Vydřená výhra v prodloužení přinesla dva body

Napsal 19.11.2003 Martin Košan, David Dinda
C h o m u t o v - Po prohře v prodloužení, kterou si Chomutov připsal v minulém kole v Berouně, dnes naopak domácí v prodloužení zvítězili. Přestože vedli už o tři branky, museli nakonec dotahovat soupeře, který stejně jako Beroun otočil vývoj utkání. Po čtyřech inkasovaných brankách vystřídal Hübla v domácí kleci Petr Tuček, ale i on rychle inkasoval. Když necelé dvě minuty před koncem skóroval podruhé v utkání Boušek a poslal Chomutov znovu do vedení, málokdo by si myslel, že se Opava znovu zvedne. Minutu před koncem dokázali Slezané vyrovnat, ale v prodloužení už sílu na totální obrat neměli. Dělovkou od modré je poslal domů obránce Nosek, který tak pomohl domácím ke dvěma vydřeným bodům.
19.kolo st 19.11.2003
7:6p(1:0, 3:4, 2:2 - 1:0)
OPA
Hubl (od 41. Tuček) - Revay, Nosek, Maleček, Trefný, Szakal, Svačina, Liška - Boušek, Šíp, Jíra - Kostourek, Mikšovic, Jeslínek - Polodna, Gergel, Zika - Charousek, Koláček, Slavík
Opava
Šlupina - Přibyla, Prokop, Ručka, Vosátko, Mocek, Kramný, Vnenk, Tůma - Horný , Sochorek, Šebesta - Lhotský, Zdeněk, Kaňka - Kraus, Harazim, Mikšan - Kříž, Měch, Rozum

V rámci dnešního kola se v Chomutově šlo na utkání dvou celků, kdy každý je v tabulce na poněkud opačné straně tabulky. Zatímco domácí celek již dlouho využívá výsad vedoucího týmu 1.ligy, soupeř ze Slezska HC Slezan Opava před tímto utkáním řešil problémy s dosavadní špatnou střeleckou produktivitou, která zapříčinila jeho momentální působení na 12.příčce. Zhruba dvanáct stovek diváků shlédlo nad očekávání neúprosný boj s mnoha infarktovými okamžiky.

Oproti možnému očekávání se do chomutovské svatyně na počátku utkání nepostavil Petr Tuček, zapůjčený na měsíční hostování z extraligového Zlína, ale opět Jaroslav Hubl, který dostal důvěru i pro dnešní utkání. Ještě před úvodním buly se z diváckého fanouškovského kotle ozýval chorál adresovaný odcházivšímu Kamilu Jarinovi, doplněný fanoušky o symbolické držení bílých papírů s nákresy třiatřicítek nad hlavou. Utkání bylo také okořeněno návratem Kamila Koláčka po zranění kolenních vazů.

Chomutov vlétl do utkání tradičně více než svižně, a toho si byli hosté vědomi. Hra se tedy v prvních deseti minutách odehrávala v duchu chomutovského tlaku a opavského vyvážení puků alespoň do středního pásma. Na bránu poprvé vystřelili domácí, ale až ke konci druhé minuty, jmenovitě obránce Vojtěch Svačina. Následně na to zahrozil před opavskou brankou také Petr Polodna, a na konci třetí minuty prověřil Šlupinu tahem Josef Revay.

Domácí golman Jaroslav Hubl se poprvé dotkl puku na konci 4. minuty, když jeho pozornost zkoušeli Opavští prudkou střelou po ledě, která těsně minula levou tyč. Hosté se odvážili bravurně také v polovině šesté minuty, kdy vyprášil hruď Hubla backhandem Michal Kaňka. Na to odpověděl také Chomutov, na výlet si s pukem až před branku vyjel Martin Nosek, ale ani při kombinaci na jejímž konci stál se červené světlo za zády Šlupiny nerozsvítilo.

