Aktuální zprávy

„Zastávám názor, že vymlouvat se na rozhodčí, je cesta do pekel,” řekl na setkání s fanoušky Martin Pešout

Napsal 15.01.2008 David Matula
C h o m u t o v - V pondělí se v odpoledních hodinách uskutečnila jedna s dalších schůzek vedení chomutovského hokeje s fanoušky KLH. Úvodní slovo setkání si vzal marketingový manažer klubu David Dinda a všechny přítomné v útrobách salónku restaurace Hokejka přivítal a poté předal slovo generálnímu manažerovi klubu Milanovi Vackemu, který postupně představil zbylé kvarteto, které se diskuze s fanoušky zúčastnilo. Z vedení týmu marketingový manažer David Dinda, z řad hráčů Martin Ťupa a Standa Mikšovic a nechyběl pochopitelně ani nový hlavní kouč Martin Pešout. Jako jeden z hlavních důvodů uspořádání této schůze generální manažer uvedl, „Všichni dobře víte, co se v posledních dnech odehrálo a pro nikoho z nás to nebylo jednoduché. Novým hlavním trenér „A“ mužstva byl dnes jmenován Martin Pešout, který před několika dny nastoupil na lavičku Kadaně, kde odvedl velký kus práce a já věřím, že bude pro mužstvo přínosem,“ Samotná diskuze trvala bez mála dvě a půl hodiny a zaznělo na ní bezpočet dotazů. To nejpodstatnější jsme se vám snažili zrekapitulovat v tomto článku. Některé odpovědi potom naleznete i v předchozích rozhovorech s manažerem Milanem Vackem, respektive s trenérem Martinem Pešoutem.
„S hokejem jsem začínal na Kladně, kde jsem až do svých 18 let působil, poté jsem odešel na školu a postupně hrál za Slaný a Sušici a naposledy jsem jako aktivní hráč působil v prvoligovém Sokolově. Pracoval jsem jako učitel, jelikož v té době nebyli v první lize peníze jako jsou dnes. K trénování jsem se dostal úplnou náhodou, kdy jednou chyběl trenér u jednoho z mládežnických týmů a mne náhodou našli ještě sedět v sauně, tak jsem šel a postupem času jsem zjistil, že mne trénování baví víc než hraní, a tak jsem se mu věnovat více. Postupně jsem vedl sokolovské juniory i dorostence, poté jsem odešel trénovat mládež ve Slávii Praha, kde jsem působil šest let, dvakrát jsem s dorostem Slavie Praha vyhráli titul mistra republiky, s dorostem jsem skončil třetí. Během své kariéry jsem vedl dva roky „áčko“ Karlových Varů spolu s Milošem Říhou, kdy jsme byli v sezóně 00/01 po desátém kole odvolání a k týmu přišel Radim Rulík, přesto se mužstvo nevyhnulo baráži, kterou si tu určitě všichni pamatujete. Během své kariéry jsem vedl i reprezentační výběry do 16, 17 a 18 let. Se 17 jsem získal zlato na olympiádě nadějí, následující rok s 18 bronz a bohužel v minulém roce jsem dostal nový tým a spadli jsme, ačkoliv jsme třikrát vyhráli a třikrát prohráli, stejně jako letos dvacítka, tak jsme díky shodě náhod, elitní skupinu neudrželi a dál už to znáte,“ řekl úvodem jednačtyřicetiletý kouč.

Poté se spustila lavina otázek, která postupně zasáhla všechny zúčastněné a vzhledem k událostem minulých, nechybělo téma Vladimír Kýhos. Ten již dnes vedl svůj první trénink Brna a jako svého parťáka si vybral Vladimíra Petrovku, který obdobně jako hlavní kouč skončil u chomutovského mužstva. „Nikdy jsem to nedělal a nikdy dělat nebudu, abych někoho hanil, nebo něco podobného. Trenér Kýhos dostal velmi zajímavou nabídku od Komety Brno, kterou nakonec přijal. My jsme spolu vedli jednání někdy od čtvrtka, kdy já jsem postupně navyšoval naší nabídku. Nejdříve o trochu, potom zase o víc, abych ji nakonec dorovnal na stejnou hodnotu jakou nabízelo Brno. Jediným rozdílem bylo to, že Brno nabídlo Vláďovi smlouvu na tři roky, kdežto já pouze na jeden rok plus roční opci. Nakonec jsme se nedohodli a celá situace dopadla tak, jak dopadla,“ říká otevřeně Milan Vacke. Na otázku, zda neúspěšné jednání s dlouholetým koučem bere jako osobní prohru, odpověděl, „Já bych to neviděl jako prohru, to se nedá takto ani nazvat. Spíš to bylo hodně nepříjemný, nikdo jsme to nečekali, zvlášť teď, kdy nám chybí devět kol a prakticky měsíc do začátku playoff je to jak říkám hodně nepříjemný,“

