Aktuální zprávy

ČTYŘKA: Piráti proti Beranům vybojovali pět bodů. Dvakrát vyhráli, dvakrát prohráli

Napsal 14.02.2013 Jan Thöma
C h o m u t o v - V dalším díle naší, již tradiční Čtyřky, se zaměříme na zápasy, které chomutovští Piráti odehráli proti Beranům ze Zlína. Piráti nad Zlínem vyhráli dvakrát a urvali tak 5 bodů za výhru v prodloužení 2:1 na ledě Zlína a za výhru 3:1 na domácím ledě. Zápasy s Berany byly častokrát vyrovnané. V utkáních moc branek nepadalo, důkazem tomu jsou tři zápasy, v nichž bylo vstřeleno dvakrát po třech a jednou po čtyřech brankách. Všechny čtyři utkání navštívilo celkem 16 144 diváků, kteří měli možnost vidět celkem 17 branek. Diváci v Chomutově se mohli především těšit na chomutovského rodáka a exchomutovského brankáře Luboše Horčičku, jenž si však v posledním vzájemným zápase poranil koleno a necelých pět minut před koncem zápasu musel střídat.

Podrobné statistiky ze vzájemných zápasů


(vše z pohledu Pirátů)
PIRÁTI CHOMUTOV PSG ZLÍN
8 GÓLY CELKEM 9
5 ZÍSKANÉ BODY 7
1 VYUŽITÍ PŘESILOVEK 2
0 GÓLY V OSLABENÍ 0
114 STŘELY 160
David Hruška (2) NEJLEPŠÍ STŘELEC Jaroslav Balaštík (3)
Martin Frolík (1+3) NEJPRODUKTIVNĚJŠÍ HRÁČI Jaroslav Balaštík (3+2)
Kostúr 91,53 % (3Z), Hanuljak 93,28 % (2Z) ÚSPĚŠNOST BRANKÁŘŮ Sedláček 96,05 % (3Z), Horčička 90,98 % (2Z)
17 POČET VYLOUČENÝCH CELKEM 18
hákování 5x ZA CO SE NEJVÍCE VYLUČOVALO hákování 4x
Lukáš Pulpán (6 TM) NEJTRESTANĚJŠÍ HRÁČI Pavel Kubiš (12 TM)
Kostúr, Lušňák, Zálešák, Hruška NEJLEPŠÍ HRÁČI ZÁPASŮ Horčička, Balaštík, Melenovský, Balaštík
3 900 NÁVŠTEVY DOMÁCÍCH ZÁPASŮ (PRŮMĚR) 4 173

7. kolo, 30. 09. 2012, 17:00

PSG Zlín- Piráti Chomutov 1:2sn


Branky: Čajánek – Kraft, rozhodující nájezd Frolík.

Piráti do zápasu vlétli opravdu skvěle, když se jim podařilo ve čtvrté minutě, po hezké kombinaci, dostat do vedení, po střele Milana Krafta. Ve druhé třetině kralovali na obou stranách brankáři, za domácí Luboš Horčička a za hosty Matúš Kostúr. Ve třetí třetině se domácím podařilo vyrovnat v přesilovce, hrané v 50. minutě, když se prosadil Petr Čajánek. V prodloužení nepadla branka ani při dvouminutové přesilovce domácích 4 na 3. V nájezdech byli úspěšnější hosté, vítězná branka byla připsána zámořské posile Michaelu Frolíkovi.

Matúš Kostúr

Matúš Kostúr, slovenský fantom v brance Pirátů, přispěl k výhře Pirátů 50 úspěšnými zákroky. „Padesát zákroků byl docela extrém, ale každý soupeř se snaží stále střílet ze všech pozic. Když máte zrovna den, tak vás kolikrát puky jen trefují, což vás také nakopne, a poté se chytá dobře,“ komentuje Matúš Kostúr své vytížení při zápase, ve kterém se stal, nutno říci, že po zásluze, hráčem utkání.

