Chomutov porazil v Havířově místní Pantery a raduje se ze tří bodů

Napsal 18.10.2008 Miroslav Kučera
C h o m u t o v - V prvním zápase víkendového dvojkola porazil Chomutov po velikém boji Havířov na jeho ledě 2:5. Chomutovští otevřeli skóre zápasu již v první minutě, když se hned z prvního útoku prosadil Míka. Následně se trefil Domin a hosté vedli o dvě branky. Jenže domácí mobilizovali síly a dokázali vyrovnat. Rozhodující gól pak ve 29. minutě vstřelil Jaroslav Hašek a hosté si své vítězství pojistili ještě dvěma dalšími góly. Skvělý výkon předvedl brankář Jan Lundell.
14.kolo so 18.10.2008
HAV
2:5(0:2, 2:2, 0:1)
Havířov
Čech (Strmeň) - Štefanka, Evan, Huhto, Novák, Hegegy, Andersons, Klimeš - Seman, Vala, Velecký - Brynecký, Zeliska, Hlouch - Sikora, Najdek, Daneček - Haas, Piecha, Vozdecký
Lundell (Cikánek) - Pulpán, Toivonen, Trefný, Všetečka, Dresler, Bombic, Chmelíř, Révay - Gombár, Skořepa, Míka - Mikšovic, Domin, Jíra - Hašek, Charousek, Jeslínek - Tauš, Stehlík, Fábry

Hosté strávili před utkáním několik hodin v autobuse, ale na jejich výkonu to nebylo vůbec znát. Na led totiž vtrhli jako uragán a hned po sedmnácti vteřinách se měnil ukazatel stavu. Lukáš Pulpán vybídl nezištnou přihrávkou ke skórování Petra Míku, který nezaváhal – 0:1. Hosté byli aktivnější a Panteři měli s jejich rychlostí velké problémy. V 5. minutě našel Jeslínek úplně volného Haška, který tentokrát Čecha nepřekonal. Poté se konečně osmělili i domácí, ale Bryneckému v poslední chvíli kotouč utekl a Seman, který dostal výbornou přihrávku před Lundella tak dlouho váhal, až o kotouč přišel. V 11. minutě vyřešil přečíslení 2 na 1 Vala střelou, ale Lundell byl pozorný. Z protiútoku zahrozil Tauš, který se také dostal do výborné pozice, ale Čech zakročil stejně dobře jako jeho finský protějšek, kterého z další akce zkoušel z levého křídla prostřelit tentokrát Vala, ale ani on nenašel recept na chomutovského brankáře. Šestnáctá minuta přinesla hodně vzruchu a diskuzí. Petr Domin dojížděl k brankovišti a po kontaktu s bruslí poslal kotouč do branky. K překvapení domácích sudí Smeták branku i přes silné protesty uznal. Domácí se zdravě naštvali a pěknou individuální akci předvedl Velecký, který ukličkoval hostující obranu, ale jeho pokus zneškodnil Lundell, stejně jako dorážku Valy. V poslední minutě první třetiny hráli ještě domácí přesilovku, kterou zkusil využít od modré Štefanka, ale jeho pokus Lundell dobře viděl a zneškodnil.

