Skupina o umístění začíná! Na začátek si Piráti střihnou derby s Litvínovem

Napsala 05.03.2018 Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - Základní část Tipsport extraligy je minulostí, Piráti budou poprvé pod trenérským vedením Vladimíra Růžičky, který převzal mužstvo po návratu zpět mezi elitu v roce 2015, hrát skupinu o umístění namísto předkola Generali play-off. Piráti odstartují boje o vyhnutí se baráži v úterý 6. března od 17 hodin a 30 minut doma s Litvínovem. K jistotě záchrany potřebují matematicky sedm bodů z osmnácti, o které se hraje.

Minulá zkušenost s Litvínovem ve skupině o umístění

Naposledy se celky ve skupině o umístění na 11. až 14. místě potkaly na konci sezóny 2013/2014. V sestupové sezóně se Piráti střetli s Kladnem, Karlovými Vary a právě Vervou, která skupinu vyhrála. Chomutovští s Rytíři nakonec v baráži skončili na sestupových pozicích a přenechali Olomouci s Mladou Boleslaví místa v extralize.

Skupina o umístění 2013/2014

CHM – LIT 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
    Branky: 37. Lojek – 36. a 47. Majdan, 43. Piroš.

LIT – CHM 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
    Branky: 19. Gajovský, 28. Bartečko – 11. Hübl, 24. Pavlík, 53. Jánský.

První zápas zmíněné části sezóny se datuje do poloviny března 2014, kdy Piráti přivítali Litvínov na vlastním ledě a podlehli 1:3. Po bezbrankové první třetině se oba týmy prosadily jednou, takže se před poslední dvacetiminutovkou začínalo od znovu. V závěrečném dějství Verva rozhodla o vítězi dvěma góly, na které domácí už nezareagovali.

I ve druhém utkání se jednalo o urputný souboj, jelikož v Litvínově světelná tabule ukazovala po druhé třetině vyrovnané skóre 2:2. V závěrečném dějství Verva opět rozhodla, tentokrát vítěznou branku vstřelil Peter Jánský.

Soupeři se v aktuálně probíhající sezóně střetli už osmkrát

Piráti odehráli největší porci zápasů s Litvínovem, jelikož ke čtyřem soutěžním střetnutím přibyly ještě dvakrát dva duely v rámci letní přípravy i olympijské přestávky. Pokaždé s výjimkou posledního utkání v přestávce loupil celek hostů i s totožnými bodovými zisky.

Z pohledu Chomutova v lize – venku plná výhra a urvané nájezdy, doma prohra a ztracené nájezdy. V přátelácích se opakoval stejný trend – Chomutov byl venku dvakrát stoprocentní, poté prohrál doma těsně 1:2, ale nakonec bilanci přerušil, když 22. února zvítězil 4:2.

Příprava během sezóny 2017/2018

LIT – CHM 1:3 (0:0, 1:2, 0:1);
    Branky: 28. Černý – 23. Vondrka, 36. Sklenář, 47. Koblasa.

CHM – LIT 1:2 (1:0, 0:1, 0:1);
    Branky: 15. Skokan – 21. Nicholls, 54. Černý.

LIT – CHM 3:4 (1:2, 1:2, 1:0);
    Branky: 3. Hanzl, 29. Lukeš, 59. Gula – 15. a 34. Smejkal, 9. Havel, 36. Poletín.

CHM – LIT 4:2 (2:0, 1:1, 1:1);
    Branky: 6. a 40. Skokan, 14. Růžička, 58. Chlouba – 36. Černý, 53. Válek.

LIT – CHM 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)
Branky: 19. Černý, 29. Lukeš – 8. Grman, 18. Poletín, 28. Poletín.
Vyloučení: 8:10. Využití: 0:2. Střely na branku: 29:14. Střely zblokované: 6:14. Hity: 32:12. Vhazování: 35:35.

CHM – LIT 1:3 (0:1, 0:0, 1:2)
Branky: 56. Skokan – 13. Jánský, 51. Nejezchleb, 60. Gerhát.
Vyloučení: 4:2. Bez využití. Střely na branku: 22:15. Střely zblokované: 5:12. Hity: 8:5. Vhazování: 38:36.

LIT – CHM 2:3sn (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 18. Gerhát, 38. Gerhát – 28. Poletín, 59. Koblasa, rozhodující nájezd Koblasa.

CHM – LIT 3:4sn (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 17. Vantuch, 25. Růžička, 54. Szathmáry – 19. Mikúš, 29. Lukeš, 57. Doudera, rozhodující nájezd Mikúš.
Vyloučení: 4:5, navíc Čutta (Litvínov) 10 minut. Využití: 0:2. Střely na branku: 24:20. Střely zblokované: 11:13. Hity: 11:13. Vhazování: 36:24.

690 tr. minutTRESTNÉ MINUTY671 tr. minut

Pozn.: pozice jsou vztažené pouze na skupinu o umístění, do které se ale přenáší zbylé statistiky.

Poslední odehrané souboje obou soupeřů byly pouze formalitou

Čtvrtá lajna Pirátů ve složení Jakub Lauko, Martin Šťovíček a Nicolas Hlava srazila Spartu!

CHM – SPA 4:2 (1:0, 0:2, 3:0)

Branky a nahrávky: 2. Flemming, 46. Šťovíček (Hlava, Slovák), 52. Šťovíček (Lauko, Dietz), 59. Lauko (Vantuch, Poletín) – 34. Voráček (Jarůšek, Kudrna), 37. Kropáček (Černoch).
Vyloučení: 6:5, navíc Švrček (Sparta) 10 minut. Využití: 1:1. Střely na branku: 19:25. Blokované střely: 6:12. Hity: 6:5. Vhazování: 35:24.

Sestava Chomutova: Lukeš – Dietz, Flemming, Knot, Valach, Szathmáry, Slovák, Mrázek – Sklenář, Růžička, Vondrka – Koblasa, Skokan, Tomeček – Poletín, Huml, Vantuch – Lauko, Šťovíček, Hlava.

Do prázdné brány pečetil Jakub Lauko. Co nám o tom pověděl? „Už když jsem tam jel, tak jsem si říkal, že pokud to nedám, tak to normálně zahodím a končím s hokejem. Protože to už jinak nevím, co bych jiného měl dát.“ Velkou radost měl z gólu mladičké naděje také jeho kamarád a spoluhráč Nicolas Hlava. „Koukal jsem na něj. Řekli jsme si, že prostě ještě musíme dát gól a že to proti Spartě prostě rozhodneme. Určitě to byla ale velká radost,“ smál se Jakub Lauko.
Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

KOM – LIT 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 14. R. Zohorna (L. Horký, Štencel), 20. J. Krejčík (H. Zohorna, Nečas), 41. Mallet (P. Holík, Vincour), 45. J. Krejčík (Nečas, Mallet).
Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Střely na branku: 33:14. Blokované střely: 6:5. Hity: 2:5. Vhazování: 33:16.

Sestava Litvínova: Petrásek – Iberer, Sörvik, Šesták, Čutta, Baránek, Gula, L. Doudera – J. Černý, J. Mikúš, Marek Růžička, Trávníček, Gerhát, M. Hanzl, F. Lukeš, V. Hübl, Jánský, Jurčík, Válek, Matoušek.