Aktuální zprávy

Dva Piráti poletí do Ruska: Kouč Vůjtek povolal Romana Červenku, reprezentační premiéra čeká Jana Ruttu

Napsal 08.12.2015 Libor Kult
C h o m u t o v - V létě se David Kämpf zúčastnil kempu národního týmu pro mladé hráče v Jihlavě, Ondřej Kaše tehdy kvůli zranění ruky na akci nemohl. První ostrá zápasová akce se obešla bez Pirátů, na ruský Channel One Cup už však vyrazí dva zástupci mužstva, které mezi dvěma turnaji zatím jen jednou nebodovalo. Na hlubokou stopu v národním týmu naváže Roman Červenka, premiéra v seniorské reprezentaci čeká na obránce Jana Ruttu.

Bude to přesně po třech letech, co budou mít Piráti hráče, s nímž mají uzavřenou smlouvu, na reprezentačním turnaji. V prosinci 2012 odcestoval Michael Frolík, jenž Chomutov posílil díky výluce NHL, také na ruský Channel One Cup.

Současný útočník Calgary tehdy navázal na Jiřího Hříbala, který byl posledním hráčem nominovaným k reprezentačním zápasům přímo z Chomutova. Jeden ze členů chomutovské síně slávy nastoupil 21. prosince 1962 v Praze proti tehdejšímu Sovětskému svazu, jenž Československu podlehl 3:4.

Zatím posledním střelcem reprezentačního gólu, který byl do národního týmu povolán jako hráč Chomutova, je další legenda Josef Seiler. Ten se trefil 19. října 1956 v Plzni proti Švédsku a jeho zásah byl podle dostupný informací vítězný.

Výše uvedená fakta se týkají seniorské reprezentace a hráčů povolaných do národního týmu v době, kdy působili právě na severu Čech. Na začátku nového tisíciletí reprezentovali Českou republiku místní odchovanci Daniel Branda s Viktorem Hüblem, ovšem v době první nominace hájili barvy pražské Slavie. Oba dva nejcennější dres oblékli ještě jako hráči Sparty respektive Českých Budějovic.

Roman Červenka je aktuálně nejproduktivnějším hráčem Tipsport extraligy. Do čela kanadského bodování jej vynesly zejména výkony po první reprezentační přestávce, kdy bodoval devětkrát za sebou. Během této série zaznamenal osm gólů a devět asistencí. Zastavila ho až naposledy ve 26. kole Plzeň. Aktuálně má mistr světa z roku 2010 na kontě 12 přesných zásahů a 18 asistencí, takže vede produktivitu o šest bodů před plzeňským Dominikem Kubalíkem, který je nejlepším kanonýrem soutěže.

Také Jan Rutta se bodově rozjel po Karjala Cupu, kdy vstřelil všechny tři své letošní góly a přidal stejný počet finálních přihrávek. S deseti kanadskými body mu tak patří 15. místo mezi extraligovými obránci, v hodnocení účasti na ledě (+10) se pak aktuálně vejde do elitní desítky zadáků. Právě spolehlivost směrem dozadu a schopnost podpořit ofenzivu zaujaly také kouče národního týmu.