I potřetí za sebou získal Chomutov na ledě soupeře plný počet bodů

Napsal 23.10.2004 Vladimír Pašek, Libor Kult
C h o m u t o v - Z pobytu na Moravě se hokejistům KLH bude vracet velmi dobře. Obě střetnutí se jim podařilo vyhrát a odváží si tak 6 cenných bodů do tabulky. Dnešní zápas 15.kola na kluzišti HC Olomouc se vyvíjel zcela v jejich režii. Vstup do utkání se hostujícím borcům povedl a již ve 4.minutě vedli brankou Michala Jeslínka. Další průběh třetiny přinesl opět úspěch svěřencům trenéra Kýhose v podobě gólu Petra Jíry ze 16. minuty. Prostřední část hry žádnou branku nepřinesla, a tak se do kabin za stavu 0:2 z pohledu domácích. Těm se nepovedla první desetiminutovka závěrečného dějství a po brankách Kamila Koláčka a Stanislava Mikšovice prohrávali v 51.minutě již 0:4. Částečnou korekci výsledku přineslo až posledních pět minut, kdy Olomoučtí snížili na přijatelných 2:4.
15.kolo so 23.10.2004
OLO
2:4(0:2, 0:0, 2:2)
Olomouc
Vojtek - Faltýnek, Šafařík, T.Vlček, Klimeš, Paška, Dostál, Hruška - Žajgla, Ministr, Lhotský - Hradecký, Brendl, Karný -Smejkal,Najdek, L.Vlček - Martinka, Šimo
Horčička - Hájek, Révay, Trefný, Řezníček, Nosek, Prošek - Malát, Koláček, Jeslínek - Ibl, Mikšovic, Martenek - Hahn, Charousek, Jíra - Pražák

Hokejisté KLH Chomutov zakončili úspěšnou sérii tří utkání venku spanilou moravskou jízdou, když po čtvrtečním vítězství v Havířově zcela jasně přehráli v sobotním kole Kohouty z Olomouce. Ti se představili před domácím publikem po čtrnáctidenní absenci prvoligového hokeje v metropoli Hané s velkými změnami a novými tvářemi v sestavě. To však nezabránilo s přehledem hrajícím Severočechům potvrdit své hokejové kvality.

Hosté začali aktivně, už ve 2. minutě zkoušel Vojtkovu pozornost z levého křídla Mikšovic, ze svého neúspěchu však nemusel být smutný. V čase 3:14 zpracoval křížný pas Revaye Michal Jeslínek, položil si Vojtka a s přehledem skóroval - 0:1. Kohoutům se tak brzká změna stavu nelíbila, dostali se však až v 5. minutě před Horčičku, zásluhou závaru Najdkovy formace. O minutu později se šance na vyrovnání zvýšila, na trestnou lavici odešel Revay. Hořčička měl problém zejména se střelou Brendla, kterou musel likvidovat vleže. V oslabení však ujížděl chomutovský Jeslínek, Klimeš ho musel zastavit drobným háčkem a síly na ledě se vyrovnaly. V 8.minutě vymyslel krásnou přihrávku zpoza brány Martenek, Mikšovic však pozorného Vojtka nepřekvapil. Za malou chvíli se dostával do úniku Smejkal, hostující bek ho však dobruslil a nedovolil mu zakončit. Hrálo se především ve středním pásmu, Hanáci se snažili o vyrovnání, kromě střely Brendla a následné dorážky Hradeckého však hostujícího gólmana neohrozili. Ve 12.minutě přesvědčil o své rychlosti Charousek, pohrál si s domácími obránci, najel až mezi kruhy, jeho střela zápěstím však šla mimo bránu. Na druhé straně si najel ze druhé vlny Klimeš, připravený Horčička pravým betonem s přehledem zkontroloval jeho pokus. Další výhodu přesilovky daroval domácím Malát, poté když ho Šafařík v osobním souboji připravil o přilbu, pokračoval ve hře. Zbytečným seknutím však po 20 vteřinách srovnal počet hráčů na ledě Žajgla. V momentě, kdy hráli hosté už v pěti, předvedlo trio Prošek-Charousek-Jíra ukázkové zvládnutí přečíslení tři na dva. Prošek vysunul Charouska, ten sjel až k brankové čáře, z otočky našel na modré Jíru. Ten bez přípravy vypálil a zazvoněním o břevno Vojtkovy brány dal signál brankovému rozhodčímu k rozsvícení červeného světla. Hlavní sudí poté připsal gól Proškovi, nic to však nezměnilo na faktu, že Chomutov vedl již 0:2. V závěru třetiny dostali olomoučtí příležitost ke zkorigování výsledku, když na lavici trestů zasedli postupně Koláček s Řezníčkem. Výhodu dvou mužů v poli však Kohouti, i přes úpornou snahu a šance Ministra, nevyužili. Těsně před sirénou ještě našlápl k sólu Jeslínek a v poslední sekundě rozdrnčel tvrdým příklepem levou tyč Vojtkovy svatyně.

