JUNIOŘI - článek

Útok, obrana a zase útok! „Lépe se cítím vepředu na puku,“ usmívá se Martin Hřebíček

Napsal 05.10.2017 Libor Kult
C h o m u t o v - S hokejem začínal v Klášterci nad Ohří, odkud se přes Kadaň přesunul do chomutovské akademie. K Pirátům přišel Martin Hřebíček jako ryzí útočník, ovšem během posledních let se objevoval také v obraně. Devatenáctiletý univerzál momentálně nastupuje za juniory a v útoku. „Do mladšího dorostu jsem přišel jako útočník, ale zkusili mě i na beku. Pak se to tak nějak střídalo rok po roce,“ přibližuje.

„Třeba loni jsem ve starším dorostu hrál v útoku, ale ke konci sezóny v juniorce zase v obraně. Měl jsem i střídavé starty do Klášterce, kde jsem taky hrál útočníka,“ usmívá se. I jeho letošní působení pod Jaroslavem Beckem je protkáno podobnými změnami. „Na začátku sezóny jsem ještě nastupoval v obraně, ale pak jsem párkrát hrál v útoku, kde jsem se trenérovi líbil asi víc, tak jsem tam zůstal,“ popisuje.

Martin Hřebíček letos naskočil zatím do všech osmi utkání DHL extraligy a má bilanci 2+2

Následně prozrazuje, že lépe se cítí v ofenzivě, kde by rád pokračoval i v další kariéře. „Mám tam víc puk na hokejce, což mi vyhovuje. Moje úkoly se mění podle situace, ale raději mám, když hraju s pukem a nemusím lítat dozadu, což si ale plním, když mi to trenéři určí,“ zdůrazňuje.

Jakmile dojde na změnu postu, je pro Martina Hřebíčka nejhorší začátek po přesunu z útoku do obrany nebo opačným směrem. „Oba posty vyžadují něco jiného, takže se do toho člověk chvíli dostává,“ vysvětluje. „Jinak už jsem si celkem zvykl. Dokonce mi poprvé na beku nedělalo problémy ani bruslení pozadu,“ směje se.

V předchozí sezóně si pětkrát zahrál druhou ligu za Klášterec nad Ohří, i proto těžce kousal konec týmu ve třetí nejvyšší soutěži. „Byl to super pocit,“ vypálí bez váhání při otázce na bitvy v seniorském dresu rodného města. „Poznal jsem úplně jiný styl hokeje, protože jsem hrál proti zkušeným hráčům. Je to jiné než juniorka. Škoda že druhá národní už v Klášterci není. Co pamatuju, vždycky se tam hrála. Pro mladé kluky byla motivace, když viděli plné tribuny na zápasech áčka. Postupně to divácky upadlo, teď už je tam jenom kraj,“ posmutní.

Musíme zlepšit koncovku, víc střílet a tlačit se do brány

Junioři jsou po osmi odehraných zápasech devátí s jedenácti body, když z osmi pokusů dvakrát vyhráli v normální hrací době, prohráli všech pět nastavovaných duelů a jen na úvod brněnské Kometě podlehli po šedesáti minutách. Všechna střetnutí skončila vždy o jediný gól. „Ještě jsem nic podobného nezažil. Ale týmy jsou tak vyrovnané, že výsledky budou těsné,“ komentuje Martin Hřebíček zajímavou statistiku.

Z pěti nezdarů v kláních, která se nerozhodla v normální hrací době, přišly dvě porážky v prodloužení a tři v nájezdech. „Připadá mi, že nehrajeme špatně, ale občas si nepohlídáme hráče a jsou tam zbytečná přečíslení. A taky se trápíme v koncovce,“ přemítá autor dvou letošních gólů v DHL extralize. „Na trénincích na tom pracujeme, ale v zápasech nám chybí důraz do branky a víc střel,“ zamýšlí se nad důvody ani ne desetiprocentní úspěšnosti střelby.

Martin Hřebíček prožil doma s Jihlavou zatím nejlepší zápas sezóny, když jednou skóroval a zapsal jednu asistenci

Naposledy mladí Piráti dohnali ve třetím dějství dvougólové manko v Karlových Varech, odkud odjeli s bodem, předtím však některá slibně rozjetá utkání ztratili. „Asi nejvíc mrzí prohry v Pardubicích a v Kladně, kde jsme vždycky vedli o dva góly a před koncem soupeři oba zápasy vyrovnali, což nám nepřidalo do prodloužení,“ uvádí.

Martina Hřebíčka přivedli k hokeji rodiče a on navazuje na kariéru svého otce. „Musel skončit už v dorostu, ale já jsem k hokeji směřoval odmala,“ líčí s tím, že žádný vzor nemá. „Spíš sleduju soutěže, kde bych chtěl hrát. Koukám, co pro to musím udělat, abych se do nich dostal,“ reaguje. „Nejvíc se dívám na extraligu, protože je nejreálnější. Mrknu i na KHL a NHL,“ naznačuje své ambice.

Mladý útočník momentálně studuje hasičský obor, rád by následně pokračoval na vysokou školu. „Když jsem šel na střední školu, hodně jsme o tom přemýšleli. Tohle nám přišlo nejlepší, ale asi bych to nechtěl dělat jako práci, kdybych s hokejem skončil,“ hlásí Martin Hřebíček. „Na jaře budu maturovat, pak bych se rád dostal na nějakou sportovní vysokou. Ideálně v Brně na Masarykově univerzitě,“ uzavírá.

Foto: Jakub Frydrych