Úvod druhé třetiny vyšel lépe domácím Panterům. Po faulu Všetečky hráli přesilovku, a i když se v její první polovině nedostali do pásma, vymyslel Piecha výbornou přihrávku na první tyč, u které číhal Sikora a dostal kotouč za chomutovského brankáře – 1:2. Klíčovou postavou dalšího dění byl chomutovský útočník Charousek. Nejprve se totiž dostal po Klimešově chybě do šance, kterou neproměnil, následně fauloval a putoval za katr. Domácí tuto přesilovku využili a opět u toho byl dnes nejaktivnější hráč domácích, Martin Piecha. Znovu poslal kotouč překvapivě na první tyč, kde stál tentokrát Zeliska a uklidil kotouč v pohodě za bezmocného Lundella – 2:2. Minutu po obdržené brance byl Charousek tentokrát zahákován a sám stál u vzniku gólové akce. Hostující eskadra totiž dokonale rozebrala bránící čtveřici Panterů a po ose Charousek, Jeslínek doputoval kotouč až k Haškovi, který kotouč zametl do prázdné branky – 2:3. Od té chvíle si už zkušenější Chomutov průběh utkání výborně hlídal. Navíc mohl přidat i další branky, ale Toivonenova dělovka prosvištěla těsně nad břevnem Čechovy branky, Mikšovic to zkoušel chytře, ale minul a Hašek byl při zakončení seknut, takže také nedokázal Čecha překonat. Z následné přesilovky už se to ale hostům povedlo. Tedy respektive až po ní. Druhou polovinu přesilovky totiž hosté svírali čtyři bránící hráče, kteří nemohli vystřídat a i když už jim spěchal na pomoc pátý hráč z trestné lavice, prosadil se u tyče důrazný Jíra a dorazil do sítě vyražený kotouč – 2:4. Ve 36. minutě byla domácí obrana opět nedůrazná, ale Skořepa tentokrát na Čecha nevyzrál. Skóre už nezměnil ani Vozdecký a na druhé straně ani Domin.

V úvodu poslední třetiny už si hosté dali pozor, aby opět nezaspali stejně jako v předchozí třetině. Zaspali naopak domácí, konkrétně Huhto, který vyrobil minelu v rozehrávce, ale tu nedokázal Charousek potrestat, i když najížděl na Čecha úplně sám. Chomutovští si hlídali vedení a hráli hodně zkušeně. Ve 44. minutě už to ale trochu přehnali a přečíslení 2 na 1 sehráli hodně profesorsky a přišli o kotouč. Domácí pak podržel Čech, když chytil střelu Jelínka a následně i brejk Stehlíka. Na druhé straně se ještě pokusili o zdramatizování Najdek a Štefanka, ale jejich pokusy lapil spolehlivý Lundell. V polovině třetí třetiny mohl definitivně rozhodnout Jeslínek, ale netrefil skulinu mezi Čechovými betony. Na druhé straně se o jediný světlý moment Panterů ve třetí třetině postarali Velecký s Vozdeckým, ale tvrdá rána prvně jmenovaného skončila na Lundellově betonu. Domácí hodně kazili jednoduché přihrávky, což dokumentovala 54. minuta, kdy špatná přihrávka pokazila domácím rychlou akci. Stehlík se Skořepou pak nechali opět vyniknout Čecha a posledním výkřikem do tmy byla Danečkova bomba, která však nemířila mezi tři tyče. Hezkou akci předvedl v závěru Domin, který si položil gólmana, udělal mu kličku, ale nedokázal zasunout kotouč do prázdné branky. Domácí zkusili v poslední minutě power-play, ale Hašek vybojoval kotouč v rohu obranného pásma a přes celé kluziště perfektně trefil prázdnou branku – 2:5.

Miroslav Fryčer (trenér Havířova): „Když se podíváme na soupisku Chomutova, tak mají velmi zkušené hráče, kteří si to umějí podržet, rozehrát, atd. Náš zlepšený a bojovný výkon na takového zkušeného soupeře jako je Chomutov nestačil. Už je to obehraná písnička, ale když se dostaneme do hry, tak přijde individuální chyba nebo hloupý faul a zase na to doplatíme, zápas co zápas.“

Martin Pešout (trenér Chomutova): „Není jednoduché vstřebat tu dlouhou cestu, ale já musím poděkovat hráčům, že se výborně rozcvičili a úvod patřil jasně nám, což mě překvapilo a rozhodlo to i o výsledku celého utkání. Trošku jsme znejistěli za stavu 2:2, kdy se domácím podařilo vyrovnat, ale pak už jsme se uklidnili a zbytek zápasu jsme kontrolovali a jen vynikající výkon brankáře Čecha uchránil domácí od většího přídělu.“