Druhou třetinu začínala Mora dohrávání přesilovky, hned po úvodním vhazování vypálil tvrdě od modré Lhotský. Poté vyrobil obrovskou hrubku chomutovský Hájek, když zpoza vlastní brány nahrával středem pásma přes tři forčekující Hanáky, ti však na jeho minelu vůbec nereagovali a Hájek stačil sám uklidit puk na zakázané uvolnění. Kohouti se tlačili do obranného pásma hostí, individuálně to zkoušel Ministr, Brendl připravil jasnou pozici Karnému, Faltýnek pálil od modré, Hořčička však zůstaval bezchybný. Ve 24. minutě střílel Najdek, chomutovský gólman vleže vyrazil, dojíždějící Žajgla měl před sebou už prázdnou klec. Po jeho střele už Olomoučtí zvedali ruce nad hlavu, Hořčička však našel puk ve své výstroji. Na domácí hokejky se vkradla nervozita, hosté předváděli, co je to hokejový důraz a chuť po úspěchu. Ve 26. minutě kroužil obranným pásmem domácích Koláček tísněný Paškou, stačil připravit tutovku Jeslínkovi a kouzelnickým číslem se musel tentokrát pochlubit Vojtek. Hra se celkově přiostřila, osobní souboje se dohrávaly dlouho po odehrání kotouče, vše vyvrcholilo krosčekem Šafaříka, který ke dvěma minutám vyfasoval ještě desítku za zbytečné řeči. Severočeši předvedli výborně sehranou přesilovku se spoustou přesných kombinací, zakončovat však zkoušel pouze Prošek, střelou doprostřed brány. V 32. minutě si vynutil faul Charouska rychlým pohybem Ministr, Kohouti však v přesilovce nepředvedli nic, aktivně hrající Jeslínek, Koláček a Revay drželi dokonce dlouhé vteřiny pětici Olomouckých v jejich vlastním obranném pásmu. Mora se dále snažila prosadit, kombinace však vázla, přechod do útoku byl příliš komplikovaný na to, aby mohli hosty něčím překvapit. Jediným výsledkem tohoto marného snažení byla posunutá Horčičkova branka a vyloučení Hradeckého za vysokou hůl. Hokejisté KLH okamžitě uzamkli Kohouty v obranné třetině, Revay tvrdým švihem sestřelil Vojtka, který se po zásahu do masky dlouho vzpamatovával. To už běžela 36.minuta a chomutovští převzali iniciativu na své hole, po zbytek třetiny udivovali bezchybným a precizním přechodem přes útočnou modrou, což ostře kontrastovalo s nepřesným a mnohdy až chaotickým snažením Kohoutů.

