Zběsilou přestřelku rozhodl Chomutov až v prodloužení

Napsal 18.11.2006 Dušan Majer, Martin Bocian
C h o m u t o v – Šňůru tří zápasů na hřištícho soupeřů odstartovali chomutovští hokejisté středečním startem v Jihlavě. A začátek zápasu se jim příliš nevydařil, když po první třetině prohrávali už 1:3. Pak ale svěřenci trenérů Kýhose a Petrovky zabrali a postupně otočili až na 5:3 ve svůj prospěch. Jenže v samém závěru třetího dějství byl výsledek jako na houpačce. Dukla srovnala na 5:5 a dokázala bleskově reagovat i na další inkasovaný gól v 58. minutě. Za stavu 6:6 tak zápas dospěl do prodloužení, v němž o zisku druhého bodu pro KLH rozhodl Ladislav Boušek.
23. so 18.11.2006
JIH
6:7p(3:1, 0:1, 3:4 - 0:1)
Jihlava
Jež - Kuchyňa, Morava, Duben, Lukáč, Lukačovič, Šmarda, Čintala - Rytnauer, Kaňkovský, Čachotský - Řípa, Dušátko, Fiedler - Hanzal, Havel, Lazorišák - Vaškovič
Podolka - Bombic, Malinský, Révay, Trefný, Nosek, Černý, Řezníček, Vaněček - Boušek, Šíp, Polodna - Jíra, Kostourek, Charousek - Jeslínek, Mikšovic, Malát - Tauš, Mezera, Havlůj

Jihlavská Dukla odehrála utkání s Chomutovem bez celé řádky hráčů stabilního kádru. V sobotním utkání domácím chyběli Bakus, Chvátal, Říha, Dobrovolný a Řehoř. Do branky se tedy postavil Petr Jež, který střídal skvělé zákroky, při kterých držel svůj tým nad vodou s chybami. Do utkání vstoupili aktivněji domácí a již v prvních minutách ohrozili Podolkovu svatyni. Střelu Čachotského ještě tečoval Rytnauer, ovšem Podolka se zaskočit nenechal. V dalším průběhu se na jeho ranku vyřítil aktivní Řípa, který sice poslal puk mezi brankářovy betony, ovšem střela mířila mimo tři tyče. V sólu byl o chvíli později Hanzal, ovšem ani on neuspěl. Na druhé straně kluziště musel Jež vytáhnout velmi těžký zákrok proti Kostourkovu pokusu. Hosté i nadále tlačili a když Bojnic s Polodnou nadvakrát doráželi, zdálo se, že je gól již neodvratný. Domácí však ještě vytrvali. Kapitulovali až proti nádherně sehrané akci, na jejímž počátku byl za brankou stojící Charousek, který zpětně nahrál před brankou stojícímu Petru Jírovi,pro kterého nebyl problém trefit puk pod Ježovu horní tyčku - 0:1. Bylo to poprvé od zápasu s Havířovem, kdy Dukla doma prohrávala. Netrvalo dlouho a domácí se začali opět tlačit do útoku. Jiří řípa ještě tečoval střelu od modré vedle, ale Ladislav Rytnauer se skvěle zorientoval ve skrumáži a propálil Podolku - 1:1. Zakrátko poté zvyšoval kapitán Petr Kuchyňa na 2:1. Jeho střela od modré měla oči. Nejprve si totiž počkal na příhodný okamžik a pak napálil puk mezi Podolkovu vyrážečku a beton. Jen o pár vteřin později stanul Podolkovi tváří v tvář Fiedler, ovšem jeho projektil mířil až příliš nahoru, takže se zastavil až v ochranné síti. V sedmnácté minutě přišla druhá velká chvíle Ladislava Rytnauera, který své sólo, po vynikající chytré nahrávce od Petra Kaňkovského, zakončil střelou mezi Podolkovy betony - 3:1. Poslední šanci měl na své holi matador Kaňkovský,ovšem Podolka střelu vykopl betonem.

Druhá část začala lépe pro Chomutov, jelikož se ve velkých šancích ocitl Charousek, z čehož zvláště ta druhá byla doslova „megašancí“. Petr Jež si však obě s přehledem pokryl. Na straně domácích se do útoku pustil ve vlastním oslabení aktivní Čachotský,byl však tísněn, takže jeho pokus skočil jen na Podolkově plastrónu. Vzápětí byli domácí posláni jen do tří a bylo jen otázkou času, kdy se Chomutov dočká gólu. První pokus Petra Polodny ještě Jež zlikvidoval leopardím skokem, ovšem deset vteřin později se chomutovský útočník dočkal. První dorážka jeho vlastní střely se ještě zastavila o beton jihlavského gólmana, ale druhá již zapadla do branky - 3.2. Zanedlouho mohlo být dokonce vyrovnáno, ale Polodna z bezprostřední blízkosti trefil Ježův plastrón. Ani Jihlava nezůstávala pozadu. Dubnova střela měla potřebnou razanci, ale Podolka ji zkrotil pod betonem, i když o tom neměl vůbec tušení. Za chvíli tečoval Rytnauer Moravovu střelu od modré, ale jen do Podolkovy lapačky. O vzrušení se zanedlouho postaral Jonáš Fiedler, který protihráčem vyrazil jedno z plexiskel. Během vzniklé přestávky bylo otázkou, kdo pauzu lépe zužitkuje. Kupodivu zde týmy uhrály „plichtu“. Ani jeden z celků výhody nevyužil, i když na jihlavské straně k tomu měli hráči první lajny velmi blízko.

