Druhý svátek vánoční v duchu hokeje! Piráti míří na led libereckých Bílých Tygrů

Napsala 25.12.2017 Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - Tipsport extraliga po reprezentační přestávce nabírá obrátky, čemuž nezabrání ani vánoční období. Na Štěpána odjedou Piráti do Liberce, kde odehrají 33. kolo nejvyšší soutěže proti dobře známému soupeři. Duel naplánovaný na úterní šestnáctou hodinu bude přímým soubojem o desátou příčku v tabulce, jelikož soupeře dělí pouhé dva body. Liberečtí se aktuálně musejí obejít bez hlavního kouče Filipa Pešána, jenž si plní povinnosti s reprezentací do dvaceti let, ve které je i mladý talent chomutovského hokeje Jakub Lauko.

Liberec v extralize hájí jedenáctou pozici, v Lize mistrů bude hrát semifinále

Liberec nezačal cestu za obhajobou titulu vicemistra moc dobře, jelikož byl po odehrání první čtvrtiny, ve které stihl nejméně zápasů, na jedenáctém místě tabulky s patnácti body.

Do poloviny ligy se svěřenci Filipa Pešána v rámci tabulky nikam neposunuli, přestože si připsali dalších osmnáct bodů. Celkem tedy nastřádali 33 bodů, které získali za osm tříbodových výher, čtyři vítězství a jednu prohru v prodloužení nebo nájezdech.

Ve 27. a 28. kole Liberečtí získali po dvou bodech za vítězství 5:4 v nájezdech proti Hradci Králové a 4:3 v prodloužení s Litvínovem. V dalším průběhu padli na ledě Zlína 3:4 a v Olomouci 1:4. Po reprezentační přestávce Bílí Tygři dvakrát vyhráli v samostatných nájezdech, když porazili 4:3 Mladou Boleslav a 3:2 Třinec.

Bílí Tygři budou hrát před branami finále Ligy mistrů, jelikož vyřadili Frölundu, a poté ve čtvrtfinále porazili Zurich. V semifinále narazí na Växjö.

Jakub Lauko se nadále nesmazatelně zapisuje do kronik chomutovského hokeje

Famózní! Sedmnáctiletý Jakub Lauko bude hrát na mistrovství světa nejstarší mládežnické kategorie

Chomutovský hokej zanechá i nadále stopu na šampionátu hráčů do dvaceti let. Nepřetržitou účast začal psát Chomutov v sezóně 2013/2014, kdy odcestovali s národním týmem tři Piráti – Ondřej Kaše, David Kämpf a Libor Šulák. V následujících letech si s lvíčkem na prsou zahrál David Kaše, kterého až na minulou sezónu pokaždé někdo z Chomutova doplnil.

Letos se pod vedením trenéra Filipa Pešána představí talent Jakub Lauko, jenž může napodobit mladšího z bratrů Kašových, který byl na třech mistrovství světa. Sedmnáctiletý odchovanec se do historie klubu i extraligy zapsal převážně v minulé sezóně, kdy se stal nejmladším chomutovským střelcem a prvním hráčem narozeným v roce 2000 a později, který skóroval v nejvyšší české soutěži.

V aktuálně probíhající sezóně mladý forvard hraje v průměru jedenáct minut na zápas, ve 28 duelech si připsal pět kanadských bodů za dva góly a tři asistence.

V jedné ze čtyř disciplín extraligových NEJ si Jakub Lauko vybruslil čtvrté místo. Kde mladý bruslař nabral rychlost si můžete poslechnout zde.

Piráti na MS U20

SEZÓNA 2013/2014 – Ondřej Kaše, David Kämpf a Libor Šulák.

SEZÓNA 2014/2015 – David Kaše, Ondřej Kaše, David Kämpf (zástupce kapitána).

SEZÓNA 2015/2016 – David Kaše (zástupce kapitána) a Radek Veselý.

SEZÓNA 2016/2017 – David Kaše (zástupce kapitána).

SEZÓNA 2017/2018 – Jakub Lauko.

Vzájemné zápasy mají vyrovnanou bilanci, bodově vyznívají pro Piráty v poměru čtyři ku dvěma

První duel odehráli soupeři v sedmém kole pod Ještědem, kde Piráti vyhráli 4:1 díky povedené třetí třetině, ve které nasázeli tři góly. Kuriózní gól si připsal Roman Chlouba, jenž prostřelil Romana Willa téměř z nulového úhlu.

Vzpomínáte? Michal Vondrka parádní kličkou v nařízeném trestném střílení zvýšil na 2:0

Liberec – Chomutov 1:4 (0:0, 0:1, 1:3)

Branky a nahrávky: 42. Jašek (Bulíř) – 28. Růžička (Vondrka, Sklenář), 53. Huml (Valach, Tomica), 54. Chlouba, 60. Vondrka (Huml, Tomica). Vyloučení: 11:7. Bez využití. Střely na branku: 21:33. Blokované střely: 15:7. Hity: 14:12. Vhazování: 37:38.

Druhé střetnutí vypadalo opět nadějně pro Chomutov, ale Liberec si ve třetí třetině vynutil prodloužení, ve kterém získal bonusový bod. Rozhodující branku vstřelil Michal Bulíř.

