Chomutov si na Hanou dojel pro pět branek a s nepořízenou jede zpátky domů

Napsal 25.01.2006 Libor Kult
C h o m u t o v - Utkání 43.kola druhé nejvyšší hokejové soutěže mezi KLH a Olomoucí přineslo tradiční vývoj v podání Severočechů, kteří totálně vyhořeli v první polovině duelu. V ní obdrželi čtyři branky, přičemž sami žádnou nevstřelili. Naděje svěřenců trenéra Kýhose vzkřísily dva přesné zásahy Ladislava Bouška. Ten proměněným trestným střílením snížil ve 45.minutě na rozdíl dvou gólů. Ze strany Severočechů to však byla pouze labutí píseň. Ondřej Kříž o pár vteřin později stanovil konečnou výši skóre na 5:2 pro Olomoucké. Venkovní porážka znamená pro Chomutovské jediné. Pronásledovatelé se nebezpečně přibližují a kořist v podobě Mladé Boleslavi a Komety Brno se „valcířům-lovcům” vzdaluje.
43. st 25.1.2006
OLO
5:2(2:0, 2:1, 1:1)
Olomouc
Žigárdy - Bartoň, Faltýnek, Kříž, Protivný, Světlík, Vlček, Šafařík - Bouz, Čurík, J. Hradecký, Kárný, Kreuzmann, Metlička, Ministr, Najdek, Slaninák, Smejkal, Šimo, Žajgla
Podolka - Černý, Martínek, Révay, Szakal, Trefný, Jakub Šulc - Boušek, J. Charousek, Jíra, Koláček, Kostourek, Malát, Mikšovic, Pražák, Šíp

Utkání 43.kola I.hokejové ligy mělo pro olomoucké hokejisty, mírně řečeno, nádech existenční jistoty. V případě prohry se mohli teoreticky stát adeptem na vypadnutí z elitní osmičky. Soupeřem jim byl celek Chomutova, který dokázal na Moru vyzrát již sedmkrát v řadě, přijížděl na hanácký led v roli mírného favorita. Úvodní třetina, pro Olomouc veledůležitého zápasu, patřila právě Hanákům. Ti dokázali svého soupeře přehrát během prvních dvaceti minut vstřelit dvě branky. V prostřední části Mora dvěma dalšími trefami potvrdila svou převahu, Severočeši stačili pouze snížit. Poslední dějství přineslo neuvěřitelný chomutovský zkrat. Hráči KLH snížili na dvojbrankový rozdíl ve vlastním oslabení, místo psychické převahy se však myšlenky v chomutovských hlavách ubíraly opačným směrem. Série mnohdy až likvidačních faulů poslala Severočechy téměř do trvalého oslabení. Mora jednou brankou pojistila plný bodový zisk, kterým si pojistila osmou příčku prvoligové tabulky.

Patnáct vteřin od úvodního vhazování stačilo olomouckému Křížovi, aby poprvé zaměstnal chomutovského gólmana Podolku. Tato rychlá střela ale neodpovídala poměrně vlažnému úvodu. Další práci pro brankáře přinesla až 4.minuta, kdy si rutinní Podolkův zákrok vynutila střela Ministra. Chomutovští vycházeli spíš ze zabezpečené obrany, pokusy o rychlé protiútoky však končily většinou zakázaným uvolněním. A tak si Žigárdy připsal první ostrý zákrok až v 7.minutě, Boušek ovšem v průběhu svého střídání prověřil olomouckého gólmana hned třikrát. Následný protiútok Mory už znamenal otevření skóre. Po Karného přiťuknutí propálil Podolku od modré Kreuzman - 1:0. Vzápětí putoval za podražení Slanináka na trestnou lavici Trefný. Jeho provinění potrestal Metlička, když si Podolku doslova vychutnal při dorážce Najdkovy rány - 2:0.

Ve 12.minutě mohl ještě olomoucké vedení zvýšit Kříž, proti jeho střele ale chomutovský gólman včas vyjel. Mora nabuzena střeleckým úspěchem nedávala soupeři dýchat, na lavici trestů putoval Šíp, který nestačil rozjetému Najdkovi. Přesilovka Mory vypadala nadějně jen do doby, kdy Karný zdvihl hůl do obličeje Mikšovice a síly na ledě se vyrovnaly. Následná chomutovská přesilovka úspěch nepřinesla, i když Martínkova střela po brance přímo volala. V 16.minutě byl vyloučen Ministr. Žigárdy v oslabení se ctí ustál tutovky Jíry i Bouška. Do konce třetiny se vylučovalo ještě jednou, Žajglu seknu Pražák, Mora si však zbývajících 51 vteřin nechala do druhé části hry.

