Výlet do minulosti

Soupeři řečí čísel aneb na koho by si měli Piráti dávat pozor

Napsal 13.09.2017 Libor Kult
C h o m u t o v - Základní část nové ročníku Tipsport extraligy rozjeli Piráti náramně. Po třech kolech mají na kontě stoprocentní bodový zisk a to už se představili na ledě neoblíbených Pardubic, které před rokem uťaly chomutovskou vítěznou šňůru v úvodu sezóny. Pokud rádi sázíte na střelce v jednotlivých utkáních nebo patříte mezi vyznavače Fantasy lig, připravili jsme pro vás přehled hráčů, kterým se proti Pirátům za předchozí čtyři roky v základní části nejvyšší soutěže nejvíc dařilo.

Tým trenérů Růžičky, Šťastného a Martínka vybojoval výhru na pardubickém ledě podruhé za sebou a to i přesto, že Petr Sýkora potvrdil pozici nejlepšího střelce proti Pirátům. Útočník Dynama se ve vzájemných zápasech trefil už pojedenácté, což se nikomu jinému doposud nepovedlo. A to ještě elitní snajpr strávil ročník 2012/2013 ve švýcarském Davosu.

Pokud se zaměříme na kanadské bodování celkově, opět mu vládne jméno zkušeného borce z východu Čech. Tentokrát však jde o kapitána královehradeckého Mountfieldu Jaroslava Bednáře, jenž proti Chomutovu zaznamenal devět gólů a stejný počet asistencí v barvách pražské Slavie a svého současného zaměstnavatele. Hned sedm bodů (1+6) si připsal v předchozí sezóně.

TOP 10 STŘELCŮ PROTI PIRÁTŮM V ZÁKLADNÍ ČÁSTI PŘED SEZÓNOU 2017/2018

  10 gólů – Petr Sýkora (Pardubice)
  9 gólů – Jaroslav Bednář (Mountfield) a Jiří Polanský (Třinec)
  8 gólů – Tomáš Svoboda (Kometa) a David Květoň (Vítkovice)
  7 gólů – František Lukeš (Litvínov) a Rudolf Huna
  6 gólů – Viktor Hübl (Litvínov), Petr Jelínek (Liberec), Petr Ton, Jiří Šimánek (Mountfield), Jan Buchtele (Slovan Bratislava), Martin Zaťovič (Kometa), Roberts Bukarts (Zlín) a Rostislav Martynek (Frýdek-Místek)

Pohled na desítku nejlepších střelců proti Pirátům nabízí nejen zavedené kanonýry, ale také jména, která mohou leckoho překvapit. Chybí například třinecký Martin Růžička, jehož však najdeme s patnácti body (4+11) v elitní desítce produktivity.

Sedm puků poslal do chomutovské sítě například slovenský útočník Rudolf Huna, jenž řádil především během sezóny 2013/2014 ve vítkovickém dresu. A není divu, když Ostravané tehdy Pirátům nasázeli v dlouhodobé části 23 gólů poté, co první vzájemný duel doma prohráli 0:2.

Dost se tehdy činil také David Květoň. Bývalého chomutovského hráče najdeme s osmi přesnými zásahy společně s nyní brněnským Tomášem Svobodou na děleném čtvrtém místě. David Květoň však mířil přesně hlavně v Třinci, kde zatížil pirátské konto pěti góly. Elitní desítku uzavírají šestigóloví střelci, požehnaně je však i těch pěti gólových.

Pouze v jednom dresu dávali Pirátům góly ještě například Jiří Polanský (Třinec), František Lukeš a Viktor Hübl (oba Litvínov) nebo Roberts Bukarts (Zlín) s Rostislavem Martynkem (Litvínov). Zajímavostí je, že sparťan Petr Vrána stihl za jedinou sezónu, tu loňskou, pět přesných zásahů.

TOP 10 BODOVÁNÍ PROTI PIRÁTŮM V ZÁKLADNÍ ČÁSTI PŘED SEZÓNOU 2017/2018

  Jaroslav Bednář (Mountfield) 9+9
  Jiří Polanský (Třinec) 9+7
  Viktor Hübl (Litvínov) 6+9
  Jaroslav Hlinka (Sparta) 5+10
  Lukáš Pech (Sparta), Martin Růžička (Třinec) a Jiří Burger 4+11
  František Lukeš (Litvínov) 7+7
  Petr Vampola 3+11
  Petr Sýkora (Pardubice) 10+3

Některá jména se v obou nejlepších desítkách opakují, jiná najdeme jen v kanadském bodování. Druhá možnost se týká sparťanského dua Jaroslav Hlinka – Lukáš Pech, hodně zkázy vnášela do chomutovské defenzivy také jiná dvojice. Viktor Hübl s Františkem Lukešem nastřádali ve velkých derby během základní části celkem 29 kanadských bodů.

Naopak mezi tuzemskou elitou momentálně nepůsobí již zmíněný Rudolf Huna, který ještě nemá nové angažmá po loňském působení v Košicích a Liptovském Mikuláši. Za prvoligové Kladno v loňské sezóně nastupovali Petr Ton s Jiřím Burgerem, jejichž nová hokejová adresa také není známa, což platí i pro Petra Vampolu. Rostislav Martynek pak aktuálně hraje WSM Ligu za Frýdek-Místek. Jan Buchtele nastupuje za bratislavský Slovan v Kontinentální hokejové lize.