Chomutov létal po ledě, vytvářel si v těchto fázích bezpočet šancí, ale neuspěl ani Standa Mikšovic, ani Petr Jíra, a gólem neskončila ani druhá střela Josefa Revaye. Opavané si mohli odpočinout jen ojediněle, a to při vyhozeních alespoň do středního pásma. Přesto si Slezané vynutili přesilovku jako první, za záchrannou brzdu před nebezpečím samostatného úniku Marka Harazima musel zatáhnout Pavel Maleček. Výsledkem přesilové hry byly však pro červenobílé jen dvě střely z prostoru od modré, obě navíc vysoko nad, do ochranné sítě za brankou. V polovině 12.minuty však již udeřilo. Kapitán domácích Radek Šíp se zbavil obránce, vyjel si až do prostoru mezi kruhy a jesličkami nedal Šlupinovi šanci – 1 : 0.

Hosté se snažili odpovědět Davidem Mikšanem, ale bez výsledku. Vzápětí mohl zvýšit na rozdíl dvou gólů Kostourek, ale také z toho branka nebyla. Protože ale Kostourka fauloval hostující obránce, naskytla se i domácím 1.přesilovka. Z té ale také neudeřilo. Hosté se výrazněji otřepali na konci 15. minuty, kdy po delší době prověřil Hubla v samostatném úniku opět Mikšan, Hubl však směr jeho střely vykryl. Domácí srší chutí po zvýšení náskoku, ale do konce třetiny se už neprosadil ani Petr Jíra, ani se neujala hezká kombinace na jeden dotek po ose Mikšovic – Jeslínek – Kostourek. Stav po první třetině tedy 1 : 0.

Do hry ve druhé třetině zasahují v chomutovském dresu také Lukáš Slavík a Jiří Charousek. O vyrovnání se pokusil hned ve 22. minutě Tomáš Lhotský, Hubl nastavil úspěšně svou hruď. Od 21.minuty začíná Chomutov hrát na čtyři formace, tu poslední tvoří Slavík – Koláček – Polodna, do obrany se také zapojuje i Liška. Asi to přineslo úspěch, protože hned ve 24. minutě zvyšuje na 2 : 0 Petr Polodna po přihrávce Lukáše Slavíka. Celou akci však připravil hlavně navrátilec Kamil Koláček. O půl minuty později je to ještě veselejší, to když na 3 : 0 zvyšuje Michal Jeslínek po přihrávce Milana Kostourka.

Opavští si hned po této brance vybírají oddechový čas. A ten jakoby přinesl do řad opavských hokejistů hektolitry živé vody. V sestavě Chomutova sice dochází k další změně, trenéři dávají do formace k Lukášům Gergelovi se Zikou Jiřího Charouska, ale ani to na příštích několik chvil nezabrání Opavě v gólovém zvratu. V 27.minutě dává backhandem na 3 : 1 Dalibor Sochorek. Hned na to zkouší štěstí hostující Harazim. Opava ožila, opět mohl skórovat Sochorek, ale neuspěl. Je vidět hodně osobních soubojů, při jednom z nich diváci aplaudují díky ukázkovému bodyčeku malého Pavla Malečka na velkého Pavla Šebestu. Chomutov na moravské ožití reaguje akcí tři na jednoho, na jejímž konci nebylo přáno Michalu Jeslínkovi. Neujala se ani dělovka novice v chomutovském dresu s útočnými sklony – Vojtěcha Svačiny.

Opava hrozila dál, ale ač se před Hubla tlačil nejdříve Šebesta a po něm dnes agilní Sochorek, skóre se zatím neměnilo. Po té si vyměnili puk Lhotský s Kaňkou, ale ani tato akce nepřinesla Slezanům med. Ten přinesla až samostatná akce opět Kaňky, který rázem dělá zápas zajímavým pro diváky – 3 : 2. To bylo na začátku 34.minuty. Na jejím konci je ale Chomutov prozatím opět klidnější, Boušek zvyšuje na 4 : 2. Aby však bylo o zábavu diváků postaráno, na konci 35.minuty snižuje opět jen na rozdíl jednoho gólu Jiří Zdeněk 4 : 3.

