Výlet do minulosti

Historické play-off, nároďák, NHL nebo charitativní akce? Zrekapitulujte si cestu rokem 2017

Napsala 07.01.2018 Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - Nový rok už má za sebou týden, což ale nebrání ohlédnout se za tím minulým. V roce 2017 chomutovský hokej zapsal několik milníků, které se nesmazatelně zapíší do kronik. Z předkola a dvouzápasové ztráty až před brány finále, dva podpisy v NHL nebo nároďák ve všech podobách. Podívejte se za uplynulým rokem, zavzpomínejte i dále do minulosti a nadále tlačte svou podporou Piráty stále výš.

Leden – PIRÁTI CHOMUTOV PRO NEMOCNICI

Duel prvního ročníku akce pro chomutovskou nemocnici se uskutečnil 22. ledna, kdy Piráti na vlastním ledě vyzvali Vítkovice a přestříleli je 5:3. Svěřenci kouče Vladimíra Růžičky nastoupili ve speciálních dresech evokujících doktorské pláště, které se poté vydražily za rekordní částku 120 240 Kč. Za vybrané peníze za trikoty hráčů, k čemuž přibylo ještě několik tisíc od partnerů, se pořídilo vybavení do čekárny mamografického centra v místní nemocnici.

Únor – početné zastoupení v seniorských reprezentacích

Z chomutovského A-týmu odcestovalo s reprezentacemi své země celkem šest Pirátů – čtyři se zúčastnili s lvíčkem na prsou Švédských hokejových her v rámci Euro Hockey tour a dva odehráli pod slovenskou vlajkou domácí turnaj Slovakia Cup.

Michal Vondrka si proti Finsku připsal vítěznou trefu, David Kämpf s Janem Ruttou zaznamenali za tři odehrané zápasy na turnaji jednu asistenci a Vladimír Růžička nebodoval, avšak blýskl se na buly. Na Slovensku se Juraj Valach a Dávid Skokan bodově neprosadili.

Další v článku „Komplexní reprezentační zprávy: Třináct Pirátů obléklo nejcennější dres své země“.

Březen – historická cesta vyřazovacími boji

Při vzpomínce na play-off minulé sezóny se určitě většině fanoušků vybaví obrovská euforie. Při dalším vzpomíná jim do mysli vlétnou střetnutí hrůzy s Mladou Boleslaví a obrat série, nekonečné boje s třineckými Oceláři a vyrovnané bitvy před branami finále s Bílými Tygry. To vše řídili nejproduktivnější hráč vyřazovacích bojů Ivan Huml a nejlepší střelec Generali play-off Michal Vondrka.

Duben – nároďák v chomutovské aréně

Od prosince 2011, kdy Česká republika v rámci Channel One Cupu odehrála utkání se Švédy, uplynulo do dalšího reprezentačního duelu mužů v Chomutově více něž pět let. Tentokrát národní tým vyzval ve dvojzápase Norsko, které porazil jasně 4:0 a 6:3 díky povedenému závěrečnému dějství.

Příspěvek sdílený horci (@horci10),

Květen – chomutovský odchovanec do NHL

Na začátku května se do kronik místního hokeje zapsal tučným písmem dalším milník – do nejslavnější hokejové soutěže světa se probojoval chomutovský odchovanec přímo z týmu. David Kämpf se dvakrát objevil v odhadech draftů, kterým ale nikdy neprošel. Nakonec si smlouvu s Chicagem vybojoval úspěšným působením v extralize a premiérovým startem za národní tým. V nejvyšší české soutěži odehrál 170 střetnutí, ve kterých nasbíral 59 kanadských bodů za 28 gólů a 31 asistencí.

Červen – do Chomutova zamířil světoznámý fotograf

Šestý den v červnu zavítal do pirátské arény Robert Vano, jenž si vzal do parády dvanáct hráčů A-týmu. Výsledkem byl 8. září minulého roku pokřtěný Kalendář proti bolesti, jehož výtěžek se rozdělil rovným dílem mezi Nadační fond Cesta proti bolesti a projekt Chomutov pomáhá.

Červenec – období klidu a skalp ruského celku

V červenci loňského roku přivedl klub několik posil do obrany i útoku, například Tomáše Slováka nebo Vojtěcha Tomečka. Dále Piráti zahájili přípravné zápasy – hned v prvním duelu Chomutovští vyzvali na vlastním ledě ruský celek z KHL, který přetlačili 4:3 po prodloužení, a porazili tak ruského soupeře potřetí za sebou.

Srpen – nejlákavější soupeř přípravy

Piráti se v přípravě střetli s účastníkem německé nejvyšší soutěže z Fischtownu, ruským Jekatěrinburgem z Kontinentální hokejové ligy, několika soupeři z extraligy, ale také přivítali několikanásobného mistra finské nejvyšší soutěže Kärpät Oulu. Svěřenci Vladimíra Růžičky sice prohrávali, ale ještě do konce první třetiny otočili na 2:1.

Září – tělem i duší

Tipsport extraliga byla famózně odstartována jak hráči na ledě, kteří porazili Olomouc 4:2, tak i předzápasovým programem na multimediální kostce. Tým kolem Romana Jünglinga v letní přípravě natáčel video pod názvem „Pirát tělem i duší“. Když proběhly na kostce úvodní novinové titulky a rozezvučelo arénou první slovo, všichni přítomní upírali pohled ke stropu pirátské arény. Spousta starších fanoušků si posteskla nad hořkými porážkami nebo těžkým loučením, poté ale uviděli novou éru – postup mezi elitu, tři juniorské tituly, sedmdesátileté výročí, vyřazení legendárních dresů, Piráti v reprezentaci, nejproduktivnější hráči extraligy, historické play-off...

„BÝT PIRÁTEM TĚLEM I DUŠÍ“

Říjen – mohl to být lepší start v NHL?

Jan Rutta podepsal roční dvoucestnou smlouvu už na začátku června, poté se připravoval v České republice a před vypuknutím NHL se přesunul do Chicaga. Písecký rodák a dlouholetý hráč Chomutova se představil v premiérovém střetnutí nejslavnější hokejové soutěže asistencí, ve druhém duelu vstřelil gól a celý parádní vstup zakončil dvěma kanadskými body za branku a přihrávku proti Torontu. Po pár zápasech byl Jan Rutta nejlepším hráčem celé NHL v hodnocení účasti na ledě.

Listopad – měsíc plný nezdarů

Piráti odehráli za měsíc listopad osm duelů, z čehož pětkrát odešli bez bodu a se svěšenými hlavami. Dvakrát vybojovali bod v prodloužení, které jednou vyhráli. Zisk čtyř bodů kolem listopadové reprezentační přestávky posouval Chomutov níž a níž tabulkou až klesl ke dnu.

Prosinec – bratrské derby

Piráti 30. prosince odjeli ke 35. kolu extraligy do nedalekého Litvínova, kde sehráli vyrovnanou bitvu. Štěpán a František Lukešovi pod vrcholky Krušných hor odehráli první mistrovské bratrské derby, ze kterého nakonec vyšel lépe mladší z bratrů. Sourozenci už se střetli v letní přípravě, ale pod tíhou a důležitostí úspěchu v rozjeté sezóně to bylo vůbec poprvé.

Leden 2018? Benjamínek Jakub Lauko odehrál MS hráčů do 20 let