Chomutov v Mladé Boleslavi rychle vedl, přesto se vrací bez bodového zisku

Napsal 29.01.2016 Marcel Holl
M. Boleslav / C h o m u t o v - V rámci 41. kola Tipsport extraligy zajížděli Piráti na led Mladé Boleslavi. Skóre zápasu otevřel Juraj Valach, avšak domácí dokázali čtyřmi zásahy vývoj převrátit na svou stranu. Naději se snažil vykřesat na počátku třetí periody Vladimír Růžička. Pojistku na mladoboleslavské vítězství přidal v samém závěru Radan Lenc, který trefil opuštěnou klec.
41. (ČT SPORT) pá 29.1.2016
MBL
5:2(2:1, 2:0, 1:1)
Ml.Boleslav
Rittich – Stříteský, Voráček, Trončinský, Rýgl, Ovčačík, Kučný – Klepiš, Výborný, Pacovský – Hyka, Musil, Lenc – Bárta, Urban, Klimenta – Jarůšek, Hruška, Kubica
Kristan (od 27. Hanuljak) – Jánošík, Skinner, Valach, Mrázek, Dlapa, Pereťagin, Blaha, Tejnor – Květoň, Červenka, Tomica – Ölvecký, Růžička, Sklenář – Pospíšil, Kämpf, Hřebejk – Kaše, Račuk, Dušek

Ml.Boleslav
5. Hyka (Musil, Lenc), 10. Musil (Trončinský, Jarůšek), 27. Lenc (Hyka), 36. Trončinský (Bárta), 60. Lenc (Voráček)
3. Valach (Červenka, Skinner), 45. Růžička (Sklenář, Ölvecký)

Hribik, Polák – Ondráček, Skopal

Hned v první minutě o sobě dal vědět nejproduktivnější muž extraligy Roman Červenka, který za brankou zamotal hlavu Výbornému, vytočil se před Ritticha, ten jeho ránu ale dokázal lapit. Bruslaři se chvíli nato dopustili faulu a hosté hned svou první početní převahu využili, kousek před modrou čárou se napřáhl obrovitý zadák Juraj Valach a Rittich na jeho projektil už nestačil zareagovat – 0:1. Vedení Pirátům ale příliš dlouho nevydrželo, poněvadž v podstatě ze své první střely domácí vyrovnali, Musil hezkým bekhendovým pasem přes obránce oslovil Tomáše Hyku, jenž tváří v tvář Kristanovi zamířil nechytatelně do levé šibenice! I nadále se hrál pohledný hokej, v deváté minutě Boleslav při signalizovaném vyloučení málem dokázala vsítit druhý gól, Hykovo nahození totiž Kristan vyrazil pouze před sebe, kde dorážejícímu Pavlu Musilovi k zasáhnutí kotouče chyběly centimetry.

Taktéž první přesilovka Středočechů byla úspěšná, do nepříliš zkonsolidované chomutovské obrany se vrhl Trončinský, objel branku a jako na zlatém podnose připravil gól pro Pavla Musila, po jehož ráně z bezprostřední blízkosti puk propadl do sítě. Poté se několik minut hrál oboustranně opatrný hokej, hlušší pasáž utnula až čtvrtá formace domácích. Jarůšek zavezl puk do útočného pásma, kde jej ještě přenechal Kubicovi, který se s ním vrhl do brankoviště, položil si Kristana, avšak kus černé pryže za jeho záda dotlačit nedokázal. Piráti o sobě znovu dali vědět až v šestnácté minutě, když mladičký Kaše přečíslení dvou proti jednomu vyřešil pasem na Račuka, ten ale trefil pouze lapačku střelhbitě se přesouvajícího Ritticha.

Do druhého dějství hosté vlétli jako uragán a svým pohybem nutili svého soupeře k chybám v rozehrávce. Po jedné z nich se ke střele z hranice pravého kruhu dostal Vladimír Růžička, Rittich toho příliš neviděl, nakonec si ale mohl oddechnout, poněvadž kotouč zamířil kousek vedle jeho pokladnice. Piráti byli i nadále bruslivějším celkem, v třiadvacáté minutě se na boleslavskou branku úplně sám řítil Pospíšil, jeho bekhendový blafák ale gólem neskončil. V čase 26:24 tým z města automobilů své vedení zničehonic zdvojnásobil, Hykovu ránu zvládl Kristan je tak tak vyrazit, poté si vybral výrazně slabší chvilku, když propustil jednoduché nahození od mantinelu z hole Radana Lence - 3:1! Pro slovinského gólmana utkání díky tomuto kiksu skončilo, mezi třemi tyčemi jej nahradil Miroslav Hanuljak.

