Ohlasy po utkání

Balej po prohře v Plzni litoval první třetiny a užil si ovací tamního publika

Napsal 13.10.2013 Petr Horčička
P l z e ň / C h o m u t o v – Dvanácté kolo tuzemské nejvyšší soutěže nabídlo atraktivní podívanou mezi mistrovskou Plzní a Piráty z Chomutova. Do utkání vstoupili lépe domácí, už ve druhé minutě otevřel skóre Sýkora. Pět minut po startu druhého dějství navíc zvyšoval na rozdíl dvou branek Lev a s Piráty to začalo vypadat špatně. Přesto se ale nevzdali, výsledkem tomu byla snižující branka z početní výhody z hole kapitána Bartečka. Úvod poslední části hry znovu patřil domácím, to když exchomutovák Duda vrátil Plzni dvoubodový náskok. Prakticky rozhodl o vítězi tohoto klání, neboť Severočeši se zmohli už jen na snížení, které zařídil pro změnu explzeňan Balej. Ten byl na konci utkání po právu vyhlášen nejlepším hráčem chomutovského mužstva.

Teď ale hezky pěkně od začátku. První třetina se svěřencům trenéra Jiřího Čelanského vůbec nepovedla a Balej a spol. mohli být rádi, že po dvaceti minutách svítilo skóre ‚jen‘ 1:0. „První třetina byla z naší strany hodně slabá, vůbec jsme ji nesehráli dobře,“ potvrdil Jozef Balej. „Pak jsme to trochu zvedli. Dobře jsme ale věděli, jaký Plzeň hraje hokej. Hrají ofenzivně, hodně napadají a hrají do těla, tudíž jsme věděli, do čeho jdeme. Pak jsme se zvedli, ale myslím si, že už bylo pozdě, protože jsme museli dotahovat,“ hodnotil výkon mužstva z Podkrušnohoří šikovný útočník.

Ten o důvodu nedělního neúspěchu nemusel přemýšlet ani sebemenší okamžik. „Chyběl nám k tomu jeden gól,“ vypálil bez váhání ostřílení harcovník. „Musíme hrát celých šedesát minut, a říkám to nerad, ale v neděli jsme hráli maximálně tak čtyřicet. To není dostatečné,“ dodal bez špetky optimismu Balej.

Piráty čekal v západočeské metropoli pořádně těžký oříšek. Tajenku se jim ale rozluštit nepodařilo a to i přes to, že přijeli s jasně danou taktikou. „Přijeli jsme s taktikou, kterou máme zažitou. Hrajeme náš systém a snažíme se plnit to, co máme. Sráží nás ale individuální chyby, které by se neměly stávat a samozřejmě, že tým, jako je Plzeň, nás potrestala. To se nám nesmí stávat,“ uvědomil si bývalý hráč Plzně, Třince či brněnské Komety.

Jozef Balej se svým dlouholetým kamarádem a bývalým spoluhráčem Ryanem Hollwegem. (foto: hcskoda.cz)

Z pohledu jednatřicetiletého forvarda šlo o pořádně okořeněný a specifický zápas. Sám Balej bezprostředně po skončení utkání přiznal, že mu z atmosféry, jenž v plzeňské ČEZ Aréně panovala, běhal mráz po zádech. „Já si ten zápas hodně užil,“ utvrdil. „Moc jsem se sem těšil, protože jsem tu prožil krásnou sezónu. Hrozně rád na to angažmá vzpomínám, ale nejen na mé výkony, ale na celý týmový úspěch. Všichni lidi kolem jsou výborní. Tím myslím i organizaci, protože všichni lidi v ní jsou příjemní. Takhle by to mělo vypadat v každém extraligovém týmu,“ vyprávěl rodák z Myjavy.

S hokejem ale přesto začínal v Trenčíně. Uplynulý ročník navíc strávil právě na západě Čech, kde slavil po dlouhé finálové sérii, kterou rozhodl sám kapitán Martin Straka, mistrovský titul. Žádné větší hecování ale podle slov slovenského hráče neproběhlo. „Kluci mi jen říkali, abych nezapomněl, že jsem tu hrál, a že jsem tady doma. Takže hecování jen zlehka,“ pousmál se autor pěti branek, které vsítil v aktuálním ročníku Tipsport extraligy v chomutovském dresu.

Z čeho byl ale nadšený, byli domácí fanoušci, kteří před zápasem vyvolávali jeho jméno, a kteří ho po utkání vyprovodili z arény s jistě příjemným gestem. „Fanoušci mě před zápasem příjemně přivítali a po jeho skončení i příjemně vyprovodili,“ popisoval. „Hráče potěší především to, že ještě existují normální a slušní fanoušci, kteří mají srdce na správném místě a na bývalého hráče toho týmu nepískají,“ dodal s úsměvem na tváři.

Po utkání byl navíc vyhlášen i nejlepším hráčem z chomutovské strany. Cenu jistě dostal po zásluze, a to i přes to, že se v brankovišti blýskl brankář Hanuljak. „Chtěl jsem zahrát skvěle a udržovat si svůj level, abych nezklamal sám sebe a hlavně i lidi, co se přišli podívat. Doufám, že i když už hraji za jiný tým, tak ty fanoušci na mě nezapomněli, což mi ale ukázali na konci. Bylo to hezké gesto a i po té prohře mě to potěšilo,“ říkal člen elitní formace Pirátů. Ta i v neděli byla nekompletní, neboť v ní stále chyběl nemocný Svoboda. Toho, stejně jako v pátečním klání, zastoupil benjamínek Kämpf.

