Rozhovory

„Když je dobrá parta, všechno se dělá lépe i na ledě,“ nenechává si Ján Laco zásluhy jen pro sebe

Napsal 04.10.2017 Libor Kult
C h o m u t o v - Jeho jméno v úvodu Tipsport extraligy hodně často rezonuje v hodnocení členů pirátské bárky téměř po každém utkání. Brankář Ján Laco na startu základní části navazuje na výkony z jarního Generali play-off a i díky jeho výkonům se svěřenci Vladimíra Růžičky momentálně vyhřívají na bronzovém stupínku tabulky. „Dostali jsme si pod kůži systém, který nám trenéři ordinují od play-off, takže se mu věnujeme od loňské sezóny přes letošní přípravu až doteď,“ nachází hlavní důvod aktuálně dvacetibodového konta Pirátů. „Věřím, že nám to bude i nadále dobře fungovat,“ doplňuje ještě.

Měřeno čistě bodově, zažívají Piráti podobný vstup jako před rokem, kdy měli po devíti kolech dokonce o tři bodíky méně. Pohled na skóre však vypovídá o změně přímo na ledě. Posuďte sami – loni 30:30, letos 26:18. „Je pravda, že loni jsme na začátku sezóny hodně gólů dostávali, ale naštěstí jsme jich i hodně dávali,“ srovnává Ján Laco.

„Každopádně jsme rádi, že momentálně nám to funguje takhle. Pokusíme se, aby nám současný trend vydržel co nejdéle,“ slibuje a jedním dechem se zamýšlím na důvody proměny. „Myslím, že je to dané naším systémem a naší hrou. Už loni na konci sezóny si všechno začalo sedat. Věci jako oslabení nebo hra v našem obranném pásmu, které nás trápily, jsme se naučili řešit úplně jinak, což nám strašně pomáhá,“ ohlíží se.

JÁN LACO V SEZÓNĚ 2017/2018

  Úspěšnost zákroků: 92,74 % (2. místo)
  Průměr: 1,95 (1. místo)
  Výhry: 7 (1. místo)

V letním období si Piráti připsali cenné skalpy Jekatěrinburgu nebo Kärpätu Oulu, ovšem také v některých zápasech inkasovali pět nebo šest gólů. Se startem základní části se defenziva zpevnila. „Příprava je opravdu od slova připravit se. Rotovali hráči, trenéři zkoušeli různé složení jednotlivých pětek. Právě o tom je příprava především. Trenéři si dělají obrázek, aby na začátek soutěže poskládali správné mužstvo, což se u nás povedlo,“ kvituje pětatřicetiletý gólman.

Ján Laco si předchozí sezónu prodloužil účastí na světovém šampionátu, takže času na dobití baterek neměl tolik jako někteří spoluhráči. „Měl jsem sice kratší léto, ale člověk po takové sezóně nepotřebuje úplně klasickou osmitýdenní přípravu,“ míní. „Prvním měsícem jsem se sice trochu protrápil, ale i to považuju za normální. Jsem rád, že teď se i díky našemu fyzioterapeutovi cítím dobře,“ libuje si.

Zatímco v přípravě naskočil „jen“ do tří duelů, v dosavadním průběhu nejvyšší soutěže patří společně s olomouckým Branislavem Konrádem, plzeňským Miroslavem Svobodou, vítkovickým Patrikem Bartošákem a zlínským Liborem Kašíkem mezi pětici maskovaných mužů, kteří své konkurenty do branky ještě nepustili. Ani menší porce přípravných zápasů nezabránila rodákovi z Liptovského Mikuláše, aby se na úvod mistrovské soutěže řádně nachystal.

„Nastoupil jsem sice jen do tří zápasů, ale i ty nám s Dušanem Strharským něco ukázaly. Na těch věcech jsme zapracovali a asi pomohl i začátek soutěže. Hráli jsme v podstatě ob den, takže jsem se rychle dostal do tempa,“ reaguje s tím, že velkou zásluhu na své aktuální pohodě přičítá také spoluhráčům.

„Nejde jen o mě. Všichni v kabině jsme si sedli a vyhovíme si, což se odráží i na ledě při bránění. Když je dobrá parta, všechno se dělá lépe. I trenéři nás neustále drží v mírném stresu, abychom se neuspokojili,“ usmívá se. „Sezóna je sice dlouhá, ale dokud nám to šlape, chceme toho co nejvíc využít,“ plánuje.

Jen práce v klubu mě může případně posunout na olympiádu

O brankářích se dost často traduje, že mají svůj svět, který bývá plný rituálů. Zbytek mužstva je nechává často v klidu. Ze slov Jána Laca se zdá, že on do této kategorie nepatří. „S trenérem gólmanů se podíváme na nějaká videa, jak soupeř hraje a jaké má šablony. Jenže situace na ledě je často úplně jiná,“ přibližuje jednu část přípravy.

JÁN LACO V SEZÓNĚ 2016/2017

  Základní část
  Úspěšnost zákroků: 90,04 %
  Průměr: 2,68
  Výhry: 24
  Čistá konta: 1
  Trestné minuty: 4

  Generali play-off
  Úspěšnost zákroků: 92,5 %
  Průměr: 2,21
  Výhry: 9
  Čistá konta: 2
  Trestné minuty: 4

„Pak mám za celou kariéru zavedené určité věci. Možná by se někdo divil, kdyby na mě koukal, ale dělám to podvědomě a automaticky, aniž bych se k tomu jakkoliv upínal jako k rituálům. Když si to promítnu, začínám si oblékat pravou nohu, ale vůbec o tom nepřemýšlím a je to pro mě přirozené. Režim zápasového dne je víceméně pořád stejný, ať už jde o rozbruslení, oběd nebo kafe s kamarády. To všechno k tomu patří,“ prozrazuje.

Následně pak odmítá, že by si vedl videotéku nebo databázi extraligových útočníků. Má-li vybrat toho nejnepříjemnějšího, jedno jméno z něj nevypáčíte ani heverem. „Šikovných útočníků je v extralize hodně,“ odpovídá. „Záleží, kolik dostane hráč na ledě prostoru. Každý vymyslí s pukem něco jiného, když má hodně času, a jinak se vypořádá s tím, když situace musí řešit rychle a třeba ne tak přesně. Dostávám se tak znovu k pomoci kluků přede mnou,“ ozřejmuje svůj postoj.

Sezóna 2017/2018 je olympijskou. Vzhledem k neúčasti hráčů z NHL se do jihokorejského Pchjongčchangu mohou podívat i hráči z Tipsport extraligy. „Olympiáda je pro každého sportovce pěkný cíl, ale účast je hodně podmíněna mými výkony, takže se soustředím na práci v klubu. Když se mi bude dařit v klubu, můžu odjet na olympiádu,“ říká o účasti na turnaji pod pěti kruhy muž, jenž odchytal v roce 2014 v Soči dva zápasy.

Pokud by Ján Laco do Asie opravdu odcestoval, jednalo by se o jeho šestou účast na vrcholném seniorském turnaji. Poslední akce na jaře v Německu Slovákům poněkud zhořkla. „Jsem rád, že jsem na mistrovství mohl jet, protože je to vždycky zážitek a vrchol reprezentační sezóny. Ne vždycky se všechno povede nebo to jde, jak by člověk chtěl, ale z každé situace je potřeba si něco vzít. Pozitivní zopakovat, z negativního se poučit a jít dál,“ uzavírá brankář, jenž po výborném play-off naskočil na světovém šampionátu jen do jednoho střetnutí.