Káňa vstřelil hattrick a extraliga se tak v Chomutově bude hrát i příští sezónu

Napsal 19.04.2013 Petr Horčička
C h o m u t o v – Na třetí pokus to už Pirátům vyšlo. Už v deváté minutě vstřelil vítěznou branku Tomáš Káňa, jenž ve 33. minutě dovršil hattrick. Čtvrtou branku vstřelil ve třetí části Jaroslav Kůs, jenž tak skóre uzavřel a Piráti si tak připisují důležité tři body. Miroslav Hanuljak si připisuje další čisté konto. I příští ročník si Severočeši zahrají extraligu!
BAR12 pá 19.4.2013
OLO
0:4(0:1, 0:2, 0:1)
Olomouc
Halász (Kašík) – Bartoň, Ondrušek, Kříž, Janáček, Valenta, Rašner, Kadela, Lhotský – Rác, Kucharczyk, Kucsera – Lehečka, Herman, Selingr – Švaňhal, Diviš, Vodný – Jergl A., Králík, Novotný
Hanuljak – Trefný, Palin, Pulpán, Pavlas, Bartejs, Rýgl, Rutta, Stehlík – Hruška, Káňa, Kubinčák – Šagát, Kraft, Hřebejk – Důras, Sikora, Hromas – Račuk, Gajovský, Kůs

Olomouc
9. Káňa (Hruška, Kubinčák), 32. Káňa (Kraft, Kubinčák), 33. Káňa (Palin, Pulpán), 46. Kůs (Gajovský)

8:9
2:0
0:0
37:18
2024
Králík (OLO) 10 min. [NESP], Sikora (CHM) 5 min + DKU

Lepším vstupem do utkání se prezentovali domácí, kteří po necelých třech minutách mohli otevřít skóre. Divišův pokus z mezikruží Hanuljak zneškodnil. Olomoučtí byli i v dalších minutách aktivnější, branky se však dočkal paradoxně jejich soupeř. Na začátku osmé minuty Tomáš Káňa rychle obkroužil domácí branku a kolem pravé tyče poslal kotouč za záda Halásze.

Po vstřelené brance narostla Pirátům křídla a domácí se museli soustředit více na defenzivu. Mohutný tlak Chomutova utnul útočným faulem Hruška. Iniciativy se tak chopila znovu parta Hanáků, srovnat se jí ale nepodařilo. V samém závěru třetiny si vypracoval velkou šanci Lehečka, jehož pokus orazítkoval horní tyč soupeřovy klece.

Stejně jako v první části, tak i tu následující zahájili lépe domácí, kteří se mnohem více tlačili do zakončení. Pomohla jim k tomu také početní výhoda. Ani Diviš, ani Švaňhal však kotouč za brankovou čáru nedostali. A když poté v polovině utkání neuspěl ani veterán Kucharczyk, udeřili podruhé Piráti. V početní výhodě vybídl Kraft ke skórování Tomáše Káňu.

Možná trochu deprimovaní Hanáci se poté dopustili dvou nedovolených zákroků v rozmezí necelé minuty, čímž Severočechům nabídli dvojnásobnou početní výhodu, kterou po dvaceti vteřinách přetavil v třetí branku v utkání Tomáš Káňa.

O výsledku tak před poslední částí bylo téměř rozhodnuto. Přesto Piráti neskládali hokejky předčasně a dále zaměstnávali obranu soupeře. V šestatřicáté minutě Severočeši definitivně potvrdili účast v příštím ročníku extraligy, z levého kruhu napřáhl Jaroslav Kůs, jehož dělovka propadla za Halásze.

Deset minut před koncem základní hrací doby mohl vsítit pátou branku svého celku Důras, olomouckého brankáře ale tentokrát nepřekonal. Čestného úspěchu v podobě vstřelené branky se mohli dočkat Hanáci v pětapadesáté minutě, Křížova rána orazítkovala tyč. A když po něm neuspěl ani junior Aleš Jergl, bylo o výsledku jasno.

Piráti si tak zahrají nejvyšší tuzemskou soutěž i příští ročník. Po zápase oslavili udržení extraligy se svým fanklubem.

Petr Fiala (HC Olomouc): „Pokračovali jsme ve výkonech, které jsme podávali celý duben. To znamená, že jsme byli jaloví vepředu. Když se nedávají branky, tak se už nedá mluvit ani o smůle. Říkám tomu neumění. Hráči to nedávají na trénincích a přenáší se do i do zápasů. S dobrými soupeři se to pak ukáže. Nadšení z konce sezóny nesdílím, protože jsme prohráli devětkrát za sebou. Nikdy jsem se s tím ani jako hráč ani jako trenér nesetkal, takže je to pro mě docela tvrdé a nechci to dále rozebírat. Do března byla sezóna dobrá, duben byl hrozný. V mých očích jsme nebojovali tak, jak bychom měli. Někteří hráči si nezasloužili závěr sezóny hrát, ale nemohli jsme je posadit na tribunu, protože nám další hráči chyběli.“

Jiří Čelanský (Piráti Chomutov): „Jsme rádi, že jsme udrželi extraligu. Ale bylo vidět od začátku, že jsme měli na hokejkách velkou nervozitu. V nejtěžších chvílích nás podržel Hanuljak. Samozřejmě jsme věděli, že to bude o jedné nebo dvou chybách. Chtěli jsme hrát zodpovědně z obrany, což se nám po drtivou většinu zápasu dařilo. Využili jsme přesilové hry, které jsme měli dlouhodobě špatné. Za stavu 3:0 pro nás jsme tomu už věřili a i ten průběh tak vypadal. Hráčům děkuji za výkon.“