Aktuální zprávy

Proti komu a za jakých podmínek ve čtvrtfinále play off?

Napsal 14.02.2008 David Matula
C h o m u t o v - Dnešním dnem odstartuje předkolo první hokejové ligy. Osm celků svede boj o čtyři volná místa pro čtvrtfinále play off. Pro zbylé čtyři týmy letošní sezóna skončí. Jednotlivé dvojice jsou známy již od pondělka, kdy skončila základní část první ligy, která určila tyto vzájemné souboje: Hradec Králové – Třebíč, Vrchlabí – Jihlava, Ostrava – Kadaň a Havířov – Havlíčkův Brod. Předkolo se jako jediné v závěrečném systému první ligy hraje pouze na tři vítězné duely. Soupeř Chomutova, který má startovní číslo tři, prozatím znám pochopitelně není, přesto pojďme si něco málo blíž k potencionálním soupeřům říci. Jedno je ale jisté již teď, a sice že se 100% jistotou nenarazí Severočeši v prvním kole play off na tým Hradce, Třebíče a Havlíčkova Brodu, ať jejich či ostatní série dopadnou jakkoliv.

HC HAVÍŘOV PANTHERS

(tip redakce: 50%)

Vedení a hráči aktuálně třetího celku východní skupiny musejí být s prozatímním vývojem sezóny spokojeni. Pro celek který v uplynulém roce ani závěrečné boje nehrál a pro něhož skončila sezóna již po dvaapadesáti kolech je předkolo určitě posun kupředu. Výhodou Panterů může být fakt, že mohou naplno využít v prvních dvou duelech, popřípadě i v pátém rozhodujícím utkání domácího publika v souboji s nevyzpytatelnými Rebely z Havlíkova Brodu. Trenér Režnar, jenž vystřídal v průběhu sezóny Aloise Chlustinu, má v brance talentovaného Michala Valenta (2,94, 92,38%), v obranných řadách je nejproduktivnější Mikko Huhto (4+9) a v ofenzívě dominuje Pavel Zdráhal (11+27).

Zajímavost k soupeři:

Zřejmě ne příliš silnou stránkou Panterů jsou závěrečná rozuzlení utkání v prodloužení či v případných nájezdech. V letošních šesti případech uspěli havířovští pouze v jediném a to hned v prvním kole na ledě Prostějova (pozn. 4:5sn).

Vzájemná utkání 2007/2008:

V rámci systému skupin jsme se s hráči Havířova utkali pouze dvakrát a v obou případech uspěli.

Celková bilance:

            Z  V  VP PP P  Skóre
Chomutov – Havířov   2  2  0  0  0  16: 9

Za jakých okolností:

Přes celou republiku bychom cestovali v případě, že by svou sérii zvládl Hradec a zároveň Panteři zdárně ukončí sérii s Rebely.

HC VRCHLABÍ

(tip redakce: 30%)

Nováček z Krkonoš prožívá úspěšnou prvoligovou premiéru a ze tří nových týmů má jako jediný prozatím jistotu, že si první ligu zahraje i příští rok, pokud se mu tedy nepovede postoupit do soutěže nejvyšší. Tým pod vedením Vladimíra Jeřábka si po celou základní část udržoval stabilní výkonnost. Vrchlabí obsadilo hezkou čtvrtou příčku západní skupinu, což mu zaručuje výhodu domácího prostředí v prvních dvou (popřípadě i v pátém rozhodujícím) střetnutí předkola play off proti Dukle Jihlava. V brance může trenér Jeřábek využít služeb Alexandra Hyláka (2,48, 92,07%) s jehož významnou pomocí vyhráli Hradci Králové základní část uplynulého ročníku. Nejproduktivnějším obránce týmu je liberecký Martin Rýgl (7+9), v útoku potom září Kamil Tvrdek (17+18), který je u nováčka zapůjčen na roční hostování z Karlových Varů.

Zajímavost k soupeři:

Hráči Vrchlabí jsou jediným týmem který dokázal odvést všechny tři body z ledu Mladé Boleslavi a jsou tudíž jedním ze dvou celků, kteří ambiciózní bruslařský klub porazili v normální hrací době (poz. druhým celkem je Kometa Brno). V sezóně tři jdoucí utkání po sobě neinkasovali (poz. od 28. do 30. kola).

Vzájemná utkání 2007/2008:

Nebýt porážky v posledním vzájemném měření sil, byl by Chomutov jediným celkem, se kterým by hráči Vrchlabí neuhráli ani bod.

Celková bilance:

            Z  V  VP PP P  Skóre
Chomutov – Vrchlabí   4  3  0  0  1  18:14

Za jakých okolností:

Se soupeřem z Krkonoš se utkáme v případě, že Vrchlabí vyřadí Duklu Jihlava a současně uspěje pouze jeden z dvojice týmů Hradec Králové, Havířov.

