Góly v úvodu první a třetí třetiny rozhodly o jasné výhře domácích

Napsal 26.11.2003 Martin Košan
C h o m u t o v - Petr Tuček vychytal po excelentním výkonu svůj první shutout v Chomutově, Michal Jeslínek zaznamenal hattrick a celé mužstvo důsledně bojovalo - to jsou tři hlavní příčiny dnešního přesvědčivého vítězství v utkání s HC Kometou Brno. První branku vsítil Jeslínek hned z vůbec první akce Chomutova, zbylé čtyři stihl KLH Chomutov vstřelit v prvních čtyřech minutách třetího dějství.
21.kolo st 26.11.2003
5:0(1:0, 0:0, 4:0)
KOM
Tuček - Révay, Nosek, Maleček, Trefný, Szakal, Plaček, Liška, Svačina - Jíra (od 41. Zika), Šíp, Boušek - Jeslínek, Mikšovic, Kostourek - Slavík (od 41. Jíra), Koláček, Polodna - Charousek, Gergel.
Kometa
Smolka (od 45. Hrachovina) - Sedláček Z., Strýček, Lhotský, Elsner, Blažek, Beran - Balát, Nohel, Sedláček J. - Látal, Zounek, Šperger - Meixner, Benýšek, Třeslín.

Zápas mezi domácím Chomutovem a v tabulce devátou HC Kometou Brno nepřivábil do hlediště výrazné množství diváků. Kdo ale nepřišel může jen hodně litovat. Hrál se oboustranně velmi pohledný a bojovný hokej. Sice s průměrným počtem vyloučených, ale za to bez zákeřných faulů, dohadů s rozhodčími a potyček mezi hráči. Bez ohledu na postavení v tabulce bylo vidět, že hokej přijela hrát obě mužstva.

Hosté nastoupili na led v dresech s dobře známou kombinací barev: černá, modrá, bílá. Hrudě brněnských hráčů sice již nezdobí logo s kometou, ale kdysi slavný klub tyto barvy ctí již velmi dlouho. Pravdou je, že díky působení Komety v minulé sezoně o ligu níže, se chomutovskému publiku naskytl duel těchto soupeřů po dlouhé přestávce.

K první prověrce pozornosti brankáře se odhodlali Moravané již ve 12. sekundě utkání, protože však střela mířila do středu brány, Tuček s ní neměl velké problémy a betonem vyrazil. Byla však předzvěstí úderu na druhé straně hřiště. Jakoby i v tomto případě opět platilo otřepané nedáš-dostaneš. Stanislav Mikšovic zavezl puk podél mantinelu do útočné třetiny, obratně přihrál do středu útočné modré najíždějícímu Michalu Jeslínkovi, ten se ve své rychlosti protáhl mezi oběma obránci a prostřelil hned z první chomutovské akce brankáře Smolku – 1:0.

Aby domácí hráči vtáhli obecenstvo do zápasu hned od začátku, nechal je namlsat o minutu později ještě Lukáš Gergel, druhou střelou domácích v utkání totiž zazvonil na tyč brněnské branky. Měla to být možná pozvánka na utkání plné branek. Jenže se tak v nejbližších minutách přeci jen prozatím nestalo. Byť Brněnští hned od úvodu dotahovali manko, na jejich hře bezprostředně po gólu se to vůbec neprojevilo. Naopak zahrozili nebezpečně hned v polovině 5. Minuty, kdy po akci dva na jednoho vystrašil defenzivu domácích povedenou střelou Ondřej Látal, Tuček však byl na místě a poradil si vzápětí i s dorážkou. Možná právě to předznamenalo další minuty zápasu.

Chomutov, jak v domácích utkáních bývá zvykem, nastolil mohutný úvodní tlak. V polovině šesté minuty se pustili do hezké kombinace Lukáš Zika s Jiřím Charouskem, i gólman Smolka ale předvedl efektní zákrok. Hned od úvodu utkání byl na hru sympatický pohled, obě mužstva rychle bruslila, akce následovala akci, a jejich provedení mělo také spád a rychlost.

Nebezpečně hrozili i Jihomoravané a tak si místy divák připadal při pohybech své hlavy jako na tenise mezi Ivaniševičem a Krajickem. Takový měla hra přelévaný spád. Následnou gólovou akci měl na hokejkách opět domácí KLH, Kostourek posunul na zády k brance stojícího Mikšovice, ten neztrácel čas, zadovkou chtěl překvapit, gólman byl však znovu pozorný. Šanci číslo dvě na vyrovnání měli Brňané v půlce 8. minuty, domácí obrana propadla, dva na jednoho ujížděli Jiří Sedláček s Václavem Balátem, druhý jmenovaný však puk tváří v tvář brankáři Tučkovi do jeho svatyně nezasunul. Je to ale hlavně Chomutov, kdo má ze hry více.

