KLH nevyužil první mečbol, po prohře 1:2 se série vrátí zpět do Chomutova

Napsal 13.03.2010 Lucie Štěrbová
O l o m o u c - KLH Chomutov prohrál čtvrtý semifinálový zápas a nevyužil tak první mečbol, který mu Olomouc nabídla. Úvod zápasu opanovala domácí Mora. V 9. minutě otevřel skóre Mikel, o tři minuty později přidal další gól Brančík. Na rozdíl jedné branky snížil ve 47. minutě Posmyk, ale další branka nepadla ani při power-play v poslední minutě a Chomutov utrpěl první prohru ve vyřazovacích bojích. Série se tak za stavu 3:1 vrátí v úterý na led chomutovského stadionu, kde budou mít bílo-modří další šanci na to, aby postoupili do finále první ligy.
SF4 so 13.3.2010
OLO
2:1(2:0, 0:0, 0:1)
Olomouc
Žigárdy – Mikel, Nedbálek, Vyrůbalík, Koma, Lhotský, Ondrušek, Bartoň, Staněk – Davídek, Ministr, Haluza – Řípa, Brančík, Černý – Tomajko, Kucharczyk, Kohroň – Mikšan, Čuřík, Zbořil.
Chábera (12. Hanuljak) – Pulpán, Všetečka, Hájek, Grof, Brňák, Tribuncovs, Trefný, Posmyk – Duda, Kraft, Hruška – Skořepa, Trochta, Procházka – Hašek, Mikšovic, Jíra – Polanský, Domin, Jeslínek.

Olomoučtí hokejisté vstoupili do utkání hodně aktivně. Nechtěli připustit, aby jim právě dnes skončila sezóna. Už v deváté minutě padla první branka. Střela Jana Mikela od modré byla těsně před Cháberou tečována a chomutovský gólman vůbec nestihl zareagovat – 1:0. O několik vteřin později mohl srovnat Mikšovic, ale jeho nájezd a bekhendové zakončení zlikvidoval gólman Žigárdy, který ve čtvrtém duelu série překvapivě nahradil v olomoucké kleci Hyláka.

Hanáci poté znovu přidali. Nejprve měl velkou šanci Tomajko, tu ovšem Chábera neuvěřitelným zákrokem držadlem hole zlikvidoval. Ve dvanácté minutě se však domácí diváci už radovali. Řípovu dělovku od modré Chábera vytěsnil ke své pravé tyči a dotírající všudybyl Richard Brančík puk dorazil do poloprázdné klece – 2:0. Severočeši poté vystřídali gólmana, mezi tyče si stoupl hrdina nájezdů z předchozího dne, Miroslav Hanuljak. A ten musel hned čelit další šanci domácích, po Ministrově geniálním pasu však Vyrůbalík na hranici brankoviště u druhé tyče zcela osamocen před prázdnou klecí netrefil puk.

Do druhé třetiny vstoupili hosté jako vyměnění. Najednou začali více bruslit a vytvářeli si i šance. Chomutov byl nebezpečný především v přesilových hrách, ale na Žigárdyho nedokázali útočnici v modrém najít recept. Nejvážnější příležitost na snížení spálil v jednatřicáté minutě exslávistický útočník David Hruška. Odrazila se k němu Dudova střela a Hruška měl před sebou spoustu prostoru a navíc i prázdnou branku, ovšem puk mu při střele nesedl na hokejku a Hruška trestuhodně přestřelil.

Největší drama nabídlo třetí dějství. Nejprve zahodili stoprocentní tutovky Domin a Jeslínek, po nich neproměnil samostatný únik domácí Ministr. Stav se měnil až v polovině sedmačtyřicáté minuty. V přesilové hře napřáhl na modré Marek Posmyk a Žigárdy poprvé v zápase lovil puk ze své sítě. Minutu na to tvrdě a zbytečně srazil u mantinelu Mikšovic domácího Davídka. Chomutovský útočník vyfasoval trest na pět minut plus do konce utkání. Mora však dlouhou početní výhodu nevyužila. Další šanci rozhodnout měli domácí šest minut před koncem. Haluza byl faulován v jasné šanci a rozhodčí nařídil trestné střílení. Kapitán Kohoutů Richard Brančík si však na nájezdovém specialistovi Hanuljakovi vylámal zuby.

Krušnohorci přebírali iniciativu, jejich tlak se stupňoval, hráli dokonce i přesilovku a v samotném závěru zkusili hru bez gólmana se šesti bruslaři v poli. Vše bylo marné. Nadšeně bojující domácí se zuby nehty ubránili a minimálně o jeden zápas si prodloužili sezónu. Pátý semifinálový duel je na programu v úterý na severu Čech.

Petr Fiala (trenér Olomouce): Hosté pod dojmem vedení 3:0 na zápasy začali laxněji než včera. Naše vedení 2:0 z první třetiny jsme uhájili. I při pozdějším tlaku hostů jsme se dostávali do brejkových příležitostí, mohli jsme o našem vítězství rozhodnout dřív, ale nerozhodli jsme. Rádi si ještě uděláme jeden výlet do Chomutova. Jedeme ale samozřejmě na zápas, ne na výlet. Museli jsem udělat nějakou změnu, takže jsme poslali do branky Žigárdyho.

Radim Rulík (trenér Chomutova): Nehráli jsme dobře v první třetině. Špatně jsme se pohybovali, soupeř toho využil, dal dvě branky a vytvořil si rozhodující náskok. Ve druhé třetině jsme se zlepšili, ale z našeho tlaku jsme nedali góly. Ta první branka byla velice šťastná pro domácí, ta druhá přišla velmi brzy, a tak jsme udělali spíše takový taktický tah a vystřídali jsme gólmany. Rozhodně jsme nic Cháberovi nevyčítali.