Startuje poslední čtvrtina. Chomutov jede na Kometu, která se utápí v herní krizi

Napsal 12.01.2013 Lucie Štěrbová
C h o m u t o v - Zápas s brněnskou Kometou odstartuje poslední čtvrtinu dlouhodobé části. A Chomutov potřebuje body jako sůl. Na posledním místě tabulky sice ztrácí jen bod na předposledního, další dva týmy ale poodskočily. Kometa aktuálně zažívá vleklou herní krizi – jde tedy o ideální příležitost, jak vybojovat cenné body do tabulky.

Nutno podotknout, že ani Chomutov v posledních kolech nezáří. Po důležité výhře nad Energií přišla prohra na Slavii, s Vítkovicemi a v posledním kole v severočeském derby i s Litvínovem. Tam navíc Piráti podali tristní výkon v oslabení, Litvínov v nich vstřelil pět branek z celkových šesti a celkem pohodlně si dokráčel pro tři body.

Kometa zažívá herní krizi

Bičánek v souboji

Kometa aktuálně zažívá obrovskou herní krizi a propad extraligovou tabulkou. Tým už devět zápasů čeká na zápas, který by dotáhl do vítězného konce už po šedesáti minutách hry, a tento špatný herní projev ho stojí nejen body, ale aktuálně už i místo v první šestce, která do play-off postupuje přímo.

Pád ze druhého na sedmé místo Kometa zvládla během sedmi extraligových kol, probojovat se výš se jí prozatím nedaří. Na jedenáctý „flek“ mají Brněnští v tuto chvíli náskok devíti bodů a nikdo nejspíš nechce, stejně jako v předchozích sezonách, prožívat (ne)postupové drama až do posledního kola dlouhodobé části.

Nicméně herní výkon se nelepší. V posledních pěti utkáních Kometa utrpěla debakl 0:7 na ledě karlovarské Energie, vyhrála na nájezdy s Vítkovicemi, prohrála 5:3 v Pardubicích, v Liberci uspěla na nájezdy a v posledním kole nedokázala vyhrát nad Spartou."

Tým z Holešovic šel do vedení v závěru první třetiny, Brno dokázalo vyrovnat až v samotném závěru zápasu. Stav 1:1 vydržel i přes prodloužení, ve kterém bylo Brno aktivnější a nebezpečnější, ale branku vstřelit nedokázalo. O druhém bodu pro Spartu pak tedy v nájezdech rozhodl Jaroslav Hlinka.

Brněnský trenér Zdeněk Venera byl i tak po utkání celkem spokojený. „Myslím, že výsledek po šedesáti minutách byl spravedlivý, mrzelo by nás, kdybychom neměli z tohoto utkání ani bod,“ hodnotil zápas.“V první třetině měla Sparta více ze hry díky přesilovkám, ve druhé třetině jsme hráli lépe, měli jsme převahu a dost šancí. Branku jsme ale dali až v závěru.“

Výhra až na třetí pokus

Martin Falter
V posledním zápase proti Chomutovu se v brance objevil Martin Falter.

Chomutov se dokázal proti Kometě bodově prosadit až na třetí pokus. První dva vzájemné zápasy totiž prohrál – doma v prvním extraligovém kole 2:4, na brněnském ledě pak 1:3. Třetí vzájemné utkání už ale zvládl a připsal si výhru 5:4.

Vítězství nad Kometou bylo navíc výhrou po osmi předchozích utkáních, ve kterých Chomutov naplno nebodoval. A příliš lichotivé bohužel není to, že od té doby za tři body vyhráli Piráti pouze dvakrát (nad Českými Budějovicemi a nad Karlovými Vary).

Výhra nad Kometou se ale rozhodně nerodila lehce – ať to tak mohlo v šesté minutě, kdy Chomutov vedl už 2:0, vypadat. Hned vzápětí totiž snižoval Divíšek a těsně před polovinou zápasu už Brno vedlo. Ve 32. minutě na 2:2 srovnal Kraft a vítěznou, protože rozdílovou branku dával Yorick Treille. Velkým dílem k výhře přispěl také fakt, že Chomutov dokázal dát tři branky v přesilových hrách a ustál vylepšenou přesilovku Brna.

Souboj u mantinelu
Sikora dostává u mantinelu "masáž" od jednoho z Brněnských.

Trenér Antonik pak po utkání mohl tým chválit: „V obranném pásmu jsme sice občas zmatkovali a pouštěli Brno do šancí, ale kluci jinak makali a odehráli zápas perfektně. Tři body pro nás mají cenu zlata.“

Statistické okénko

Gólmanskou jedničkou Komety je zkušený Jiří Trvaj, ani jemu se ale v posledních kolech příliš nedaří a s průměrem 2,6 branky na zápas a úspěšností 91 % mu patří mezi extraligovými gólmany až šestnáctá pozice. V zápase proti Spartě ale za svá záda pustil jedinou branku v základní hrací době a v nájezdech si neporadil jen s Jaroslavem Hlinkou.

Nejproduktivnějším hráčem a zároveň i nejlepším střelcem týmu je Jakub Svoboda, který v jednatřiceti zápasech, do kterých nastoupil, nasbíral 34 bodů. S 15 vstřelenými brankami je zároveň nejlepším střelcem Komety. V útoku mu pak zdatně sekundují Jan Hruška a Tomáš Divíšek.

Obranu tuží Tomáš Žižka, který je zároveň i nejpilnějším střelcem a nahrávačem mezi obránci. Zlým mužem brněnské Komety je Boris Valábik – ve 29 zápasech stihl posbírat 106 trestných minut a za tento výkon mu patří i třetí pozice v celé extralize.

O zápase

Zápas s Kometou odstartuje závěrečnou čtvrtinu dlouhodobé části extraligy. Na programu je v neděli 13. ledna a odehraje se na ledě soupeře – v brněnské hale Rondo. Pokud se do brna chystáte, naplánujte si cestu tak, abyste stihli úvodní buly v 17:00. Vy ostatní pak můžete zápas sledovat prostřednictvím portálu onlajny.cz