil přihlížející diváky až na konci deváté minuty Hlinka, který se dostal do samostatného úniku. Ač tísněn, stačil provést kličku do forhendu, jenže Hylák ho dobře vybruslil a z celé situace vyšel jako vítěz. Následně si šel za zdržování hry odpočinout na trestnou lavici Kántor a nabídl hostům možnost zužitkovat jejich sílící tlak. Paradoxně se do největší příležitosti dostal Brabenec, ale v rozhodující chvíli před brankařem Lundellem ve sporném souboji s chomutovským obráncem upadl. Rozhodčí však zůstal v klidu.

V 32. minutě se situace otočila, proti pravidlům se provinil Gombár. Kometa v přesilovce svého soupeře vystavila velkému tlaku. Nejprve pálil Zubíček, pak Kántor a sérii nebezpečných střel od modré uzavřel Švagrovský. Gól sice nepadl, ale za to dostali Brněnští možnost hrát přesilovku 5 na 3, když si hosté znovu pomohli nedovoleným zákrokem. Těsně po návratu Gombára se dostala do úniku dvojce brněnských hráčů. Černý se zkušeně zbavil posledního chomutovského obránce a předložil přihrávku jako na zlatém podnose Kamilu Brabencovi, pro kterého už nebyl problém překonat bezmocného Lundella a využít přesilovou hru pět na čtyři – 2:1.

Kometa se po vedoucí brance dostala ještě do pár slibných příležitostí. Morava a následně Kostourek své možnosti nevyužili. Chomutovští kontrovali šancí Tauše, ovšem Hylák jeho střelu betonem vyrazil. Na probíhající čtyřicátou minutu nebude v dobrém vzpomínat domácí hráč Petr Polodna, který inkasoval u mantinelu ostrý úder a přivodil si nepříjemné zranění kolena. Tato nepříliš hokejová situace ukončila druhou třetinu.

Třetí třetina začala z obou stran opět opatrně. Na hráčích bylo vidět, že si dávají pozor na zbytečné chyby. Prvních pět minut nedošlo k ohrožení branky ani na jedné straně, ovšem 45. minuta tento styl hry rázně ukončila. Jeden z chomutovských obránců vyloženě namazal Pavlu Zubíčkovi, který nezvykle na obránce napadal hostující rozehrávku. Nabídnutou možnost zakončit sám před Lundellem využil beze zbytku – 3:1.

Tato situace jakoby odstartovala sérii nepřesností na chomutovských hokejkách. V zápětí zachytil rozehrávku Brabenec, ale jeho pozice nebyla tak vyložená jako Zubíčkova, a tak celou situaci vyřešil dobrým zákrokem Lundell. O pár minut později se dostal sám před brankáře Švagrovský, jenže opět ztroskotal na Lundellovi, který v Brně odchytal opravdu dobrý zápas.

Kometa ve svém náporu pokračovala a Chomutov téměř nepustila do hry. O tom také svědčí konečný poměr střel 37:25 pro Kometu. Do statistik se ovšem nezapsala situace z 51. minuty, kdy stejně jako při druhé brance domácích nahrál Černý Brabencovi před téměř prázdnou branku, ale brněnský hráč s číslem 27 o pár centimetrů minul.

Ve třetí třetině diváci viděli jenom dvě přesilovky. Tu první si zahrál Chomutov po faulu Milana Kostourka, ale do šance se dostal akorát brněnský obránce Kempný, který si sjel na nahrávku Michala Černého. Byť tato střela nebyla příliš nebezpečná, ohrozila branku více, než hráči Chomutova za celou přesilovku. Když potom v 56. minutě fauloval chomutovský Lukáš Chmelíř, trenéři ho asi moc nepochválili, protože značně snížil šance hostů na zkorigování výsledku. Nabídnutou přesilovku domácí využili mnohem lépe než hosté. Tomáš Klimt našel zpoza branky volného Davida Švagrovského a ten v zápětí stanovil skóre na 4:1.

Zápas byl tedy v 58. minutě téměř rozhodnutý a navrch mohl přidat ještě branku po individuální akci Alexandr Lhotský, když projel až od modré čáry přes dva obránce k Lundellovi. Ten však jeho zakončení bekhendem bravurně vychytal lapačkou. Vyprodaný zápas se 7 200 diváky již více šancí nenabídl. Kometa uhájila svoje vítězství a díky ztrátě Vrchlabí v Havlíčkově Brodě se dostala na první místo. Chomutov zůstává na třetím místě.

Vladimír Kýhos (Kometa): Podali jsme výborný výkon, který bude ještě, doufám, gradovat. Neudělali jsme skoro žádné chyby a díky tomu jsme vyhráli.

Martin Pešout (Chomutov): Výsledek je pro nás krutý. Musíme uznat, že domácí byli o ten kousek lepší. Mě mrzí, že utkání rozhodnul rozhodčí. Za stavu 1:1 nás nesmyslně vyloučí do tří, když tam náš hráč stojí zády k mantinelu. Druhá věc je to, že na jeden gól se těžko vítězí. Třetí věc je ta, že když se domácí dostali do vedení, tak hráli trpělivě vzadu a čekali na chybu a tu jsme bohužel v šesté minutě třetí třetiny udělali. Pak je těžké něco dělat před takovou to kulisou, když jsou domácí na koni.