Preview k zápasu

V olympijské přestávce na hokej: Do Chomutova míří ruský celek z KHL Dynamo Moskva

Napsala 13.02.2018 Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - Olympijská přestávka je v plném proudu a Piráti mají před sebou první přátelské utkání. Svěřenci Vladimíra Růžičky vyzvou na vlastním ledě Dynamo Moskva, které se aktuálně pohybuje na hranici play-off Kontinentální hokejové ligy. Chomutovští se budou muset obejít bez Michala Vondrky a Juraje Valacha, kteří jsou v jihokorejském Pchjongčchangu. Středeční utkání, které mají majitelé permanentních vstupenek zdarma, bude zahájeno v 17 hodin a 30 minut.

Okénko do historie moskevského klubu

Klub Dynamo Moskva byl založen pod stejnojmenným názvem už v roce 1946, odkdy se představuje v totožné soutěži, která od roku 2008 nese jméno Kontinentální hokejová liga.

Od roku 1946 do sezóny 1991/1992, kdy liga nesla název sovětská, Dynamo Moskva celkem pětkrát slavilo titul, z toho třikrát v posledních třech ročnících. Po změně názvu na ruskou ligu Moskva pokračovala ve stejném trendu – získala titul, poté padla ve finále a opět slavila první místo. Než se liga dostala k dnešnímu označení KHL, Dynamo vybojovalo absolutní vítězství ještě třikrát.

RUSKÝ CELEK V ČESKÉ REPUBLICE

V novodobé historii se radovali modrobílí z hlavního ruského města dvakrát, a to ve dvou po sobě jdoucích sezónách 2012 a 2013. V posledních třech ročnících hráči s velkým "D" na prsou pokaždé skončili v konferenčním semifinále.

Česká stopa v ruském klubu

Modrobílý dres obléklo celkem dvanáct Čechů, mezi kterými nebyl jediný gólman, přestože KHL využívá jejich služeb hojně. Největší stopu zanechal Filip Novák, jenž v hlavním ruském městě odehrál pět sezón a aktuálně nastupuje v první lize za České Budějovice. Tři ročníky odehrál Marek Kvapil, jehož dobře známe z extraligového Brna nebo Liberce.

Ve dvou sezónách se představili v Dynamu dva rodáci z Mostu Pavel Rosa a Jakub Petružálek, jenž odehrál za chomutovský starší dorost deset zápasů s dvaceti kanadskými body.

Než se Karel Rachůnek přesunul v rámci KHL do Jaroslavle, připsal si 67 startů v Dynamu Moskva. S týmem Lokomotivu 7. září 2011 tragicky zahynul při havárii letadla, ve kterém seděl celý tým a s ním i další dva Češi a jeden Slovák – Jan Marek s Josefem Vašíčkem a Pavol Demitra.

Starty v jedné sezóně zaznamenala další porce českých hokejistů. Celý ročník a přes padesát utkání odehráli Petr Čajánek a Jiří Hudler, který drží klubový rekord v počtu asistencí za jednu sezónu. Nasbíral jich pětatřicet. Martin Havlát, Robert Kantor, Lukáš Kašpar, Jakub Klepiš a Václav Pletka nastoupili k méně než třiceti střetnutím.

Olympionici obou soupeřů

Piráti se budou muset obejít bez Michala Vondrky a Juraje Valacha, kteří byli nominováni do národních týmů svých zemí. Chomutovský kapitán se v posledních dnech potýkal s teplotou a kašlem, čehož už se zbavil. V pondělí 12. února se připojil zpět k týmu a začal trénovat. „Bude se zlepšovat každým dnem, ale říkal, že bude připraven,“ upřesnil hlavní trenér Josef Jandač.

Se slovenskou reprezentací odcestoval chomutovský velikán, který se připravuje pod vedením Kanaďana Craiga Ramsayho. Stejně jako Michal Vondrka i Juraj Valach má s národním mužstvem bohatou zkušenost, pod pěti kruhy si zahraje poprvé. Úvodní duel odehraje Slovensko ve středu od 13 hodin a 10 minut, kdy vyzve hokejisty z Ruska.

Trenér Dynama Vladimír Vorobjov nebude mít k dispozici finského obránce Juuso Hietanena, který si zahraje na druhém olympijském turnaji. Na tom posledním v Soči pomohl Suomi k bronzu.

Aktuální sestava Dynama Moskva

Brankáři: Ivan Bočarov, Georgij Kuzněcov, Dimitrij Rajko, Alexander Jerjomenko

Obránci: Sergej Alexejev, Juuso Hietanen, Gleb Korjagin, Andrej Kutějkin, Ilja Nikulin, Jakov Rylov, Maxim Solovjov, Dmitrij Višněvskij, Arťom Volkov, Jegor Zajcev

Útočníci: Andrej Alexejev, Michail Anisin, Jevgenij Arťuchin, Timur Bešarov, Michail Bicadze, Dustin Boyd, Vladimír Brjukvin, Alexander Fedosejev, Igor Ignatuškin, Ivan Igumnov, Martins Karsums, Dmitrij Kazjonov, Nikita Komarov, Dmitrij Markovin, Alexander Petunin, Dmitrij Sidljarov, Alexej Sopin, Daniil Tarasov, Alexej Těreščenko, Michail Varnakov, Vladislav Jefremov, Anton Zlobin

Stejně jako extraliga i v ruské KHL vrcholí dlouhodobá část

Dynamo Moskva má za sebou 55 zápasů základní části, z kterých získalo osmdesát bodů za devatenáct plných výher a čtrnáct zisků po uplynutí základní hrací doby. Aktuálně je na osmé pozici, poslední postupové, kde ho může ohrozit ještě Severstal Čerepovec, který má do konce dlouhodobé části dvě utkání.

Chomutov (ELH) – Dynamo Moskva (KHL)
11. místo
63 bodů
POZICE8. místo
80 bodů
123:146SKÓRE131:135
V – VP – PP – P
12 – 9 – 9 – 19
BILANCE V – VP – PP – P
19 – 9 – 5 – 22
14,14 % – 80,87 %PŘESILOVKY – OSLABENÍ 18,4 % – 81,8 %
606 tr. minutTRESTNÉ MINUTY647 tr. minut

TOPfoto: www.dynamo.ru (Dynamo Moskva).