Rozhovory

Michal Vondrka poprvé pod pěti kruhy. „Mrazení už přišlo, ale kluci z kabiny chtějí placku,“ culí se

Napsal 07.02.2018 Kateřina Kundertová, Libor Kult
C h o m u t o v - Piráti po úterním derby vstoupili do nejdelší reprezentační přestávky, ve které odehrají pouze tři přátelská utkání. Volno nečeká Michala Vondrku, který z extraligového kolotoče odletěl na východ Asie, kde bude bojovat o olympijské medaile. Chomutovský kapitán má na kontě desítky reprezentačních zápasů, až ve svých pětatřiceti letech se poprvé podívá na turnaj pod pěti kruhy.

Hned po střetnutí s Litvínovem, které se protáhlo až k osmé hodině večerní, Michal Vondrka odjel do Prahy, odkud následující den v odpoledních hodinách odletěl do Pchjongčchangu. Celý přesun ze severu Čech k národnímu týmu a následně přes osm časových pásem tedy zkušený forvard absolvuje v rychlém sledu za sebou.

ODLET DO DĚJIŠTĚ ZOH 2018

„Myšlenky na olympiádu mám v plném proudu, protože jsem se sbalil, odjel na letiště, odkud odpoledne odlítám,“ líčí. „Mrazení už malinko přišlo, ale víc se určitě dostaví až dorazíme do dějiště olympiády,“ pokračuje účastník tří světových šampionátů dospělých. Co slyšel na rozloučenou od spoluhráčů v Chomutově? „Kluci mi přáli štěstí a chtějí vidět placku,“ prozrazuje s úsměvem.

Hokejový turnaj začíná 14. února, kdy ale české mužstvo nenastoupí. Tým kouče Jandače se poprvé představí v pátek 13:10 místního času proti domácí Jižní Koreji. Hráči mají tedy týden, aby se vyrovnali s osmihodinovým časovým posunem. „Zpočátku to bude hlavně o tom, aby se člověk zajel do nějakých kolejí a zvykl si na časový posun. Osobně z toho mám trochu strach, protože jsem nic podobného nikdy nezažil, nebude to sranda,“ uvědomuje si.

Michal Vondrka odehrál 143 zápasů v Kontinentální hokejové lize, v rámci které cestoval nejdále do Vladivostoku nebo Chabarovsku. „Bude to trochu jiné než v KHL, tam jsme někam přijeli, odehráli zápas a zase jeli zpátky. Být tam čtrnáct dní a zvyknout si na posun, bude pro mě novinka,“ přiznává hráč, jenž začal vršit hokejové úspěchy přibližně před dvaceti lety.

Pětatřicetiletý forvard na konci minulého roku odehrál tři reprezentační zápasy na turnaji Channel One Cupu, kde mohl vidět soupeře, kteří je čekají ve skupině. „Na turnaji v Rusku byl silný tým Kanady. Vždycky jsem považoval za nejrychlejší tým Finsko, ale Kanaďani byli rychlejší, měli skvělý pohyb a hráli fyzický hokej,“ uvádí.

MICHAL VONDRKA V ČÍSLECH

    Národní mužstvo: 75 zápasů – 22 (12+10)

    Bronzová medaile z mistrovství světa 2012

    Extraliga: 758 zápasů – 380 (171+209)

    Mistr extraligy 2007/08, vicemistr extraligy 2003/04, 2005/06, 2008/09

„Švýcarsko je stabilní mužstvo na vysoké úrovni, protože mohou nominovat hráče z kvalitní ligy,“ pokračuje. „Korea nedávno porazila Kazachstán 3:0, takže to nebudou žádní nazdárci. V Rusku jsem je viděl jenom deset minut, když už hodně prohrávali, takže byli odevzdaní. Předtím vedli i se silnými soupeři a byli nepříjemní, dodává ještě.

NEJVĚRNĚJŠÍ FANOUŠCI

Michal Vondrka vyfasoval olympijskou kolekci 22. ledna a hned se s ní pochlubil na Instagramu. „Hrozně moc se mi líbí,“ vypaluje. První olympijské vítězství ze zimních her získalo tehdy Československo v roce 1968 ve francouzském Grenoblu, kde si Jiří Raška doskočil pro zlato. Proto český výběr oblékne takzvanou „raškovku“, se kterou skokan na lyžích tehdy létal vzduchem. „Často se to omílá, takže o tom vím, je to super kulíšek,“ culí se. „Super je i odkaz na sto let od založení státu,“ přidává detail na výbavě.

Otec tří děti mimo jiné prozradil, že jeho potomci hltali u televize v posledním play-off všechny zápasy a pozorně sledovali, jak si celek Vladimíra Růžičky vede. Na utkání s velkým časovým posunem ale vstávat nebudou. „Docela dobře spí, takže od čtyř hodin asi koukat nebudou,“ usmívá se s odkazem na duel s Kanadou.

Národní tým odletěl na dvě skupiny ve dvou po sobě jdoucích dnech, letecká společnost vezla kromě hráčských tašek také vybavení o hmotnosti jeden a půl tuny. „Letíme se společností Korean air. Mají dobré multimediální vybavení, ale beru si i knížku. Každopádně bych chtěl během letu spát,“ přibližuje plány do letadla.

Co bude Michal Vondrka číst? Nejprve něco o pochutině, kterou má rád. „O kávě,“ prozrazuje. Poté věnuje čas svým ratolestem, především malé slečně. „Pak budu číst o tom, jak je otec důležitý pro dceru,“ uzavírá.