Chomutov – Liberec 3:4pp (2:0, 0:1, 1:2 - 0:1)

Branky a nahrávky: 10. Flemming (Chlouba), 13. Vondrka (TS), 58. Skokan (Valach, Vondrka) – 22. Bakoš (Ševc, Jašek), 49. Lakatoš, 53. Lakatoš (Ordoš, J. Stránský), 64. Bulíř. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:1. Střely na branku: 26:39. Blokované střely: 14:7. Hity: 15:13. Vhazování: 29:44.

Slovo Pirátů před duelem s Bílými Tygry

Piráti od 22. října vyhráli za tři body v posledním duelu před reprezentační přestávkou, když na vlastním ledě 10. prosince porazili Jihlavu a po Channel Ona Cupu vyhráli v Brně. Dlouhá absence bez plného bodového zisku stála Chomutov několik příček v tabulce, aktuálně je daleko za hranicí, kterou kouči stanovili. „Pro nás je každý zápas do konce sezóny malé play-off. Pojedeme do Liberce s tím, že chceme získat jakékoliv body, které by nás přiblížili v tabulce tam, kde chceme být,“ uvedl Jan Šťastný.

Juraj Valach má na kontě za 32 zápasů jedenáct kanadských bodů za dva góly a devět asistencí

Do konce roku se Piráti střetnou v rámci extraligy ještě třikrát. „Čekají nás tři těžké zápasy. Jedeme do Liberce, potom máme doma Plzeň a končíme rok v Litvínově. Takže se musíme soustředit na to, abychom vydolovali co nejvíce bodů a dohnali týmy, které jsou kousek před námi,“ pokračoval asistent hlavního trenéra.

Před několika dny skončila druhá reprezentační přestávka, která pomohla Pirátům ke třetímu skalpu brněnské Komety. „Přestávka nám určitě pomohla. Hlavně psychicky. Kluci se dali dohromady, i po zdravotní stránce. Odehráli jsme vynikající zápas v Brně, což jsme chtěli proti Vítkovicím potvrdit. Neměli jsme štěstí a soupeř zaslouženě vyhrál,“ zhodnotil ještě duel s Riderou.

Piráti se s Libercem střetli od sezóny 2015/2016 celkem dvaadvacetkrát, z čehož patnáctkrát odešli hráči z Podještědí šťastnější. „Liberec? Známe se – hrajeme s nimi v přípravě a poslední dvě sezóny jsme se s nimi potkali v play-off. Máme s nimi odehrálo hodně moc zápasů. Bude to bojovný zápas, který rozhodnou malé detaily a kdo promění šance, do kterých se dostane,“ vylíčil Juraj Valach.

Piráti po reprezentační přestávce porazili brněnskou Kometu, na což však doma nenavázali. „Těší nás, že hra vypadá lépe, ale na to se nehraje. Záleží na bodech. Pokud budeme hrát špatně a vyhrajeme, tak to bude lepší, než když budeme hrát hezky a budeme pohrávat. Musíme se zamyslet a něco udělat hlavně se zakončením,“ pokračoval vysoký obránce.

Chomutov – Vítkovice 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)

Piráti v minulém kole vyzvali na vlastním ledě Vítkovice, s kterými dobře začali, ale nedovedli duel do vítězného konce. Ridera do konce první třetiny otočila vývoj utkání a pohlídala si tři body.

Branky a nahrávky: 5. Hlava (Dlouhý, Knot) – 15. Szturc (Sloboda, D. Květoň), 20. Zdráhal, 33. Szturc, 44. Květoň (Szturc, Roman). Vyloučení: 4:5. Využití: 0:0. Střely na branku: 37:28. Blokované střely: 7:14. Hity: 9:10. Vhazování: 37:25.

Sestava Pirátů: Laco – Mrázek, Valach, Dietz, Flemming, Knot, Slovák, Grman – Tomica, Huml, Vondrka – Sklenář, Růžička, Havel – Poletín, Chlouba, Koblasa – Dlouhý, Šťovíček, Hlava.

Třinec – Liberec 2:3sn (0:1, 2:1, 0:0 - 0:0)

Bílí Tygři odjeli v předvánočním čase do Třince, odkud si odvezli dva body za výhru po samostatných nájezdech, které rozhodl Martin Bakoš.

Branky a nahrávky: 23. Irgl (Kovařčík, Kovařčík), 40. Růžička (Marcinko, Rákos) – 16. Jelínek (Bakoš, Kvapil), 39. Lakatoš (Krenželok, Ševc), rozh. náj. Bakoš. Vyloučení: 4:8. Využití: 1:1. Střely na branku: 48:19. Blokované střely: 8:10. Hity: 8:8. Vhazování: 43:35.

Sestava Bílých Tygrů: Will – Ševc, Pyrochta, Kolmann, Havlín, Jánošík, Maier – Krenželok, Jelínek, Lakatoš – Kvapil, Redenbach, Bakoš – Ordoš, Jašek, Stránský – Vlach, Vantuch, Špaček – Bližňák.