Do třetí třetiny vtrhli Kohouti s jasnou snahou po vyrovnání. Ve 43. minutě se utrhl k samostatnému nájezdu Ministr, Hořčička v klidu počkal na jeho manévr a puk vytěsnil vyrážečkou, o chvíli později se před chomutovským gólmanem ocitl po skvělém pasu Brendla Karný, Horčička opět vyšel ze souboje vítězně. Akce střídala akci, ve 46. minutě najížděl na Horčičku Brendl, nebyl však v zakončení důrazný, v rozhodujícím momentě nechal dojíždějícího Trefného, aby mu zezadu přizvedl hůl. Ukázku hokejové jednoduchosti předvedl Revay, nádhernou diagonálou od modré k modré, našel rozjetého Jeslínka, jeho pokus o blafák se štěstím zlikvidoval Vojtek. Hosté opravdově udeřili až ve 48. minutě, Jeslínek přiťukl Koláčkovi, ten udělal ze tří olomouckých hráčů přihlížející komparsisty, na jedné noze projel až mezi kruhy a Vojtkovi nezbylo, než vylovit potřetí kotouč ze své sítě - 0:3. Místo, aby Mora mobilizovala síly na zvrat, odešel na trestnou za faul kolenem Dostál. Hosté však v přesilovce pouze kontrolovali hru, šetřili síly, aby v čase 50:30 mohl ke svému sólu vystartovat Mikšovic. Vojtek byl proti jeho nájezdu bezmocný – 0:4. Hosté jasně dominovali hře, svým bruslením, přesností kombinace a její účelnou jednoduchostí předčili marně se snažící domácí.V 53. minutě se pokoušel Martinka ujet Proškovi, ten ho zastavil vysokou holí. Ani tuto početní výhodu nedohráli domácí do konce, za vysokou hůl si šel sednout i Ladislav Vlček. Ve vlastním oslabení se potom podařilo ujet Smejkalovi, jeho střela švihem však trefila pouze dobře vyjetého Horčičku, který na ni už notnou chvíli čekal. S blížícím se koncem střetnutí polevili v koncentraci hosté a po nepřesné střele Dostála, která se odrazila od zadního mantinelu před prázdnou bránu k osamocenému Hradeckému, a ten se ve své pozici už prostě nesměl zmýlit -1:4. Do závěrečné sirény zbývali necelé 4 minuty a domácí se nadechli k závěrečnému pokusu o zázrak. Nejprve vyzkoušel Horčičkovu pozornost tvrdým příklepem Brendl, ten mu ji dokázal svou lapačkou. V čase 58:53 vyjel z rohu kluziště Najdek a stahovačkou kolem levého Horčičkova betonu stanovil výsledek na konečných 2:4. Závěrečná osmisekundová power play domácích už byla pouze alibistickým počinem a tak jsou tři body z Olomouce opět exportovány, tentokrát do severočeského Chomutova.

Vladimír Petrovka (asistent trenéra KLH Chomutov): „My jsme věděli že Olomouc má nějaké problémy, nedaří se jí, věděli jsme, že se do nás nebudou tlačit, čekali jsme na jejich chyby, což se nám povedlo v první třetině, tam jsme dvakrát ujeli a skórovali, škoda, že jsme nedali o nějaký ten gól víc, o zápase mohlo být dříve rozhodnuto. Olomouc určitě měla šanci otočit celý zápas, příležitostí měla na čtyři nebo pět gólů a to v době, kdy jsme vedli jen 2:0. Osobně jsem s předvedeným výkonem spokojen, mrzí mě jen ztráta koncentrace v závěru.“

Kamil Přecechtěl (trenér HC Olomouc): "Dneska jsme dostali lekci z proměňování šancí a produktivity, sami jsme si také nějaké šance vytvořili, bohužel neproměníme nic, narozdíl od Chomutova. Hokej se na branky hraje a my nejsme schopni skórovat ani z nejvyloženějších šancí. Na každý gól se obrovsky nadřeme a dostáváme laciné, když prohrajeme osobní souboje nebo prostě necháme Kamila Koláčka projet po jedné noze přes tři hráče. Soupeři jeli třikrát na branku a dali dva góly, my jsme jeli taky třikrát a nedali jsme nic, navíc když si takový hráč, jako je Brendl nechá zvednout před blafákem hokejku... Kluci však hráli až do konce, rvali se i za stavu 0:4 a toho si obrovsky cením. Z naší strany je to zatím jen o bojovnosti a o nasazení, góly nám prostě dávat nejdou.“