Preview k zápasu

Kubina stále v trestu a útok v útlumu - v neděli přijedou na domácí led Vítkovice

Napsal 13.10.2012 Lucie Štěrbová
C h o m u t o v - Chomutovu se poslední zápas na ledě Slavie nepovedl, i tak ale pořád drží osmou pozici a je před Vítkovicemi, které na chomutovský led vyjedou v neděli. Který z fanoušků by si na to před sezonou vsadil? Jen škoda, že Vítkovicm bude v kádru pořád chybět Pavel Kubina, který pyká za výroky o sudím Bolinovi z roku 2005.

Hokej ve Vítkovicích

Sportovně společenský klub – tak se jmenoval vůbec první oddíl ledního hokeje, který ve Vítkovicích vznikl v roce 1928. A už v roce 1934 se stal mistrem Moravy a Slezska. Název klubu se v průběhu let mnohokrát proměnil – od roku 2005 se pak používá současný název – HC Vítkovice Steel.

Vítkovicím se dvakrát podařilo vyhrát nejvyšší československou soutěž – a to v letech 1952 a 1981. V posledním mistrovském kádru působili třeba Jaromír Šindel, Miloš Říha nebo František Černík. devětkrát pak byly Vítkovice ve finále, ale nepodařilo se jim v něm uspět. Naposledy v sezoně 2010/11, kdy prohráli ve slezském derby s Třincem.

Úvod sezony zatím nenaplňuje očekávání

Sezonu, co sezonu jsou Vítkovice pasované na černého koně soutěže. A pravdou je, že postup do play-off se tady bere už téměř jako samozřejmost. Letos ale zatím Vítkovice očekávání tak úplně nenaplňují, po jedenácti kolech jim patří až desátá pozice. Body braly jen v pěti zápasech. Nutno, ale podotknout, že vždy všechny tři.

Společně se Slavií a českými Budějovice nemají Vítkovičtí v nohách zápas, který by se prodlužoval. S Mountfieldem pak mají společný ještě velmi slabý útok – ve 12 utkáních soupeřům nasázeli jen 27 branek, což je v průměru 2,25 branky na utkání.

Přišli a odešli

Vítkovický kádr přes léto zeštíhlel. Aspoň podle počtu příchodů a odchodů. Tým opustili třeba Jaroslav Koma, Juraj Štefanka, Ctirad Ovčáčík nebo Petr Pohl. Příchodů pak bylo podstatně méně. K těm nejvýraznějším nicméně patří angažování Michala Barinky, který se do české extraligy vrátil po působení ve Švýcarsku, Vladimíra Svačiny z HK Poprad a Rudolfa Huna z HC Lev Poprad.

Kubina versus Bolina

Největší hvězda kádru Vítkovic zatím stále pyká za „výroky znevažující dobré jméno soutěže“ a Chomutovští se jí v neděli na ledě nedočkají. Pavel Kubina upustil v roce 2005 po sedmém semifinále proti Zlínu páru, nařkl rozhodčího Petra Bolinu z korupce a následně obdžel u vrchního soudu v Olomouci pokutu 75 tisíc korun a od vedení nejvyšší české hokejové soutěže trest na 15 extraligových zápasů.

A protože Kubina od poslední výluky NHL v sezoně 2004/05 v české extralize nehrál, musí si trest odpykat až teď. Vítkovičtí funkcionáři sice Kubinovi navrhovali, aby si zažádal o zkrácení trestu, on to ale odmítl, aby to prý nebylo pochopeno jako určitý druh pokání.

Kdo obléká dres Vítkovic?

V roce 2003 vychytal Slávii titul a byl fantómem, který strašil extraligové útočníky. Roman Málek už nemá fazónu jako tehdy, i tak ale stále patří ke špičce české extraligy. Velký hokejový cestovatel, který prošel třeba i Plzní, Magnitogorskem nebo týmem MoDo, působí od roku 2010 právě ve Vítkovicích. S nimi získal titul vicemistra. Aktuálně patří do první šestky mezi gólmany, vychytal dvě nuly a úspěšnost zákroků má zhruba 93 %.

Útok Vítkovic? Jeho synonymem může být Viktor Ujčík. Člen Klubu hokejových střelců, trojnásobný mistr světa a nejlepší střelec extraligy v sezoně 95/96 působí ve Vítkovicích od roku 2007 a patří ke stabilním oporám kádru. Čtyřicetiletý útočník má na svém kontě i dva tituly z finské ligy a titul s Duklou Jihlava ještě z Československé ligy, v české extralize ale titul prozatím nevybojoval.

Pohled do statistik

Nejproduktivnějším hráčem Vítkovic je mladý Roman Szturc, který v jedenácti zápasech získal devět bodů – dva z nich v posledním zápase proti Spartě. Nejlepším střelcem je zkušený matador Jiří Burger, který do Vítkovic přestoupil ze Vsetína v roce 2002 a v současnosti je i on vítkovickou ikonou. V dosavadním průběhu sezony se trefil pětkrát. Nejtrestanějším hráčem je Lukáš klimek – zvládl nasbírat už 40 trestných minut.

O zápase

Chomutov se po utkání na Slavii vrací na svůj led. Poslední utkání v Pirátské aréně zvládl, v neděli může na poslední domácí výkon navázat. Jako tradičně utkání startuje v 17:30 a jako tradičně ho můžete sledovat buď přímo na stadionu, nebo prostřednictvím textového online přenosu na onlajny.cz