Mladežnický hokej

„Pozvánka mě překvapila,“ říká Daniel Novák o reprezentaci i po zranění

Napsal 08.12.2013 Libor Kult
C h o m u t o v - Piráti mají v letošním ročníku pravidelně zástupce ve všech mládežnických reprezentačních výběrech. V národním týmu do šestnácti let zastupoval chomutovský hokej doposud pouze Daniel Novák, který absolvoval obě dosavadní herní akce, přestože vynechal úvod mistrovské sezóny kvůli zranění. „V přátelském zápase se Salcburkem jsem padal do střely, puk mě trefil do ruky a zlomil mi kosti,“ vzpomíná Daniel Novák na duel ze začátku září.

Do akce se patnáctiletý zadák vrátil až 17. října v dresu mladšího dorostu na ledě PZ Kladno. V listopadu následně přišla pozvánka do reprezentační šestnáctky na tři utkání proti Švýcarsku. „Vůbec jsem nečekal, že se do reprezentace hned vrátím,“ přiznává.

„Chtěl jsem hlavně předvádět dobré výkony v mladším dorostu, abych se do národního týmu dostal zpátky,“ říká Danil Novák, který figuruje rovněž v nominaci na prosincovou akci. „Byl jsem rád, že pozvánka přišla už v listopadu a taky na jednodenní soustředění potom,“ těší jej. „Snažím se vždycky předvést co nejlepší výkon. Teď jsem hlavně nechtěl zklamat, aby se neříkalo, že jsem v nominaci byl neprávem. Chtěl jsem ukázat, že do týmu patřím,“ ohlíží se bek, který si hned v první bitvě proti vyslancům země Helvetského kříže připsal asistenci.

Daniel Novák se stříbrnou medailí ze srpnového turnaje v Rakousku

Nejmladší oficiální reprezentační výběr převzal znovu po čase Robert Reichel. Hráči narození v roce 1998, tedy v roce velkého olympijského triumfu českého hokeje v Naganu, hltají pokyny od jednoho z členů zlatého týmu a legendy tuzemského hokeje. „Na jednu stranu je to zvláštní pocit, ale já moc nekoukám, kdo na střídačce stojí. Respektuju každého trenéra,“ reaguje Daniel Novák.

Rodák z Kadaně si stihl splnit jeden z cílů, který si pro letošní sezónu vytyčil. Kromě jiného si chtěl vyzkoušet RAKO extraligu staršího dorostu, což se mu v šesti zápasech už povedlo. Navíc si připsal na konto jednu asistenci. „Je to nová výzva. Hraje se tam jiný hokej, který je silovější,“ srovnává.

Do obrany jsem se poprvé postavil na začátku sedmé třídy

Věkem spadá ještě do kategorie mladšího dorostu, za který letos odehrál sedm utkání s bilancí jedné finální přihrávky a s nímž by se rád znovu podíval na závěrečný turnaj o mistra republiky a zopakoval si tak loňskou zkušenost z Chomutova. „Hodně mě motivuje, abychom si závěrečný turnaj zahráli znovu,“ vypálí bez váhání. „Říkal jsem hned na jaře, že bych si ho chtěl ještě jednou zahrát a získat nějakou medaili, když jsme byli v minulé sezóně čtvrtí,“ doplňuje ještě.

Daniel Novák momentálně tvrdí muziku v defenzivě pirátských mládežnických výběrů, ovšem ne vždy tomu tak bylo. „Ještě v šesté třídě jsem hrál jako útočník, do sedmé už jsem nastupoval jako obránce,“ prozrazuje a jedním dechem hovoří o výhodách změny postu. „Pomáhá mi, že v útoku jsem víc bruslil a umím občas i podpořit útok,“ přibližuje.

Daniel Novák (jediný v bílém) se spoluhráči z reprezentační šestnáctky

Jak už bylo zmíněno, mladý obránce pochází z Kadaně, kde ho celých osm let před příchodem mezi Piráty vedl otec Miroslav. „Měl jsem to tvrdší než ostatní kluci, ale byl jsem rád. Taťku jsem bral jako každého jiného trenéra, snažil jsem se nekoukat na to, že je můj táta,“ vzpomíná na časy, kdy jej koučoval rodič.

Vzhledem k nové době těžko někoho překvapí, že i Daniel Novák hledá svůj vzor v zámořské NHL. „Líbí se mi Drew Doughty z Los Angeles. Dobře brání a umí i podpořit útok,“ hlásí mladík, který ve volném čase rád hraje tenis. „Věnoval jsem se mu i závodně, ale hokej byl pro mě vždycky sport číslo jedna. Nikdy jsem se nerozhodoval mezi hokejem a tenisem, který byl pro mě vyloženě doplňkový sport,“ uvádí s tím, že ve volnu ještě navštěvuje kadaňský zimní stadion, aby piloval střelbu, a s otcem chodí do posilovny.

Spolehlivý bek dokončuje základní vzdělání a pomalu přemýšlí, na jakou střední školu si podá přihlášku. „Chtěl bych zkusit gympl v Kadani, ale ještě nejsem úplně rozhodnutý, kam půjdu,“ uzavírá Daniel Novák s úsměvem.