Na Chomutovské straně měl svou šanci kapitán Šíp, ovšem Ježova lapačka byla na místě. Martin Nosek měl již snadnou práci s jeho přehozením - 3:3. Hosté, povzbuzení podařeným vyrovnáním se i nadále pouštěli do útoku, ale největší šanci Polodny vychytal Jež lapačkou. Na straně domácích se o gól snažil nejprve Řípa ze svého tradičního úniku, ovšem Podolka byl pozorný. Pak si na sniperský komando zahrála dvojic Morava – Kuchyňa. Oba vyslali na chomutovskou branku po dvou jedovatých střelách, při kterých užuž diváci zvedali ruce nad hlavu. Udeřilo vak na druhé straně v ten nejneočekávanější moment. Dukla hrála přesilovku a zdálo se, že svůj tlak vystupňuje. Naopak dvakrát inkasovala. Nejprve se do sóla utrhli Ladislav Boušek s Radkem Šípem, přičemž druhý jmenovaný propálil Ježe ukázkovým one-timerem - 3:4. Ve stejné přesilovce udeřilo podruhé a byla to zároveň druhá chyba Jež, která skončila gólem. Jihlavský brankář nejevil aktivitu vyjet proti puku, ke kterém se blížil Ladislav Boušek. Ten se kusu gumy ujal a potrestal Ježe za jeho zaváhání - 3:5. Domácí tedy dostali ledovou sprchu, ze které se však podivuhodně rychle oklepali. V palebných pozicích se postupně bezúspěšně vystřídali Morava se střelou od modré, Duben, který pálil také od modré, ale počkal si se střelou, Dušátko, který puk dorážel dokonce třikrát! Chomutov odpověděl jen střelou Charouska, proti které Jež sklapl betony. Jihlava stále bojovala, například tento večer hyperaktivní Rytnauer dorážel v závaru, ovšem bezúspěšně. Kuchyňa pálil dvakrát od modré, ovšem poprvé trefil tyčku a pak i beton. Tlak domácích nemohli hosté dlouho vydržet. Když na modré napřáhl Duben a jeho projektil minul chomutovskou branku, zdálo se vše ztraceno, ovšem když se puk od mantinelu odrazil k u zadní tyčky stojícímu Jonáši Fiedlerovi, bylo jasné, že urostlý forvard zavěsí - 4:5. Chomutovští vycítili ohrožení a snažili se navýšit skóre. Šíp ovšem neuspěl s ranou z voleje na zadní tyč. Tentokrát si Jež počínal na jedničku s hvězdičkou. Jihlava šla za vyrovnáním a tento cíl nakonec splnila. Když Jozef Lukáč napřáhl na modré a jeho projektil se zastavil až v síti, tak jihlavský stadion explodoval radostí - 5:5. Doslova ledovou sprchu domácím ochozům přichystal jen 48 vteřin po vyrovnání Kamil Černý, který Ježe propálil z mezikruží - 5:6. Začalo to vypadat, že Chomutov se dostal definitivně na koně a vedení už nepustí. To by ovšem hokej nesměl být hrou, kde není nikdy nic jistého. Když jsem napsal, že při pátém gólu jihlavský stadion explodoval radostí, pak nevím, jaký termín použít pro radost z gólu na 6:6, pod který se znovu podepsal Jozef Lukáč. Třetina se tedy pomalu chýlila ke konci a zdálo se, že se utkání dotáhne v klidu až do prodloužení. Ovšem 13 vteřin před třetí sirénou byl za údajné napadení vyloučen Petr Kaňkovský. Všem domácím bylo jasné, že prodloužení bez tohoto forvarda bude velmi těžké.

Trest Petra Kaňovského se logicky přenesl i do prodloužení, takže Chomutov hrál přesilovku 4 proti 3. Nejprve pálil od modré Vaněček a zanedlouho se do sóla řítil Šíp, ale Jež tentokrát svůj tým opravdu podržel. Nešťastnou náhodou však v další akci přišel Jonáš Fiedler o hůl, která mu odletěla až do středního pásma, takže domácí hráli de facto v oslabení 4 proti 2. Hosté si byli vědomi této výhody a tak domácí hráče dlouho jen škádlili svými nahrávkami. Ladislav Boušek na sebe nakonec vzal tíhu zodpovědnosti a zapíchl Ježovi klasický teploměr - 6:7.

Vladimír Petrovka (Chomutov): „Myslím, že jsme nezvládli první třetinu. Náš gól, který nás měl uklidnit a dostat do hry nám paradoxně ublížil. V úvodu utkání jsme hráli až moc profesorsky, na což jsme v první části doplatili. Zbývajících 40 minut naše mužstvo hrálo, co jsme chtěli a bylo i lepším týmem. Bohužel však dnes musíme být velmi kritičtí k panu rozhodčímu, protože to, co předváděl hlavně ve třetí třetině, tak s hokejem nemá nic společného.“

Petr Vlk (Jihlava): „Dneska to byla opravdu velká divočina. První třetina i přes ten první gól vyzněla v náš prospěch. Od druhé části jsme ale měli ve hře místa, která si zasloužila potrestání, pochopitelně jsem rád, že to tak nebylo, ale byly tam trestuhodné věci. Třeba za stavu 3:3. nebo když v jedné přesilovce dostaneme dva góly, to je hrůza a děs. Navíc potom se to podaří srovnat a po fatálních chybách, které jsme schopni vymyslet, inkasujeme a pak zase srovnáme… no prostě divočina.“