Přibližně v polovině utkání svou nesmírnou šikovnost ukázal Červenka, který se dokázal vymanit ze sevření dvou protihráčů, nahrál na modré stojícímu Skinnerovi, jehož dělovku Tomica protečoval jen o vlásek vedle pravé tyče. Piráti měli následně k dispozici šest minut hry proti oslabeným domácím, ani jednu z přesilovek ani nevyužili. Jejich největší šance se udála po Ovčačíkově nešťastném podklouznutí, díky kterému se na Ritticha hnal osamocený Červenka, jeho rána ale úspěch neslavila. Aby toho nebylo pro Piráty málo, krátce po skončení poslední z jejich přesilovek se k puku dostal Marek Trončinský a přízemní ranou mezi betony překvapil Hanuljaka – 4:1! V samotném závěru prostřední periody mohli Boleslavští své vedení ještě zvýšit, Klimenta ale mířil pouze do břevna chomutovské svatyně.

Chomutovští ale zápas rozhodně zabalit nechtěli, což bylo vidět od začátku třetí třetiny. V první minutě na Ritticha vyslali hned několik střeleckých pokusů, strážce boleslavské svatyně ale za svá záda žádný z puků nepustil. Domácí se podle očekávání už nikam nehrnuli a soustředili se především na defenzivu, výjimkou budiž povedené sólo Jakuba Klepiše, Hanuljak ale na poslední chvíli stihl zasáhnout. V čase 44:52 se Pirátům podařilo vstřelit gól naděje, Ölveckého ránu ještě Rittich zvládl vytěsnit, ovšem s dorážkou v podání Vladimíra Růžičky už nemohl dělat zhola nic. Pirátů bylo najednou plné kluziště, díky jejich útočné aktivitě se ale občas vzadu otevřela drobná mezírka. Do jedné takové vklouzl rozjetý Urban, s jeho střelou mířenou mezi tělo a vyrážečku si ale Hanuljak poradil.

Piráti své štěstí zkoušeli v podstatě ze všech možných pozic, kupříkladu mládežnický reprezentant Kaše se Ritticha pokusil překvapit z téměř nulového úhlu, boleslavský gólman ale, i s trochou štěstí, celou situaci přestál bez úhony. Rittich se musel na pozoru mít i nadále, bombu z hokejky střelce první branky však reflexivním zásahem zvládl vytěsnit nad břevno. Chomutovu postupem času docházely síly, což se na ledě výrazně projevovalo. Po chybě obránce Mrázka sám vstříc Hanuljakovi upaloval Michal Bárta, mezírku mezi betony chomutovského brankáře ale nenašel. Hosté to v závěru ještě zkusili v šesti, tento tah jim ale nevyšel, opuštěnou klec totiž ze středního pásma trefil Radan Lenc!

Marian Jelínek, BK Mladá Boleslav: Odvedli jsme bojovné utkání a bojovný výkon. Hned na začátku nás srazila soupeřova přesilová hra, soupeř jí využil a dostal se do vedení. Naštěstí v tom vedení nebyl dlouho. Bylo dost důležité, že se nám podařilo včas vyrovnat a potom jsme se dostali do vedení – až třígólového – my. Soupeř za stavu 4:1 vstoupil do třetí třetiny velmi aktivně, měli jsme s ním velký problém. Vyzdvihl bych Romana Červenku, který odehrál výborný zápas. Zaplaťpánbůh, že se soupeřovi nepodařilo vstřelit kontaktní gól na 4:3, ten zápas by byl složitější. Přesto si myslím, že jsme podali bojovný výkon. Opticky to tak trochu vypadá, ale na druhé straně, soupeř měl o čtyři přesilovky víc a ono když hrajete osm minut ve čtyřech, tak si samozřejmě soupeř nějaký tlak musel vytvořit. Jsme rádi, že jsme ustáli ta oslabení a postupně jsme navázali na náš výkon v Pardubicích, kde jsme šest přesilových her ustáli a nedostali jsme ani gól. Tady jsme ustáli čtyři, ačkoli v té první jsme bohužel inkasovali. To si myslím, že byl ten klíč – Rittich a defenziva.

Břetislav Kopřiva, Piráti Chomutov: Utkání bylo dané, věděli jsme, do čeho se jde. Ten rozdíl mezi oběma celky před zápasem nebyl velký. Chtěli jsme tu uspět, ale v žádném případě jsme nechtěli hrát ustrašeně. Zvolili jsme aktivní hru, chtěli jsme hrát velmi podobně, jako poslední třetinu s Třincem. Myslím si, že se nám to i dařilo a domácí tým jsme tím zaskočili, vytvořili jsme si i určitý tlak. Škoda, dostali jsme se do vedení a zbytečnými chybami jsme to vedení ztráceli. Herně tady ale určitě to mužstvo nepropadlo, po této stránce mu není co vytknout. Ale každá maličkost se trestá a my jsme byli potrestáni dost vysoko. Zápas jsme ztratili, ale myslím, že tam pozitiva byla a uvidíme, co dál, v Pardubicích.