Uklidnit mohl poté domácí Polodna, ale klička mu nevyšla, hosty mohl pro změnu udělat šťastnými Přibyla. Do konce třetiny se toho však přeci jen dočkali, ve 39.minutě toužebně vyrovnal na 4 : 4 Šebesta. V tu chvíli to nejspíš domácím evokovalo nešťastné střetnutí z minulého kola v Berouně. Do druhé sirény se již nic nestalo, přesto byla varováním pro chomutovské hokejisty do 3.třetiny.

Do třetí dvacetiminutovky vlétl Chomutov z cílem střílet góly a co nejdříve rozhodnout. Jeslínkovi ani Bouškovi, Noskovi a dalším se to bezprostředně po buly nezdařilo. Co však čert nechtěl, opět to byli hosté, kteří udeřili. To už však v chomutovské brance stál od 41.minuty Petr Tuček, jehož žlutě zbarvenou výzbroj v barvách Hamé Zlín nikdo nemohl přehlédnout. Na úvod v premiéře předvedl bravurní zákrok rozklekem ala Jarina, a střelu z přečíslení zlikvidoval, na tu další byl však už krátký, překonal ho Mikšan - 4 : 5.

Opava vede, a je to na ledě rázem vidět. Chomutov se snaží jak to jen jde, po přihrávce Koláčka neuspěl tlačíc se před branku Slavík. Hra se přelévá nahoru a dolů. Neuspěl ani hostující Zdeněk, ani vedoucí muž kanadského bodování ligy, domácí Petr Jíra. Nakonec je domácí úsilí korunováno vyrovnávacím úspěchem, po přihrávce hbitého Slavíka se trefuje mezi betony Šlupiny Svačina – 5 : 5. A hned mohl jít Chomutov zase do vedení, dorážka Kostourka se ale neujala. Opět se taktovky drží po vyrovnání Chomutov, Šíp, po něm Jeslínek ale opět neúspěšní. Mikšovic si prohazuje v těchto fázích centra ve své řadě s Koláčkem a opačně. Oběma to nejspíš pomohlo, akce Mikšovic – Polodna – Slavík nemá chybu, gólem ale bohužel nekončí. Probralo se řádně i publikum, a hned je to znát.

Když už se schyluje ke konci 3.třetiny a diváci očekávají prodloužení mění se skóre znovu. Dav vybuchuje nadšením na konci 58.minuty po druhé brance Bouška v dnešním utkání – 6 : 5. Vítězný chorál o vysokém jalovci však nestačí ani zaznít, protože vzápětí diváky zmrazuje Horný – 6 : 6. Přeci jen tedy následuje prodloužení, a Opava skutečně potvrzuje pověst remízového krále.

V prodloužení, ač by možná už leckteří nečekali, vyvíjí Chomutov enormní tlak. Zasypává Šlupinu množstvím střel. Je to první letošní domácí prodloužení, je to ve vzduchu cítit. Každá chyba může rozhodnout. V těchto chvílích na sebe bere odpovědnost zkušeného harcovníka Martin Nosek a svou třetí střelou v prodloužení, navíc v přesilovce, rozhoduje. Chomutov tedy nakonec vydřel z utkání cenné 2 body.

Martin Pašek (Chomutov, vedoucí mužstva): „Bohužel i dneska jsme soupeři dovolili, aby skóre utkání otočil. Nakonec jsme však dokázali uhrát alespoň dva body, za což jsme rádi.“

Josef Doboš (Opava): „Potýkáme se s malou střeleckou produktivitou, dnes mohu být v podstatě rád, že jsme dali tolik gólů. Chomutov jsme za stavu 3:0 svými góly potrestali za jejich trochu profesorský hokej. Hráčům za výkon děkuji, podržel nás Roman Šlupina. Vyrovnali jsme 2x gólové manko, bohužel v prodloužení to už nevyšlo. Věděli jsme, že jedeme na led prvního, a to se vždy důkladně připraví každý tým, jsem rád, že máme alespoň bod, nemusel být ani jeden.“