K zužitkování této necelé minuty chybělo opravdu málo. Metličkovu ránu zastavila pravá tyč. Ve 22.minutě proniknul po pravém křídle Bouz, Podolka však škvíru mezi betony nenechal. Náznak chomutovského protiútoku přišel až ve 24.minutě, Kostourka ale nepustil do zakončení Bartoň. S návratem zpět však měli hokejisté KLHCH problémy, proti Bouzově rychlému průniku si Trefný musel pomoci faulem. Mora ale v přesilovce nepředvedla nic převratného. Navíc hned po jejím skončení musel odpykat trest Vlček za sekání. Vzápětí síly na ledě vyrovnal přehnaným důrazem Martínek. Více prostoru vyhovovalo Olomouci. Na Bouzovu diagonálu si najel Šimo a bez problémů zvýšil na 3:0. Mora byla na koni a další úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Bezmocného Podolku překonal bekhendem Najdek - 4:0.

Chomutov evidentně přestal stačit olomouckému tempu a Trefný opět zastavil útok Mory jen za cenu faulu. V oslabení si KLHCH vybral notnou dávku štěstí, Podolka chytil nejméně dvě branky. Nedisciplinovanost Severočechů pokračovala Martínkovou hrubostí, téměř vzápětí ale použil loket v osobním souboji Čuřík a hrálo se 4 na 4. Chomutov se po dlouhé době dostal až do zakončení, Jíra ani Mikšovic však nemířili přesně. Ujal se až Bouškův průnik ve 35.minutě, hostující útočník odrazil bekhendem kotouč od horní tyče za Žigárdyho záda - 4:1. Tentokrát se na koně dostali Severočeši a nátlakovou hrou si vynutili olomoucký faul. V chomutovské přesilovce se ale paradoxně potil Podolka, po průniku Hradeckého a ráně Bouze musel vytáhnout svůj veškerý brankářský um.

Poklidný úvod posledního dějství pročísnul až Malátův pokus ze 42.minuty. Chomutovský forward tak odstartoval poměrně dlouhou návštěvu Severočechů před olomouckým brankářem. Rodící se chomutovský tlak ale zastavil nepochopitelným, zbytečným seknutím Revay. Mora ale doplatila v přesilovce na tradiční chybu beků. Nedovoleným zákrokem zmařený chomutovský výpad vyřešil hlavní sudí nařízením trestného střílení. To s jistotou, střelou zápěstím, proměnil Boušek - 4:2. Kdo by nyní očekával chomutovský nápor po získané psychické výhodě, velmi se mýlí. Naprosto zbytečný nájezd Šípa do Žigárdyho, doprovázený okázalým seknutím byl odměněn trestem 2+5.

Mora, dohrávající ještě přesilovku za vyloučení Revaye, nyní hrála proti třem Severočechům, a jejich provinění trestala. Ondřej Kříž tentokrát nevložil do své obávané dělovky veškerou energii, pouze vyčkal na vhodný okamžik a přesně zamířil - 5:2. Mora pokračovala ve zdvojené početní výhodě, Křížův gól totiž padnul při signalizovaném dalším vyloučení. A právě střelec olomoucké páté trefy zbrzdil svým faulem další olomoucké snažení. Podolka se v chomutovské svatyni oháněl, co mu síly stačily a zabránil několika jasným olomouckým příležitostem. Chomutov však své pojetí hry nehodlal nijak změnit. V 52. minutě putoval na trestnou lavici za faul z kategorie nepříliš nutných Szakal. Mora však ani tentokrát netrestala.

Chomutovské nervy byly na pochodu. Nervózní a místy zbytečně tvrdé zákroky u mantinelů i mimo ně byly často až na likvidační hranici. To dokumentovala v 56.minutě i sekera Trefného, který snad chtěl Světlíkovi přerazit obě ruce. Mora se ale nikam nehnala a v poklidu, s ohledem na přežití závěru utkání ve zdraví, držela kotouč na svých holích. To se jí, i díky vyloučení Martínka v samotném závěru, podařilo až do závěrečné sirény.

Aleš Tomášek (trenér HC Olomouc): "Do utkání jsme po řadě nevydařených a prohraných utkání nastupovali nervózní. Kdybychom dnes neudělali body, bylo by asi velmi zle. Na začátku jsme Chomutov do ničeho nepustili a 2:0 byl slušný start do utkání. Ve 2.třetině nás hodně podržel Žigárdy, který nám tuto třetinu vychytal, a na spoustu chyb, které dělají zejména beci jsme nedoplatili. Navíc jsme přidali další dva góly. Za stavu 4:1 bylo z naší strany utkání stále nervózní, jsem rád, že jsme takto zápas zvládli. Chomutov naopak nezvládl utkání po psychické stránce, my jsme určitě ale nebyli nějakou nečistou hrou původci jejich faulů a rozhodčí určitě nepískal špatně.

Promíchal jsem formace, po prohraných zápasech musela přijít změna. Nervozitu ale přičítám našim špatným zkušenostem z předchozích zápasů. Často dostáváme gól ihned po tom, co nějaký vstřelíme, často chybujeme v obraně při vlastních přesilovkách. Výkon nebyl úplně optimální, ale máme tři body a to je důležité. Další body se budeme snažit co nejdříve přidat. Chceme totiž hrát play-off, na tom se shodla celá kabina. Bohužel, dnes se zranil kapitán Šafařík, diagnózu zatím neznáme, jde v nejlepším případě o natažené postranní kolenní vazy, obávám se však, že to může být horší."