Berani vstřelili branku až deset minut před koncem, kdy se prosadil kapitán Petr Čajánek. „Neviděl jsem přesně, kam jsem puk vyrazil. Najednou mi proletěl kolem levé ruky a už jsem nestíhal zasáhnout. Zlínští útočníci jsou vysocí, a když jsou v chumlu s našimi obránci, tak toho není moc vidět,“ popisuje situaci před obdržením branky Matúš Kostúr, jenž nosí na pirátském dresu čtyřiatřicítku.

Hodnocení trenéra

Mikuláš Antoník: „Velice důležitý byl vstup do utkání a vstřelená branka. Ve druhé třetině jsme ubránili několik přesilových her Zlína, což bylo také důležité. Kluci hráli velice obětavě a Matúš Kostúr nás podržel celý zápas. Dalším důležitým momentem bylo ubránění oslabení v prodloužení. Nájezdy se nám povedly, dva body jsme si zasloužili.“

20. kolo, 14. 11. 2012, 17:30

Piráti Chomutov – PSG Zlín 1:2


Branky: Lušňák – Balaštík, Hamrlík.

Piráty během celého utkání trápila především bezzubá rozehrávka, což se jim při obou gólových situacích soupeře hrubě nevyplatilo. Skóre v první třetině otevřel Jaroslav Balaštík, ve druhé části rychle stav srovnal šťastnou trefou z nulového úhlu Patrik Lušňák, ale konečnou podobu dal stavu vítězným gólem ve 24. minutě Martin Hamrlík. Zlín si tak z chomutovské arény odvezl všechny tři body.

Milan Kraft

Ani při druhém střetnutí Pirátů s Bereny se nekonaly brankové hody, přestože si oba týmy vytvářely zajímavé situace. „Nějaké šance jsme tam určitě měly, neměli jsme však v koncovce potřebné štěstí. Stačilo nám, abychom vstřelili vyrovnávací branku, ale bohužel se nám to nepovedlo. Zlín hraje vždy venku výborně a poctivě brání. Zlínu k výhře stačili dvě branky, takový je ale hokej,“ vzpomíná na utkání chomutovský kapitán Milan Kraft.

Zlínští hokejisté hrají především hokej, založený na kvalitní obraně s rychlými brejky, které se tentokrát staly klíčové. „Hrají jednoduchý hokej, puky se snaží dávat ven ze třetiny a zbytečně si tak nepřidělávají problémy ve svém obranném pásmu. V tom utkání jim stačilo pár brejků, jenž dokázali využít. Dvě své šance využili a kvůli tomu i vyhráli,“ hovoří o průběhu druhého utkání Milan Kraft.

V závěru utkání mohli Piráti vyrovnat, bohužel se tak ale nestalo a Piráti tak prohráli rozílem jediné branky 1:2. „Jejich brankář udělal několik skvělých zákroků, jednou, pokud si to dobře pamatuji, zachytil puk těsně na brankové čáře a něco šlo i mimo branku. Pokoušeli jsme se na konci střílet, co to jen šlo a rvali jsme všechno na branku. Bohužel se nezadařilo,“ hodnotí závěr utkání chomutovský centr, jenž nosí na svých zádech čtrnáctku.

Hodnocení trenéra

Jiří Doležal: „Úvodní třetina byla z naší strany nejhorší v letošní sezoně a je potřeba se divákům omluvit na náš výkon. Věděli jsme, co bude Zlín u nás hrát, snažili jsme se na to připravit, ale výkon našich hráčů nebyl adekvátní. Ve třetí třetině jsme to zkusili, přišly šance a trefili jsme i tyčku. Ale vyhrát jsme si dnes nezasloužili.“

33. kolo, 26. 12. 2012, 17:00

PSG Zlín- Piráti Chomutov 5:2


Branky: Kubiš 2, Matějíček, Balaštík, Melenovský – Pavlas, Zálešák.