Trenér Kýhos byl vděčným tématem a tak následovalo několik dalších otázek směrem právě k novém kouči Komety Brno, na které odpovídal generální manažer klubu. „Co zřejmě rozhodlo o odchodu Vladimíra Kýhose do Brna? Já si myslím, že to byla délka smlouvy, kterou jsem mu já nemohl nabídnout,“ O kolik procent byla nabízená částka Brna vyšší než částka, kterou měl trenér Kýhos v Chomutově? Zněla další otázka. „O sto procent,“ přiznává generální manažer.

Poté dostal prostor i zkušený domácí obránce Martin Ťupa, který odpovídal na otázku, zda stále platí, že v chomutovské šatně je dobrá parta, což se již dlouho traduje. „Já si myslím, že určitě. To že odešel trenér, to se stává, my to respektujeme, ale život jde dál. Některým hráčům to bude trvat déle, některým kratší dobu, než to skousnou, ale tak to je. Jinak parta tu je a vždycky byla skvělá,“ odpovídá nejproduktivnější bílomodrý obránce.

Nebylo žádným tajemstvím, že si zejména se staršími hráči trenér Kýhos tykal. Na otázku tykání Martin Pešout reaguje. „Nemyslím si, že by bylo jakkoliv podstatné jestli si s hráči budu tykat nebo vykat. Důležité je, aby mne hráči brali a respektovali, hráči musejí vědět, že jakmile jsem na střídačce tak jsem jakoby jejich šéf, ale jakmile budeme spolu po zápase v kabině, tak jsem zase jeden z nich. A jestli bych si měl s panem Ťupou vykat? Proč, vždyť je věkově jen kousek odemne, to je nesmysl,“

Poté se diskuse svedla k často hodně probíranému tématu a sice k projektu nazvanému 3K. Což je projekt, který sdružuje tři kluby (Chomutov, Kadaň a Klášterec), kteří vzájemně spolupracují. Ve skutečnosti by měl fungovat přesun hráčů, tak, že například hráči kteří se neprosadí v Chomutově, doplní kádr Kadaně, popřípadě Klášterce. A právě na dva z nich, konkrétně na Karla Tona a Petra Freiberga, padla jedna z další otázek, která zněla proč oba hráči nastupují v Jindřichově Hradci a nehrají například právě v Klášterci. „Situace okolo Karla Tona a Petra Freiberga byla taková, že oba začali v Chomutově a v přípravě nepodávali špatné výsledky. V sezóně se ovšem již tak prosadit nedokázali a v konkurenci jakou v Chomutově máme si moc nezahráli. A tak jsme oba hráče poskytli druholigovému Klášterci, kde ale bohužel opět nedostávali dostatečný prostor a Karel Ton dokonce několik zápasů pouze proseděl. A na lavičce zatím žádný hráč nikdy nevyrost. Proto jsme se rozhodli, že oba hráče zapůjčíme do Jindřichova Hradce, který je momentálně poslední a oba hráče si pochvalují. Hráči jsou také spokojeni, jelikož hrají okolo třiceti minut za zápas, jen pro zajímavost, v posledním utkání prohrál Hradec 3:2 v prodloužení a jednu branku dal Karel Ton a druhou Petr Freiberg,“ vysvětlil celou situaci.

Zhruba po první půlhodině se dostal poprvé ke slovu i druhý zástupce z řad hráčů Stanislav Mikšovic. A hned dostal nepříjemnou otázku. Proč se týmu tolik nedaří proti Mladé Boleslavi, s kterou prohrál několik zápasů za sebou. „Mladá Boleslav hraje nepříjemný, agresivní hokej. Vždy na nás vlítnou, rychle inkasujeme a oni se potom stáhnou, čekají na chyby a my se proti nim jen těžko prosazujeme. Ale to je jen základní část, playoff se hraje úplně jinak a my si na Boleslav věříme a myslím si, že i oni z nás mají respekt,“ objasňuje celou situaci pokladník domácí kabiny. V souvislosti s funkcí pokladníka směřovala na populárního útočníka další otázka. Kolik zaplatil za 2000 gól Chomutova v první lize Jirka Charousek a za dvoustou branku v dresu Chomutova Ladislav Boušek? „O Jirkovi Charouskovi jsem to nevěděl, každopádně díky za info a určitě jej „skásnu“. Láďa Boušek již zaplatil klasickou taxu,“ líčí s úsměvem ve tváři.