Potvrzuje to Lukáš Zika, jenž si před dnešním utkáním nejspíš řekl, že bude střílet z každé pozice, a to také plnil, z jeho střel bylo cítit gólové nebezpečí. Až do 10.minuty se hraje svižný hokej bez vyloučení, prvním pykajícím je za trochu neúmyslný faul kapitán Severočechů Radek Šíp. V oslabení však to mohl být opět Chomutov, kdo rozsvítí červené světlo za brankou. Před branku si to v samostatné akci namířil opět Michal Jeslínek, puk si položil na backhand, ale po zemi zatím na Smolku nevyzrál.

Akce následuje akci na druhé polovině hřiště, divákům se utkání líbí, Kometa i Chomutov předvádí rychlý a hlavně jednoduchý hokej. Brněnští hrozí v dalším přečíslení, přihrávku vzduchem posílá Tomáš Meixner na Vojtěcha Zounka, ten se do puku ale nakonec netrefil. Na řadě je tedy opět tým domácích, až za modrou zaváží puk agilní Milan Kostourek, zkouší střelu golfovým úderem, ta se odráží od holeně hostujícího obránce jen těsně mimo branku. Na konci 17.minuty se svou střelou vyznamenává také hostující Karel Beran, Tuček ale předvádí krásný „semafor“ a ukrývá puk v lapačce. Chomutov do konce třetiny ještě několikrát zahrozil, postarali se o to Plaček, po něm Slavík a Charousek, ale poslední slovo před sirénou měl na své holi Zdeněk Šperger, který si s pukem na hokejce v backhandu obkroužil sic tísněn Tučkovu branku, ale domácího brankáře nepřekvapil. Proto se po první třetině odcházelo do kabin za stavu 1:0.

I do druhé třetiny nastupuje Chomutov stále se čtyřmi obrannými i útočnými formacemi, a tak na střídačce je pevným článkem jen náhradní brankář Jaroslav Hubl. Brňané přijeli do Chomutova jen se třemi pětkami. První slovo si vzal v po úvodním buly druhé třetiny Plaček, vyslal na Smolku jedovatou střelu, ten jen vyrazil, ale nakonec se postaral i o Slavíkovu dorážku. Na tuto akci odpověděl na straně hostů znovu Zounek, jeho dvě šance opravdu volaly po vyrovnání, ale nakonec si s nimi Petr Tuček poradil.Proto si vzal od Zounka pro změnu slovo v podobě své tvrdé střely Zdeněk Sedláček, ale ani z dálky se Tuček nenechal překonat.

Zvýšit skóre na druhé straně mohl Boušek, geniální přihrávku od Petra Jíry však proměnil jen ve střelu nad tři brankové tyče. Oba celky i ve druhé třetině hrají svižný líbivý hokej. Brno na přesilové hry posílá speciální formace, Chomutov přesilovky ani oslabení nerozlišuje, střídají se v nich všechny pětky. Hra je znovu totožná té z úvodní třetiny. Vyznamenávají se obrany obou mužstev a tak akce mnohdy končí sice před brankou, ale bez doteku brankáře, jelikož akci zneškodňují pozorné obrany obou týmů. Chomutov i Kometa nicméně zahazují až neskutečné množství šancí. Vypracovat si je v dnešním utkání není problém ani pro jedno z obou mužstev, horší je to však s jejich proměňováním.

Brňané zejména v této prostřední části hrozí několika brejky za sebou, ačkoli finální přihrávka nachází adresáty, Tuček je přivádí svými zákroky k šílenství. V polovině zápasu zvoní podruhé brněnská tyč, po Gergelovi je to tentokrát Koláček. Hosté nechtějí dopustit aby domácí zvyšovali počet svých střel a tak kontrují když ne brejkovou akcí, tak tvrdou střelou z dálky. Při jedné takové v těchto fázích musel Tuček přiložit na svou hruď raději obě rukavice, aby ji s jistotou kryl.

Odpovědí na tuto střelu byla brněnským rychlá kombinace přesně v polovině utkání po ose Polodna – Slavík – Koláček, ale domácím se nedaří pojistit skóre. Následuje opět tvrdá střela hostů, tentokrát z úhlu zkouší štěstí Pavel Nohel. Ve 34.minutě předvádí Chomutov střeleckou sprchu, ani jedna střela však nedorazí ani k brankáři, protože hostující obrana obětavě drží celý svůj tým nad vodou. S blížící se druhou sirénou a malým rozdílem skóre je hra ještě více jakoby otevřená, brankáři však čarují. Na jedné straně se neprosazuje Jeslínek ani Mikšovic, na straně druhé neuspěli ani Nohel, ani Balát, a tak i po druhém konečném hvizdu vidí diváci na světelné kostce stav 1:0.

