Na sever Čech přijede vedoucí Plzeň, kterou Piráti v letošní sezóně ještě neporazili

Napsal 14.02.2013 Jan Thöma
C h o m u t o v – V rámci 48. kola zavítá do Chomutova první tým Tipsport extraligy, tým HC Škoda Plzeň. Pirátům se zatím proti lídrovi tabulky příliš nedaří, ze tří vzájemných utkání si Piráti připsali pouze dva body, a to za prohru v prodloužení a za prohru po samostatných nájezdech. Piráti momentálně bojují o každý bod, aby se odlepili z posledního místa tabulky. Zápas prvního s posledním tak bude nabízet rozhodně zajímavou podívanou. Utkání začíná v pátek, v tradičních 17 hodin a 30 minut.

Ze strany HC Škoda Plzeň

Indiáni jsou třetí nejproduktivnější tým Tipsport extraligy, v dosavadních zápasech nastříleli celkem 151 branek. V tabulce produktivity mají Západočeši zastoupení hned čtyř hráčů, z toho hned tři pokořili hranici 50 bodů. Nejproduktivnějším Indiánem a třetím nejproduktivnějším hráčem extraligy je Milan Gulaš (27+28), druhý je hráč s nejvyšším počtem asistencí v celé soutěži - kapitán Martin Straka (15+38). Třetí Tomáš Vlasák (17+35), čtvrtý je hráč, jenž uzavírá první desítku nejproduktivnějších hráčů extraligy, chomutovskému publiku dobře známý Jan Kovář (16+30). Útočník Milan Gulaš se však v Chomuově určitě nepředstaví. Krátce před koncem přestupního termínu byl uvolněn do KHL, kde podepsal smlouvu s ruským Magnitogorskem. Jako náhradu získali Indiáni zkušeného Petra Vampolu, který se do Plzně vrací po dvou letech strávených v zahraničí.

V plzeňské brance se pravidelně střídá dvojce brankářů, Adam Svoboda a Marek Mazanec. Adam Svoboda odchytal 939 minut a jeho procentuální úspěšnost je 92,11 %. Jeho mladší kolega, Marek Mazanec, působí v Plzni již sedmou sezónu, odchytal v dosavadním průběhu extraligy 946 minut s procentuální úspěšností 92,17 %.

Zajímavosti o Indiánech

Martin Straka, kapitán plzeňského týmu

Indiáni mají nejméně prohraných zápasů v základní hrací době (11) . Západočeši také vynikají využitím přesilových her, jenž mají druhé nejlepší využití početních výhod v celé soutěži, konkrétně pak 20,77 %. Tomu také odpovídá počet vstřelených branek při přesilových hrách (43) , který je čtvrtý nejvyšší, hned za Spartou, Litvínovem a Třincem. Zajímavý je také ukazatel ubráněných oslabení. Indiáni si drží úspěšnost při početní nevýhodě na 85,94 %, což je třetí nejlepší číslo v celé Tipsport extralize. Západočeši dokázali vstřelit tři branky při početní nevýhodě, z celkového počtu her v oslabení (228) , inkasovali pouze v 32 případech. Na Piráty tak rozhodně nečeká jednoduchý soupeř, jelikož se nachází na prvním místě tabulky venkovních zápasů, když se jim podařilo z 23 zápasů vybojovat 39 bodů.

Tabulka po 47. kole

poř. tým Z V VP PP P skóre B
1. Plzeň 47 21 9 6 11 151:114 87
14. Chomutov 47 9 10 4 24 112:161 51

Poslední vzájemný zápas

Milan Řehoř, za brankou pózuje Jan Kovář

Pro oba aktéry to byl poslední zápas loňského roku. První třetina byla v režii domácích Indiánů, kteří ji vyhráli v poměru 2:0. V úvodu druhého dějství Plzeňští přidali třetí branku a v hostující brance došlo ke střídání. Hanuljaka nahradil Kostúr a Pirátům to jakoby dodalo nový impuls, neboť se jim po brankách Krafta a Hřebejka podařilo snížit na rozdíl jediné branky. Ve třetí třetině už se podařilo skórovat pouze domácímu celku, který přidal další tři branky, a tak Piráti odjížděli z Plzně bez bodů.

Branky a nahrávky: 9. Kratěna (Kovář), 20. Gulaš (Vlasák, Straka), 21. Vlasák (Straka, Jeřábek), 44. Pletka (St.Pierre, Vlasák), 51. Gulaš (Straka, Hanzlík), 59. Pletka (Vlasák, Gulaš) - 28. Kraft (Pulpán), 31. Hřebejk (Rýgl). Rozhodčí: Wagner, Hrubý - Štofa, Beneš. Vyloučení: 6:6. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 305. Střely na branku: 43:30. Průběh utkání: 3:0, 3:2, 6:2.

