Rozhovory

„Atmosféru jsem vnímal jen při nástupu do branky,“ ohlíží se Dominik Pavlát za seniorskou premiérou

Napsal 02.11.2017 Libor Kult
C h o m u t o v - Druhým rokem je jedničkou juniorského týmu Pirátů, trénuje s extraligovým áčkem a občas jezdí jako dvojka do partnerské Kadaně. V pondělí 30. října na ledě českobudějovického Motoru se Dominik Pavlát poprvé postavil mezi tři tyče seniorského týmu v soutěžním utkání. Stalo se tak necelé dva týdny před osmnáctinami táborského rodáka. „Byl to neskutečný zážitek, ty dvě třetiny jsem si opravdu užil,“ rozplývá se a zároveň připomíná, že šel do branky až v průběhu utkání.

Svěřenci Jiřího Čelanského s Miroslavem Buchalem prohráli úvodní dějství 25:4 na střely a 4:1 na góly. O pauze se trenéři rozhodli pro změnu v brankovišti, kde Tadeáše Dvořáka vystřídal právě Dominik Pavlát. „Asi bylo lepší, že jsem naskočil do rozehraného zápasu. Nemusel jsem tolik myslet na to, že budu chytat od začátku,“ přemítá odchovanec jihočeského hokeje.

„Trenéři mi hned na začátku přestávky řekli, ať se rozcvičím, tak jsem se snažil zahřát, což si myslím, že se mi povedlo,“ popisuje mladík, který na jaře dělal trojku české osmnáctky na světovém šampionátu na Slovensku.

Za čtyřicet minut na ledě se rozhodně nenudil. Čelil 32 střelám domácího celku a za svá záda pustil jen dvě. Vychytal si tak solidní úspěšnost zákroků 93,75 procent. „Všechno bylo rychlejší a přesnější než v juniorce,“ srovnává. „Budějovice mají výborný mančaft, ale nijak jsem neřešil, kdo na mě zrovna střílí,“ vypráví dále. „Kvalita hráčů mi připadala podobná jako na trénincích s chomutovským áčkem, i když ostrý zápas je něco jiného,“ připojuje ještě.

Dominik Pavlát čelil při seniorské premiéře na ledě Českých Budějovic 32 střelám, inkasoval jen dvakrát a měl úspěšnost zákroků 93,75 procent
(Foto: Pavel Kacerovský - www.hcmotor.cz)

Duel 19. kola WSM Ligy sledovalo téměř šest tisíc diváků, kteří umí v Budvar aréně vytvořit bouřlivou kulisu. „Už na finále staršího dorostu v Brně přišlo asi osmnáct set lidí, ale s atmosférou v Budějovicích se to nedá srovnat,“ připomíná zisk českého stříbra v kategorii do osmnácti let z jara 2016. „Když jsem poprvé vjížděl na led, fanoušky jsem vnímal. Pak jsem se snažil soustředit jen na chytání,“ líčí pátý nejlepší brankář DHL extraligy juniorů podle úspěšnosti zákroků.

Po závěrečné siréně se v něm podle jeho vlastních slov rozlily pozitivní pocity, přestože zjistil, že bude muset sáhnout do peněženky. „Byl jsem nadšený. Myslím, že jsem úplně nezklamal. Doufám, že i trenérům se můj výkon líbil,“ reaguje s tím, že si ani jeden z gólů nevyčítal a potěšila ho i reakci spoluhráčů. „Kluci v kabině mě pochválili a zatleskali mi. Pokladník mi ale hned oznámil, že to mám za pět set,“ usmívá se.

K dobrému výkonu mu pomohl i fakt, že se nepostavil za úplně neznámou defenzivu. „Pár tréninků jsem v Kadani stihl, takže z tohoto pohledu mi to nepřišlo jiné než v juniorce,“ hlásí. „Určitě jde o další motivaci, abych na sobě ještě víc makal. Teď se soustředím hlavně na juniory a třeba zase dostanu příležitost i mezi dospělými,“ uzavírá gólman, který by mohl odletět na šampionát dvacítek v letošní i příští sezóně.

TOP foto: Pavel Kacerovský - www.hcmotor.cz