Chomutovské vedení před touto sezónou poprvé v historii vytyčilo jako cíl postup do extraligy. Platí stále tento cíl s ohledem na příchod nového hlavního trenéra, zajímalo jistě většinu poslouchajících. „Na tomto se nic nemění, cíl zůstává stále stejný,“ ujistil Milan Vacke a dodal. „Postup bychom si rádi vybojovali v horizontu tří let, ale v žádném případě bychom nechtěli jít cestou Ústí, i když se teď zvedají, otázkou je, zda to nebude již pozdě. Tím míním, že bychom chtěli připravit takové mužstvo a takové podmínky proto, aby se tu hrála nejvyšší soutěž dlouhodoběji,“ K tomuto bude jistě zapotřebí hlavní sponzor. „Máme dva velké generální sponzory Severočeské doly a ČEZ, kteří by měli pokrýt zhruba 50% rozpočtu. Důležitým partnerem pro klub je určitě město Chomutov a musím uznat, že si vážím práce paní primátorky,“ S jak velkým rozpočtem by rád Chomutov v extralize hospodařil? „Extraligové rozpočty se pohybují někde od 60 miliónů do 150. My bychom byli rádi nad tou spodní hranicí, naše představa je někde kolem 80 miliónů,“ Samotný provoz klubu ledního hokeje určitě není, žádnou levnou záležitostí, což potvrzuje i sám Milan Vacke. „Mládežnické celky, což je od přípravky po dorost vycházejí na 3 milióny korun za sezónu a „A“ tým plus junioři tam to je něco okolo 35 miliónů,“

V příštím kole čeká chomutovské hokejisty v čele s novým trenérem „černý kůň“ soutěže a sice tým Hradce Králové. Trochu paradoxně si odbude chomutovskou premiéru, stejně jako tu kadaňskou, Martin Pešout právě proti Energetikům. „Hradec Králové je silný celek, což jen potvrzuje to, že pokud bychom opomněli prvních deset kol, tak by Hradec vedl. To je už sám o sobě důkaz kvality. Samozřejmě nějaké poznatky o soupeři mám, ale každý zápas je jiný, navíc to co jsme hráli s Kadaní, hrát s Chomutovem nemůžeme. My jsme druhý celek tabulky, chceme se rvát o postup, takže nebudeme vyhazovat puku a padat do všeho, naopak my musíme hrát hokej,“ říká nový vládce střídačky. Žádný med nečeká nového parťáka Miroslava Buchala jelikož na prvotní poznání týmu má pouhé dva tréninky. „Já jsem zvyklý z reprezentačních výběrů. Tam přijedou hráči v jeden den a o dva dny později hrajete již první zápas. Navíc tam se sejdou hráči z nejrůznějších týmů a každý hraje ve svém týmu něco jiného, než to co jsem od něj vyžadoval já. Rozhodně je pro mne výhoda vidět mužstvo v tak těžkém utkání než třeba v zápasech kdy vyhrajete jednoznačně 6:1,“ objasňuje bývalý kouč mládežnický výběrů.

Není žádným tajemstvím, že Chomutov je dlouhodobě jedním z nejvylučovanějších týmů ligy. Ohledně pánů v pruhovaném má ale jednačtyřicetiletý kouč jasno. „Z trestné lavice ještě žádný tým zápas nevyhrál a já myslím, že si to všichni uvědomujeme. Rozhodně nemá smysl jakkoliv diskutovat, stejně se nic nezmění. Navíc to odvádí koncentraci hráčů od hry samotné. Já zastávám názor, že vymlouvat se na rozhodčí, to je cesta do pekel,“ V závěru setkání dostal větší prostor i marketingový manažer klubu David Dinda. „Bohužel musím konstatovat, že zájem televize o první ligu je téměř nulový, což je pro mne nepochopitelné, zvláště v době, kdy Česká televize spustila sportovní kanál. Do budoucna bychom rádi využili internet, jelikož to je jeden ze způsobu jak medializovat první ligu jako takovou. S přenosem utkání webovou kamerou počítáme, ovšem ne již na tento zimní stadión. Na novém stadiónu by měla být multifunkční kostka, která by měla mít jako příslušenství šest kamer a ty by se využívaly právě k účelům internetové televize. Jsme ale toho názoru, že by to nemělo být zcela zdarma, aby nám to neodvádělo diváky z hlediště. Má představa je, že by se cena měla být obdobná jako cena lístku. Počítáme s věrnostním programem, kdy majitelé permanentek případně jiných věrnostních karet budou mít tyto přenosy zdarma. Na novém stadionu si budou moct vybrat své místo v hledišti apod."

×
Dnes v 18:00 | Jun.
VHK ROBE Vsetín
Piráti Chomutov