Berani před tímto zápasem zvítězil před svými fanoušky pětkrát za sebou. V předešlých vzájemných zápasech padly pokaždé tři góly. Tato norma byla naplněna tentokrát už před polovinou zahajovací třetiny, v níž Piráti dvakrát dorovnali těsný náskok domácích. Tým PSG si však v prostředním dějství vypracoval dvougólové vedení, které i přes chomutovskou snahu o snížení udržel a potvrdil jej pátou trefou v poslední minutě utkání.

Miroslav Zálešák

Třetí střetnutí mezi Piráty a Berany bylo o trochu jiné, než ty předchozí. Již během první třetiny padlo více branek, než ve všech předchozích zápasech. Druhá branka Pirátů padla po nepřesné přihrávce Karla Hromase na Michala Frolíka, která se dostala na hokejku Miroslava Zálešáka. „Měli jsme přečíslení. Karel Hromas to zatáhl do útočného pásma, následně se to nějak odrazilo až ke mně a já jsem to už jenom zasunul do branky,“ popisuje svou vyrovnávací branku Miroslav Zálešák, jenž se stal v tomto zápase hráčem utkání chomutovského týmu.

„Oni jsou všeobecně známý tím, že jsou defenzivně založeni. Je vidět, že ten systém mají propracovaný. Vycházejí z dobré obranné hry, ze které vyrážení do protiútoků. Není to příjemné, protože dobře brání střední pásmo a těžko se proti nim prosazuje,“ hodnotí herní styl Berenů pátý nejproduktivnější hráč Pirátů.

Hodnocení trenéra

Jaroslav Liška: „Předpokládali jsme, že Zlín bude výborně bruslit a připravovali se na to. První třetina byla hodně divoká a zaslouženě skončila 2:2. Do druhé třetiny jsme nevstoupili dobře. Měli jsme neuvěřitelný výpadek jak v našem pohybu, tak i v celkovém pojetí hry. V poslední třetině soupeř podvědomě otevřel střední pásmo a my jsme měli šance, které jsme ale nevyužili. Do konce roku jdou utkání v krátkém sledu za sebou a musíme jít zápas od zápasu, bodovat a chytnout se.“

46. kolo, 4. 02. 2013, 17:30

Piráti Chomutov – PSG Zlín 3:1


Branky: Hruška 2, Káňa – Balaštík.

Piráti nastoupili ke třetímu zápasu pod novým trenérským vedením, jenž tento zápas dovedli potřetí po sobě do vítězného konce. Po bezbrankové první třetině se po sedmi minutách druhé třetiny prosadil chomutovský snajpr David Hruška. Hosté ještě dokázali zareagovat a o tři minuty později bylo zásluhou Balaštíka vyrovnáno. Poté se ale prosadili už jen domácí Piráti a brankách Káni a Hrušky si připsali důležité tři body.

Miroslav Hanuljak

Čtvrtý vzájemný zápas rozhodovaly znovu skvělé zákroky obou brankařů. „Byli jsme na ně výborně připraveni a měli jsme je dobře přečtené. Zlín sice vyprodukoval nějaké nebezpečné střeli, ale pouze z velké vzdálenosti, což bylo důležité,“ popisuje utkání Miroslav Hanuljak, jenž měl po skončení utkání úspěšnost zákroků 97,67 % zákroků.

Piráti hráli celé utkání velmi čistě, avšak dvakrát si zahráli i oslabení, které ale úspěšně ubránili. „Bylo důležité, že jsme ubránili zlínské přesilovky,“ komentuje úspěšnou hru v oslabení Miroslav Hanuljak. „Vždy je to o tom, být co nejméně vylučovaný. Všechny týmy z horní části tabulky mají výborné hráče a umějí početní výhody dobře sehrát, pak je to těžké bránit. Nám se to podařilo, a to bylo důležité,“ dodává.

Hodnocení trenéra

Jiří Čelanský: „Na hráčích je vidět, že mají touhu s tím postavení v tabulce něco dělat a plní naše pokyny. Je příjemné, že bodujeme. Myslím si, že bez nasazení nemůžeme hrát extraligu. S hrači jsme si sedli, řekli jsme jim, že od nich čekáme maximální výkon, v tomto ohledu jim nemohu nic vytknout.“