Klakson, ukončující patnáct minut přestávky, jakoby odstartoval na začátku třetí třetiny gólový uragán domácích. Těm navíc evidentně prospělo stažení hry na tři pětice. Lidé v hledišti ještě nestačili opětovně zaujmout svá místa, a už se měnilo skóre. Nejprve to však byli nebezpeční Moravané, kteří donutili gólmana Tučka ukončit jejich akci až zalehnutím puku. To se stalo v čase 40:19. Pak již ale opravdu byla řada na domácích. V první chomutovské akci, tentokráte ve třetí třetině, se objevil Petr Polodna, a stala se znovu gólovou. S pukem na backhandu tak dlouho jezdil kolem brankoviště, až se mu ukázal prostor a pak pohodlně zavěsil – 2:0. A to byl teprve začátek. V čase 41:03 si na svůj třetí zápasový samostatný nájezd počkal Michal Jeslínek a blafákem do backhandu zvýšil na 3:0. Poté zahrozil jakoby prozatimně opět Petr Polodna, ale dalším gólem skončila při jeho dalším střídání až znovu Jeslínkova akce, kdy jak přes kopírák úniku předchozímu zvýšil na 4:0 a dovršil tak hattrick. Hosté se snažili v těchto chvílích jak mohli, výsledkem jejich obranné činnosti však byl jen další faul a tedy vyloučení. V něm kapitulovali popáté, to když Boušek zpoza branky přihrál na modrou volnému Josefovi Révayovi, a ten tvrdou střelou nikým nebráněn rozvlnil síť znovu – 5:0.

Proto bylo tak trochu pochopitelné, že se po tomto gólu brankář Smolka nechal vystřídat, nahradil ho Hrachovina. Navíc i trenéři Komety na tento zvrat zareagovali, pro uklidnění a alespoň částečné zkoncentrování mužstva si odebrali oddechový čas. Protože již vlastně bylo rozhodnuto, hra se částečně oboustranně přitvrdila, nicméně v rámci pravidel. V čase 45:17 mohl poslední jiskru naděje vykřesat pro Brňany Lhotský, jeho střela mířila pod horní tyčku, Tuček však zákrokem podobným Haškovu na olympijských hrách v Naganu při nájezdu Lindrose protočil své tělo na zádech tak, že ve vzduchu střelu vykopl. Lhotskému tak nezbylo než nevěřícně bouchnout do zadního plexiskla za brankou.

Chomutovu se v 50.minutě naskytla možnost ještě jedné přesilovky, ty předchozí sehrál velmi dobře, ale i když i tato byla plná kombinací, gólem nakonec neskončila. Hosté nadále hráli líbivý hokej, v nájezdu se ocitl Látal, Tuček ale vychytal i jeho.V 52.minutě chtěl Michal Jeslínek přidat ještě i čtvrtou branku, puk si při své kličce prohodil v jízdě mezi bruslemi – podobně jako to vždy uměl třeba Pavel Mošna – ale jeho střelu nakonec zblokoval brankář Hrachovina. Ten od vystřídání své mužstvo držel nad vodou i při několika dalších akcích Chomutova v podání Šípa, Szakala, Mikšovice i Jíry, do konce zápasu nekapituloval a tak utkání rozhodly právě začátky první a třetí části utkání.

Vladimír Petrovka (Chomutov): "Chtěli jsme začít hrát některé zápasy na čtyři pětky aby se dostali všichni hráči do hry a aby jsme měli dost sil i na to play-off, chtěli jsme aby si hráči odpočinuli. Bohužel hlavně ty první dvě třetiny, protože jsme je hráli na čtyři pětky, jsme odehráli velmi špatně, nebruslili jsme, nebyli jsme agresivní, a myslím si, že nebýt Petra Tučka v bráně měli bychom velké problémy s tímto zápasem. Viděli jste sami, že ve třetí třetině se to stáhlo na tři pětky a hra vypadala úplně jinak."

Lubimír Oslizlo (Brno): "Naše trápení pokračuje, chtěli jsme tady uhrát co nejlepší výsledek, dvě třetiny se nám to dařilo, ale utekl nám začátek třetí třetiny kdy dal soupeř během čtyř minut čtyři góly a bylo po zápase. Je to třetí zápas bez gólu, viděli jste to sami, měli jsme tři nebo čtyři samostatné nájezdy na gól, ale nejsme schopni ani z takové příležitosti skórovat, to se potom samozřejmě nedá uhrát nějaký solidní výsledek. Jak říkám, první dvě třetiny to šlo, soupeře jsme uháněli, ale ve třetí třetině byl Chomutov výrazně lepší."