Mladší dorostenci porazili vedoucí Plzeň a zajistili si účast v republikovém finále!

Napsal 14.03.2013 Petr Horčička
C h o m u t o v - ELIOD extraliga mladšího dorostu pokračovala svým 34. kolem. Šlágr kola obstaral právě tento duel, neboť se střetl první s druhým. Lídr tabulky – Plzeň – měl před tímto zápasem na druhý Chomutov náskok 18 bodů. Zajímavé je, že Západočeši v letošní sezóně prohráli pouze třikrát, z toho jednou po prodloužení. Pirátům patří druhá příčka, i co se týče vstřelených branek (180). Plzeňští mají pro změnu skvělé skóre – 200:57, čemuž výrazně přispěl brankář Zeman, jenž po celou základní část předvádí skvělé výkony, podobně jako chomutovský nejproduktivnější hráč – Alan Lyszczarczyk. Ten vede tabulku produktivity západní skupiny s přehledem. Od tohoto zápasu tak bylo co očekávat.
34.kolo čt 14.3.2013
5:4p(3:2, 0:1, 1:1 - 1:0)
PLZ
Štefka – Petržílka, D. Novák, A. Novák, Knobloch, Lidák, Gröger, Hlaváček - Toman, Stuchlík, Lyszczarczyk, Kulich, Svoboda, Adámek, Jindra, Taraška, Polák.
Plzeň
Zeman – Bednář, Váchal, Kaňák, Čechura, Starý, Ivanič, Pokorný – Roubal, Zayml, Kučera, Krystl, Kantner, Kodýtek, Kokoška, Vracovský, Suchý, Rubner, Hajšman, Krásný, Stráský.

1. Adámek (Lyszczarczyk, Toman), 4. Toman (Adámek, Lidák), 7. Gröger (Polák, Stuchlík), 57. Kulich (Polák), 63. Kulich
Plzeň
5. Stráský (Suchý), 13. Hajšman (Zayml), 32. Suchý (Kaňák), 55. Hajšman (Kokoška, Kaňák)

4:5
0:2
0:0
25:38
50

Piráti se s Plzní střetli v letošním ročníku už třikrát, ve všech třech případech úřadovali Západočeši. V sedmém kole zavítali chomutovští dorostenci poprvé do západočeské metropole, ze které si odvezli bod za prohru po samostatných nájezdech – 2:3. V nadcházejících dvou střetnutí už Plzeň dominovala. Zápas v Chomutově vyhrála v poměru 6:2, druhé domácí klání pak 7:1. Chomutovští tak měli svému soupeři co vracet.

Prakticky hned první šance domácích skončila brankou. Už ve 31. vteřině otevřel skóre Tomáš Adámek, jehož o tři minuty později napodobil Josef Toman a domácí vedli dvoubrankovým rozdílem.

Na to hosté zareagovali oddechovým časem. Domácí brankář obdržel dvouminutový trest, což Plzeňští potrestali. V přesilové hře se prosadil Jiří Stráský. Piráti ovšem nic neponechávali náhodě a zásluhou Zdeňka Grögera přidali třetí branku a svému soupeři odskočili zpět na rozdíl dvou branek.

Ve druhé třetině se hrál hodně divoký hokej se spoustou šancí na obou stranách. Branka však padla pouze jedna a to z plzeňské hokejky. Filip Suchý využil přesilovou hru a vyrovnal stav zápasu.

I ve třetí třetině se pokračovalo ve velkém tempu. Nejprve poslal hosty do vedení Martin Hajšman, tři minuty před koncem vyrovnal Jaroslav Kulich, jenž mohl v zápětí přidat i pátý gól. Trestuhodně však přestřelil. Jaroslav Kulich to však dokázal napravit v prodloužení, když využil chybu hostující obrany a vystřelil Pirátům bonusový bod. Piráti se tak díky vítězství kvalifikovali do celorepublikového finále, které se uskuteční na konci března v Chomutově.

Na mladší dorost Pirátů čekají v základní části ještě dvě utkání. Již tuto neděli se představí v hlavním městě, kde změří síly s pražskou Slavií. Poslední zápas zakončí o týden později znovu s pražským týmem, tentokrát s pražskou Hvězdou, a to před domácími fanoušky.

Robert Kaše (Piráti Chomutov): „Do zápasu jsme šli s tím, že nám chyběl jeden bod, abychom se dostali na republiku, která se bude hrát právě u nás v Chomutově. Myslím si, že jsme se tomu na začátku zápasu i přizpůsobili. Během chvíle jsme vedli 2:0, což byl super začátek. O chvíli později jsme se dostali na 3:1, ovšem chybou jsme znovu dostali na 3:2. Do druhé třetiny jsme šli nervózní, přeci jen nás Plzeň chvílemi zatlačila. Soupeř měl republiku jistou, tudíž hráli uvolněně. Na nás ta nervozita byla trochu znát, ale kluci to zvládli bojovností, hráli srdíčkem. Ve třetí třetině jsme sice prohrávali 3:4, ale kluci ukázali, že se o to prostě chtějí porvat a dokázali jsme srovnat na 4:4. Do prodloužení už jsme tak mohli jít uvolněně a podařilo se nám dát gól. Za to klukům moc děkujeme.“

Ladislav Čihák (HC Plzeň 1929): „V Chomutově jsme začali pokaždé dobře, vždy jsme je vysokým rozdílem porazili. Tentokrát nám vůbec nevyšla první třetina, ve třetí minutě jsme prohrávali už 0:2. Potom jsme se postupně sbírali, ale Chomutov má velmi dobře organizované mužstvo, dobře bruslí a jsou velmi silní. Druhou třetinu jsme byli, myslím si, že trochu lepší. Ve třetí třetině se to lámalo. Bohužel, ten zápas nám nevyšel. Dělali jsme velké a hrubé individuální chyby. Myslím si, že Chomutov se díky tomuto vítězství dostal na republiku, což bych mu chtěl poblahopřát, protože si to určitě zaslouží, neboť mají po celou dobu sezóny stabilní výsledky. Uvidí se ale tam. Mohli jsme ale hrát lépe a zápas lépe ukočírovat, nebýt toho špatného výsledku.“