Mladežnický hokej

„Obhajoba bronzu? Chceme hlavně kluky připravit na budoucí kariéru,“ hlásí Radek Šíp

Napsal 13.08.2015 Libor Kult
C h o m u t o v - Mladší dorostenci vybojovali v předešlém ročníku ELIOD extraligy po dvouleté pauze další medaili, kterou navázali na titul z roku 2012. Tým kouče Radka Šípa už se s jedním novým asistentem pilně chystá na nový ročník. V rámci přípravy čeká mladší dorostence Pirátů také domácí turnaj, jehož se zúčastní i mužstvo Tampy Bay vedené Václavem Prospalem. „Právě po tomhle turnaji chceme mít jasno o sestavě pro novou sezónu, což jsme stejně jako loni řekli rodičům i hráčům,“ prozrazuje hlavní trenér Radek Šíp, jenž se podle vlastních slov na měření sil se zámořským soupeřem těší.

„Každá konfrontace se zahraničními kluby je dobrá, abychom měli srovnání a viděli jsme rozdíly. I díky tomu pak můžeme nastavit takový směr, abychom nezaostávali,“ přibližuje svůj pohled muž, jenž je s dosavadním průběhem přípravy spokojený.

„Přípravu na suchu začalo zhruba třicet hráčů. Většinou jde o místní odchovance nebo kluky z blízkého okolí a všichni se rvali o místo v sestavě pro extraligu opravdu vehementně a to pokračuje i na ledě,“ vrací se Radek Šíp mimo jiné na začátek přípravného období. „Na suchu jsme vycházeli ze stejného modelu jako loni. Zařazovali jsme i herní věci a při tréninku síly jsme se zaměřili na posilování vlastní vahou, protože na činky je podle nás v tomhle věku brzy,“ popisuje někdejší útočník.

ROZLOSOVÁNÍ TURNAJE O POHÁR STATUTÁRNÍHO MĚSTA CHOMUTOVA

Pátek 14.8.2015:
10:00 Chomutov – Plzeň (hala B)
11:45 Hradec Králové – České Budějovice (hala A)
13:45 Tampa Bay – Chomutov (hala A)
15:45 Plzeň – České Budějovice (hala A)
17:45 Hradec Králové – Tampa Bay (hala A)

Sobota 15.8.2015:
8:30 České Budějovice – Chomutov (hala A)
10:30 Plzeň – Hradec Králové (hala A)
12:30 Tampa Bay – České Budějovice (hala A)
14:30 Chomutov – Hradec Králové (hala A)
16:30 Plzeň – Tampa Bay (hala A)

Dlouholetý chomutovský kapitán kvituje zejména fakt, že i během suché přípravy může se svými svěřenci vyjet na led tréninkové haly. „Budu se opakovat jako v předešlých letech, vnímám to jako velkou výhodu. Takovou možnost by ocenili i trenéři z jiných klubů, když se s nimi o tom bavím,“ líčí. „Kondice se dá udělat i na ledě, navíc začátek klasické přípravy na ledě je o to lehčí, když hráči úplně neztratí kontakt s ledem,“ libuje si.

Radek Šíp bude i nadále spolupracovat s Jaroslavem Hejcmanem a vedoucím mužstva Vladislavem Hánou, nově rozšířil realizační tým Jaroslav Buchal. „Spolupráce funguje bez problémů z obou stran. Uvidíme, co přinese sezóna,“ reaguje první muž střídačky. „Jarda s trénováním začíná a já věřím, že se co nejdřív zapracuje,“ doplňuje ještě.

Během letních kempů reprezentačních výběrů absolvovala akce s národním týmem do 16 let pětice mladých Pirátů spadajících věkem do kádru Radka Šípa. Hlavní trenér Petr Haken postupně pozval brankáře Běhulu, obránce Zárubu či útočníky Lauka, jenž trénuje se starším dorostem, Koblížka a Veselého. Poslední tři jmenovaní jsou pak také v nominaci na první zápasovou akci, jíž je tradičně turnaj v Salcburku.

KÁDR MLADŠÍHO DOROSTU V PŘÍPRAVĚ NA SEZÓNU 2015/2016

Brankáři:
Richard Běhula, Ondřej Skokan, Dominik Svoboda, Ondřej Šedivý

Obránci:
Dominik Ferbas, Dominik Herles, Pavel Jarý, Jungwirth, Matěj Kastner, Lukáš Kozelnický, Radek Nerad, Roman Psár, Vít Seemann, Richard Záruba, Denis Zeman

Útočníci:
Jakub Baier, Roman Brandner, Milan Breczko, David Černý, Vojtěch Günter, Michael Hofrichter, Miroslav Hradecký, Matěj Chlouba, Jakub Jaroš, Jan Kanický, Tomáš Krchňák, Eric Mežnar, Kryštof Ouřada, Jan Prokop, Pavel Sommer, Jakub Veselý, Petr Vlach, Stanislav Vrhel, Jan Zahrádka

„Jedná se o vizitku dobré práce trenérů i celého klubu,“ uvádí Radek Šíp. „Jedna věc je, že se tam kluci dostali. Na nás trenérech teď je, aby se v národním mužstvu udrželi. Kluci na hraně pak mají motivaci, aby se na zápasové akce podívali,“ naznačuje, že každý kontakt s nejcennějším dresem dodává mladíkům další elán do práce.

Další zajímavým jménem v kádru Radka Šípa je slovinský forvard Eric Mežnar, jenž přišel k Pirátům už v minulé sezóně a pomohl na jaře k bronzu mladšímu dorostu. „Řekl bych, že už se srovnal s přechodem do jiného prostředí. Když chce, umí zabrat, což je ale v téhle věkové kategorii do určité míry normální,“ říká o prvním Slovinci na severu Čech. „Kluci občas dva dny chtějí a tři dny se jim nechce, aniž by věděli proč. Nicméně Eric je pracovitý a má potenciál být velký hokejista, pokud si srovná priority a půjde si za tím,“ připojuje.

Na závěrečném turnaji ELIOD extraligy mladšího dorostu dosáhl Radek Šíp doposud největšího trenérského úspěchu, když dovedl tým k bronzu. Nyní bude chtít s nově sestaveným mužstvem výkonnost potvrdit. „U mládeže je obhajoba specifická kvůli pravidelné obměně kádrů. Nechceme na ni nijak tlačit, naším hlavním úkolem je připravit kluky na budoucí kariéru,“ upozorňuje. „Na druhou stranu jako trenéři musíme klást cíle co nejvýš, takže by bylo dobré se o účast na závěrečném turnaji a případně i medaili zase poprat,“ uzavírá bojovně naladěný kouč.