Aktuální zprávy

Trojnásobné zastoupení Pirátů v národním týmu: Debut pro Růžičku, nechybí ani Rutta s Kämpfem

Napsal 30.01.2017 Libor Kult
C h o m u t o v - Skvělá zpráva z nominační tiskové konference Českého svazu ledního hokeje! Také na třetím podniku Euro Hockey Tour budou mít Piráti zástupce. A to dokonce hned tři! K letos tradičním reprezentantům Janu Ruttovi a David Kämpfovi se premiérově v seniorské reprezentaci přidá útočník Vladimír Růžička, jenž se po pauze zaviněné zraněním vrátil po téměř měsíční pauze ve velkém stylu a už jen dva body ho dělí od vyrovnání vlastního bodového maxima v Tipsport extralize.

Vladimír Růžička patřil v mládežnických letech k pravidelným členům výběrů všech kategorií. Absolvoval dva světové šampionáty hráčů do osmnácti let a jedno mistrovství s dvacítkou. Doma má bronz z osmnáctek, s nimiž ale zažil také sestup. „Beru to jako největší zklamání spojené s hokejem,“ prozradil v zářijovém rozhovoru pro klubový web.

Nyní dostává brzy osmadvacetiletý útočník předčasný narozeninový dárek v podobě splněného snu, jímž je start v nejcennějším dresu také mezi dospělými. Mostecký rodák přišel do Chomutova před ročníkem 2014/2015 po zkoušce v Dynamu Riga a zařadil se mezi opory mužstva, které vybojovalo návrat do nejvyšší soutěže.

V ní se letos Vladimír Růžička rozjel dosud nevídaným stylem a nepřibrzdila ho ani zdravotní lapálie, kvůli níž nehrál od konce předešlého kalendářního roku až do 13. ledna. Návrat na led byl v jeho podání velkolepý – hattrickem pomohl srazit brněnskou Kometu. V šesti lednových duelech zaznamenal celkem sedm kanadských bodů za pět gólů a dvě asistence.

Momentálně má čtvrtý nejproduktivnější Pirát na kontě jedenáct přesných zásahů a čtrnáct asistencí, což znamená vyrovnané extraligové maximum v gólech a jen dva body chybí centrovi druhé útočné formace do vyrovnání bodového maxima z ročníku 2012/2013, kdy měl bilanci pět gólů a 22 nahrávek.

Nyní načne Vladimír Růžička reprezentační kapitolu, v níž má spoustu zápisů také jeho otec. Vladimír Růžička starší oblékl československý a později český dres ve 200 zápasech, ve kterých dal 112 gólů a pomohl k titulu mistrů světa 1985 či jako kapitán vedl zlatou olympijskou partu v Naganu. Další úspěchy přidal jako trenér národního týmu.

To Jan Rutta s Davidem Kämpfem už atmosféru seniorské reprezentace dobře znají. Oba odehráli předchozí dva turnaje Euro Hockey Tour, jimiž byly finský Karjala Cup a ruský Channel One Cup. Prvně jmenovaný obránce v šesti zápasech jednou skóroval a přidal také jednu asistenci, chomutovský odchovanec David Kämpf se premiérově prosadil v Moskvě proti Švédsku.