Sestava Plzně: Svoboda - Frolo, Jeřábek, St. Pierre, Hanzlík, Marušák, Růžička, Mozík - Balej, Kratěna, Vlasák – Straka, Kašpařík, Kovář – Gulaš, Johnson, Pletka – Dvořák, Lev, Havlíček - Petruška.

Sestava Pirátů: Hanuljak (od 21. Kostúr) - Mrázek, Trefný, Macháček, Pulpán, Pavlas, Bartejs, Rýgl, Rutta – Frolík, Zálešák, Hruška – Hřebejk, Kraft, Důras – Hromas, Sikora, Lušňák – Treille, Gajovský, Ton.

„Věděli jsme, že nás čekal soupeř s vysokou kvalitou. Začátek utkání tomu nasvědčoval, dostali jsme v první třetině dva góly. Navíc jsme v úvodu druhé třetiny dostali třetí gól, ale pak jsme se nadechli a snížili na 3:2. Poté tam byly okamžiky, kdy jsme mohli utkání zdramatizovat. Připravovali jsme se na silné plzeňské přesilovky, přesto jsme v nich třikrát inkasovali a i to rozhodlo,“ hodnotil výkon Pirátů Jaroslav Liška.

Vzájemná střetnutí v letošní sezóně

Přátelské utkání 7. 8. 2012 Plzeň - Chomutov 2:0
Tipsport extraliga 5. 10. 2012 Plzeň - Chomutov 2:1p
Tipsport extraliga 18. 11. 2012 Chomutov - Plzeň 2:3sn
Tipsport extraliga 31. 12. 2012 Plzeň - Chomutov 6:2

Poslední zápas Indiánů

Indiáni ve 47. kole Tipsport extraligy zavítali na led deváté Komety Brno. Kometě se před tím to zápasem vůbec nedařilo, prohrála osm zápasů. To náš následující soupeř, HC Škoda Plzeň, na tom byl lépe, dva předchozí zápasy vyhrál a upevnil jsi tak místo na prvním místě tabulky.

Družina pod vedením Milana Razýma dlouho držela, v Kajot aréně, s domácí Kometou krok. Diváci sledovali atraktivní a rychlý hokej s šancemi na obou stranách, avšak první část skončila s bezbrankovým stavem. Během přesilové hry Plzně, ze druhé třetiny, unikl brněnský Tomáš Svoboda, ten po krásné individuální akci zavěsil za mladého Mazance – 1:0. Kometa mohla své vedení ještě navýšit, a opět v oslabení. Bičánek však po přihrávce od Svobody trefil pouze Mazance. Minutu a půl před druhou sirénou, však Indiáni srovnali krok a vsítili branku. Jan Kovář střelou k tyči překonal domácího brankáře Trvaje – 1:1. Do třetí třetiny si Indiáni přinesli přesilovou hru za šarvátku Dlouhého se St. Pierrem ihned po druhé siréně. Tu rychle zužitkoval Václav Pletka, jenž se prosadil střelou mezi betony Trvaje – 1:2. Domácím se však opět podařilo srovnat krok, když Jan Hruška tečoval před brankou šikovné nahození Čermáka a nakopl tak Kometu k obratu – 2:2. Žádná další branka do závěrečné sirény nepadla a tak bylo na řadě prodloužení. V prodloužení si oba týmy zahrály přesilové hry čtyři na tři, ty však také žádnou branku nepřinesli. Utkání tak museli rozhodnout samostatné nájezdy, jenž rozhodnul domácí Tomáš Svoboda. Plzeň si tak přivezla z horkého ledu Komety pouze bod.

Utkání hodnotil trenér Plzně Milan Razým. „Bylo to bojovné utkání, s nasazením, nechyběly osobní souboje. Je vidět, že každý bod získává s koncem základní části na ceně. S Kometou se v utkání tradičně jiskřilo, důležitá byla třetí třetina, kdy mohly oba týmy rozhodnout ve svůj prospěch. V nájezdech jsme nedali gól, tudíž jsme nemohli pomýšlet na výhru.“

Sestava HC Škoda Plzeň z posledního utkání:

Mazanec - Slovák, Hanzlík, Jeřábek, St. Pierre, Havíř, Frolo, Mozík - Vampola, Straka, Vlasák - Kratěna, Kovář, Pletka - Johnson, Kašpařík, Balej - Hollweg, Dvořák, Lev.

Yorick Treille se v chomutovském dresu už neobjeví, odcestoval už do rakouského Salzburgu.

O zápase

Zápas 47. extraligového kola se odehraje v pátek, patnáctého února. Úvodní buly na chomutovském zimním stadionu je naplánováno na tradičních 17 hodin a 30 minut. Živě ho můžete sledovat prostřednictvím TV Tipsport anebo na internetovém portálu www.onlajny.com