Návrat do známého prostředí a přivítání tamních fanoušků ovšem nebyli jediným důvodem k radosti slovenského útočníka. Ten v poslední dvacetiminutovce vstřelil i branku. To když snižoval na 2:3, čímž udělal za utkáním 12. kola české nejvyšší soutěže definitivní tečku. „Snažil jsem se hodně střílet a plnit si pokyny, které jsem měl. Takový je ale hokej, někdy tam spadne i taková střela, kterou by člověk nečekal, že může skončit gólem. To je na tom ale to hezké,“ culil se Balej, který hovoří výborně českým jazykem i přes to, že je slovenské národnosti.

Ten měl o zlomovém momentu v utkání mezi Plzní a Chomutovem jasno. „Byla to ta první třetina,“ vypálil bez váhání. „Hráli jsme s příliš velkým respektem. Vyhazovali jsme puky, i když jsme měli šanci jít do brejku a vůbec nehráli náš systém. Nebyli jsme silní ani na kotouči v útočném pásmu,“ smutnil po pátém duelu v řadě, ve kterém svěřenci trenérského tria ve složení Čelanský – Veber – Skořepa nedokázali naplno bodovat.

Balej zaznamenal v loňském ročníku Tipsport extraligy v plzeňském dresu 23 kanadských bodů za 15 branek a 8 asistencí. Velkou měrou se tak podílel na zisku mistrovské trofeje.

V závěru ještě doutnala malá šance na vyrovnání. To když se Severočeši rozhodli o hru bez brankáře, ovšem závěrečné power-play nevyšlo podle představ, navíc hlavní arbitr vykázal Piráty hned dvakrát z útočné třetiny. „V závěru jsme se snažili zahrát nějaký nacvičený signál, který nám trochu i vyšel. Pulpi (Lukáš Pulpán) mi to tam dobře nahrával takovou žabičkou, tak jsem to vypálil na branku, ale bohužel jsme to tam nijak neprotlačili. Takový je ale hokej,“ krčil rameny sympatický útočník.

Ještě v loňském ročníku byl spoluhráč vyhlášeného bitkaře Ryana Hollwega, v neděli proti němu musel čelit i několik nehezkých zákroků, a to nejen on. Hollweg je totiž svou tvrdou hrou známý, čímž je pro svůj tým mimořádně platným. „Znám se s ním už strašně dlouho,“ prozradil Balej. „Hrál jsem s ním už v New Yorku, působili jsme spolu na farmě Rangers. Známe se tedy spolu hodně dobře, já vím jaký je. Je to skvělý kluk, co hraje hodně tvrdě. To se mi na něm líbí, takhle to má být. Pokud se někdo bojí hokeje, tak ať ho nehraje,“ vzkázal na dálku všem poseroutkům, co mají z tvrdé hry strach.

Jak bylo uvedeno výše, Piráti nedokázali ani v pátém mači v řadě naplno bodovat. Z tříbodového vítězství se Chomutovští radovali naposledy na přelomu září a října na ledě Vítkovic. Od té doby vybojovali pouhé dva body. „V kabině teď probíhá to, co kdekoli jinde, kde se nevyhrává,“ uvedl Balej. „Není to tedy žádná zábava, nejsou žádné srandičky. Je to tvrdá realita a dostáváme pořádné kapky. Musíme prostě makat a konečně se zvednout. Nemyslím si, že máme tak špatný tým, jako to vypadá tabulkově, kde jsme dole. Dokážeme odehrát výborné utkání, ale pak nám chybí nějaká pasáž, ať už je to dvacet minut, deset minut, pět minut nebo minuta, tak vždy dostaneme gól a už se to těžce dohání,“ rozpovídal se autor sedmi kanadských bodů v právě probíhajícím ročníku Tipsport extraligy.

Jozef Balej v průběhu tvrdého letního drilu.

Věci, ve kterých se musí Piráti zlepšit, jsou prosté. Alespoň tedy podle Baleje, který byl v nedělním klání přítomen u obou chomutovských tref. „Musíme začít hrát o něco jednodušeji,“ uvědomil si. „Hokej v dnešní době je především o nic nevymýšlením v obranném pásmu, vyhazovat puky ven a hrát ofenzivní agresivní hokej, dobře forčekovat a v neposlední řadě hrát celých šedesát minut. To je zatím naše nejhorší stránka,“ dodal sklesle.

Chomutovská jedenáctka byla po skončení utkání vyhlášena hvězdou zápasu, tedy alespoň z hostující strany. Za předvedený výkon si vysloužil soudek plzeňského piva, který si ale podle jeho slov nevychutná. „Plzeňské pivo si teď rozhodně nedám,“ rozesmál se. „Sud jsem hodil fanouškům, protože si myslím, že když už sem přišli a fandili, tak ať mají také i nějaký suvenýr,“ dodal závěrem.