Preview k zápasu

V neděli na led Liberce. A Piráti se chtějí vyhnout pádu na poslední místo tabulky

Napsal 08.12.2012 Lucie Štěrbová
C h o m u t o v - V plánu je poslední utkání před reprezentační pauzou. Chomutov v něm zajíždí na led posledního Liberce a čeká je vzájemný souboj o to, kdo stráví reprezentační pauzu na posledním místě. „Kdybychom byly během reprezentační pauzy na dně, na pohodě by to nepřidalo,“ přiznal Miroslav Zálešák. Velmi důležité utkání je na pořadu dne v neděli, a to už od 15 hodin.

Liberec – největší propadák soutěže

Liberec je asi největším překvapením sezony, bohužel v tom negativním slova smyslu. Pravidelný účastník play-off a semifinalista loňského ročníku extraligy se topí na samém dně extraligové tabulky.

Tady je Duda ještě v dresu Pirátů
Do nedělního zápasu ale nenastoupí.

Nad čarou ponoru byl Liberec jen první dvě extraligová kola a pak na okamžik v kole třináctém, kdy se posunul na devátou pozici, to je ale vše. Od té doby jsou Tygři pod čarou zajišťující postup alespoň do předkola play-off a poslední tři kola jim dokonce patří až poslední místo. Pravda, po páteční prohře Pirátů se Spartou jsou jen bod právě za předposledními Piráty.

Liberec prohrál polovinu ze svých odehraných utkání, v dalších zápasech pak jen osmkrát bodoval naplno, a rozhodně se nemůže spolehnout na svůj útok – ten je druhý nejslabší v lize, bohužel právě za tím chomutovským.

V posledních pěti zápasech dokázali Liberečtí ubránit (teď se trochu trápícího) Růžičku a porazili Třinec 2:1, pak zvládli i domácí utkání proti Vítkovicím, které vyhráli 5:3. Poslední tři kola ale Liberec naplno nebodoval a spadl kvůli tomu na poslední pozici v tabulce.

Střelecká mizérie Tygrů

Na Kladně sice dostal „jen“ dvě branky, jedna vstřelená ale byla na výhru málo, a na libereckém ledě pak loupila i pražská Sparta, která chytila druhý dech, vyhrála 2:1 a pomalu stoupá tabulkou vzhůru. V posledním kole pak Liberec zajížděl do Českých Budějovic, které taky neměly optimální vstup do sezony, a prohrál na jejich ledě 1:2 v prodloužení.

Jedinou branku Tygrů dal Petr Nedvěd a utkání bylo spíše boxem než hokejem. Rozhodčí celkem rozdali 103 trestných minut, poměr vyloučených se zastavil na čísle 14:15 a několik hráčů si připsalo i osobní a vyšší tresty. Přesilovka nicméně byla využitá jen jediná – a to právě Petrem Nedvědem.

Liberec tak dal v posledních pěti kolech pouhých deset branek, v posledních třech utkáních pak vždy pouze po jedné. Jeho ofenzívní činnost je tak více než tristní.

Jak vypadal poslední vzájemný zápas?

Chomutov zatím na Liberec umí. Ze dvou vzájemných zápasů bral pět bodů – ten první v Liberci vyhrál jednoznačně 5:2, druhé utkání v Chomutově vybojovali Piráti až v prodloužení zásluhou Štěpána Hřebejka.

Utkání bylo pořádně vyrovnané. Chomutov šel do vedení, Liberec ale zápas otočil a byli to Piráti, kteří museli dotahovat. Počet střel i počet vyloučených byl na obou stranách téměř vyrovnaný. Chomutovu proti Liberci navíc výborně zachytal Milan Řehoř, což ocenil i Filip Pešán, tehdy ještě asistent trenéra, po skončení Mariana Jelínka ale teď už hlavní kouč: „Do poloviny zápasu jsme měli šancí na tři zápasy dopředu. Bohužel se nám nedařilo překonat domácího Řehoře. V závěru utkání jsme byli zbytečně pasivní a zatažení, což vyústilo v branku domácích v prodloužení.“

Zajímavosti k zápasu

Radost z gólu
Bude Chomutov jásat i v neděli?

Utkání s Libercem je poslední před reprezentační pauzou a nebude jen soubojem o to, kdo se vyhne přečkání reprezentační pauzy na posledním místě tabulky, ale i soubojem reprezentantů. Pozvánku od Aloise Hadamczika dostali totiž chomutovský Michael Frolík, ale i liberecký Petr Nedvěd. V širší nominaci byl i liberecký Ladislav Šmíd, ten je ale zraněný, a tak o Channell One Cup, na kterém budou Češi hájit první místo v Euro Hockey Tour, přijde. Reprezentační povinnosti si na Slovensko pojede plnit i Patrik Lušňák.

Radek Duda sice aktuálně hájí barvy Liberce, proti Chomutovu ale do hry nenastoupí. Smlouva mezi Chomutovem a Libercem totiž říká, že se Duda nesmí nastoupit do vzájemných zápasů v základní části, ani do vzájemných utkání v play-out. Jediná šance, kdy by mohl proti Pirátům nastoupit je v případě postupu obou týmů do play-off. Mimochodem – Duda nasbíral v dosavadních šesti zápasech v dresu Liberce čtyři body za tři branky a jednu asistenci.

O zápase:

Třetí střetnutí s Libercem v této sezoně je naplánováno na neděli na ledě liberecké Tipsport arény. Pokud se do Liberce chystáte, pak ale pozor na to, že utkání startuje naprosto netradičně už v 15:00. Pro ty, kteří stráví bronzovou adventní neděli v Chomutově, pak připomínáme, že zápas jako tradičně poběží na portálu onlajny.cz