HC SAREZA OSTRAVA

(tip redakce: 10%)

Celek Sarezy Ostrava získal za čtyřiačtyřicet kol plných 62 bodů a na lepší než čtvrté místo východní skupiny to nestačilo, přesto mohou i v Ostravě pro první dvě utkání a popřípadě i páté rozhodující počítat s domácí kulisou proti Kadani, s kterou letos jednou uspěli a jednou padli v prodloužení. Jedničkou v brankovišti je dle čísel nejlepší brankář první ligy Jakub Štěpánek (2,3, 94,12%), před nímž je nejproduktivnějším zadákem Milan Ovšák (4+15). V útoku potom po odchodu produktivního dua Boháč – Šebesta vládne statistikám Robert Najdek (11+22).

Zajímavost k soupeři:

Posledních deset utkání nedokázali svěřenci Jana Vavrečky zvítězit a díky čtyřem prohrám v prodloužení, respektive po samostatných nájezdech, vydolovali pouze čtyři body. Sareza je jediný celek, který Chomutov porazil při konfrontaci západní a východní skupiny.

Vzájemná utkání 2007/2008:

Obdobně jako s Pantery z Havířova jsem i na Sarezu Ostrava narazili pouze dvakrát. Zde platilo pravidlo „můj dům, můj hrad“, neboli každý z celků uspěl na svém kluzišti.

Celková bilance:

            Z  V  VP PP P  Skóre
Chomutov – Ostrava   2  1  0  0  1  7:10

Za jakých okolností:

S hráči Sarezy zkřížíme hokejky pouze v případě, že Ostrava vyřadí Kadaň a současně své série nezvládnou dva celky z trojice Hradec, Vrchlabí, Havířov.

HC DUKLA JIHLAVA

(tip redakce: 5%)

Dukla Jihlava nejslavnější klub historie tuzemského hokeje prožívá náročnou sezónu. Tým před začátkem ročníku postihl radikální řez týmem, který měl za následek několik hráčských výměn a přesunů. Těžkou ranou potom pro klub z Vysočiny byl odchod šéfa klubu Jana Zachrli, kterého následoval i sportovní manažer klubu Petr Kaňkovský, který plynule přešel na lavičku Mladé Boleslavi, kterou dovedl k vítězství v základní části. Třetí těžkou situací pro Duklu byl odchod nejlepšího střelce týmu Ladislava Rytnauera. V brance Jihlavy musíme počítat s Milanem Řehořem (3,13, 91,88%), pilířem defenzívy je Pavel Staněk (6+14) a v útoku potom táhne Duklu dlouholetá opora a ikona klubu Oldřich Bakus (20+25).

Zajímavost k soupeři:

Duklu v sezóně postihly dvě déle trvající série, jedna čítající pět vítězných utkání (pozn. 31. až 35. kolo) a druhá čítající naopak osm porážek (pozn.15. až 22. kolo). V závěrečných bojích v play off jsme v novodobé historii přes Duklu Jihlavy nikdy nepřešli (pozn. 2003/04 semifinále série 0:4, 2002/03 semifinále série 0:3, 1999/00 finále série 2:3).

Vzájemná utkání 2007/2008:

I s Duklou Jihlavou hrající východní část první ligy jsem se utkali pouze dvakrát a v obou případech se radovali bílomodří hokejisté Chomutova.

Celková bilance:

            Z  V  VP PP P  Skóre
Chomutov – Jihlava   2  2  0  0  0  13: 4

Za jakých okolností:

Proti celku s nímž máme více jak zápornou bilanci v play off bychom nastoupili, pokud by Jihlava přešla přes Vrchlabí a zároveň by nepostoupily dva z těchto tří celků Hradec, Havířov a Ostrava.

SK KADAŇ

(tip redakce: 5%)

Náš okresní rival prožívá úspěšnou sezónu, vždyť si závěrečné rozuzlení sezóny v playoff zahraje přesně po šesti letech. O svou konečnou pátou příčku v západní skupině museli svěřenci Milana Kašpárka tvrdě bojovat proti dotírajícím Rebelům z Havlíčkova Brodu, tíženou příčku však udrželi. Soupeřem kadaňských bude Saraze Ostrava, kterou jsme již představovali. V brance Kadaně pevně stojí Miroslav Hanuljak (2,75, 90,89%), který je mimo jiné draftován týmem Nashvillu. Nejproduktivnějším obráncem týmu je Filip Vaněček (2+11), v útočných řadách potom nejvíce sbírá body Petr Derfler (7+13), který je ovšem zraněný.

Zajímavost k soupeři:

V posledních čtyřech kolech Kadaň prohrála. Po velké trenérském třesku opustil střídačku Kadaně Martin Pešout, kterého nahradil Milan Kašpárek, jenž dovedl juniorku Chomutova pod hlavičkou Klášterce nad Ohří do extraligy.

Vzájemná utkání 2007/2008:

S okresním rivalem se Chomutov utkal čtyřikrát a až na jednobodovou ztrátu po vítězství až po samostatných nájezdech byli bílomodří stoprocentní.

Celková bilance:

            Z  V  VP PP P  Skóre
Chomutov – Kadaň    4  3  1  0  0  14: 6

Za jakých okolností:

Derby Chomutov – Kadaň by se hrálo pouze při okolnostech, že by Kadaň přešla přes Sarezu Ostrava a také by postoupila Třebíč na úkor Hradce a zároveň i Rebelové přes Havířov.