Piráti po více než třech zápasech skórovali, v Litvínově přesto těsně padli

Napsal 01.11.2013 Libor Kult
C h o m u t o v - K utkání sedmnáctého kola Tipsport extraligy nemuseli Piráti cestovat daleko, představili se totiž na ledě nejbližšího rivala z Litvínova. Chomutovští hráči před utkáním více než dva zápasy nevstřelili gól a chtěli tuto bilanci změnit. To se jim však nepodařilo. Verva se v patnácté minutě ujala vedení, které zvýraznila až v polovině třetího dějství v početní výhodě. Nulu na gólovém kontě Pirátů smazal až osm vteřin před závěrečnou sirénou Jaroslav Mrázek. Na vyrovnání zbývalo Chomutovským velmi málo času, a tak Litvínov těsnou výhru uhájil a odpoutal se z posledního místa, kam spadli Piráti, kteří prohráli potřetí v řadě.
17.kolo pá 1.11.2013
LIT
2:1(1:0, 0:0, 1:1)
Litvínov
Francouz – Zeman, Pavlík, Gula, Šlégr, Posmyk, Sklenička, Kokeš, Zeman - Jánský, Hübl, Lukeš – Rosa, Hanzl, Ručinský – Majdan, Černý, Martynek – Písařík, Jurčík, R. Pšurný
Kostúr – Malec, Krstev, Pulpán, Mrázek, Kučný, Šulák, Bartejs, Rutta – Bartečko, Svoboda, Balej - Kubinčák, Divíšek, Hruška – Šagát, Sikora, Hřebejk – Račuk, Kampf, O. Kaše

Litvínov
15. Martynek (Černý, Majdan), 50. Jánský (Ručinský, Hübl)
60. Mrázek (Rutta, Svoboda)

6:7
1:0
0:0
33:17
5802

Piráti čelili už od devatenácté vteřiny přesilovce domácí Vervy, která však nabídnout příležitost k povedenému vstupu do utkání nevyužila. Krátce po vypršení Balejova trestu pykali také domácí. Jenže ani Piráti početní výhodu v gól nepřetavili. Naopak před Kostúra se dral Hübl, jehož s vypětím všem sil nepustil do zakončení Krstev.

V polovině dvanácté minuty mohl otevřít skóre Hanzl, ale z bezprostřední blízkosti minul chomutovskou branku, přestože měl na okamžik dostatek prostoru k zakončení. Co se nepovedlo centrovi druhé litvínovské formace, napravil jeho kolega ze třetího útoku v úvodu patnácté minuty. Rostislav Martynek krátce po skončení přesilové hry Vervy propálil z prostoru mezi kruhy Matúše Kostúra a poslal domácí do vedení - 1:0.

O dvě minuty později mohl zvýšit Majdan, ale slovenský gólman v brance Pirátů předvedl pohotový zákrok, díky němuž vedl tým trenérů Rulíka a Miloslava Hořavy v první přestávce pouze nejtěsnějším rozdílem.

Na startu prostředního dějství se Jozef Balej zjevil téměř sám před Francouzem, ale místo zakončení volil zpětnou přihrávku, neboť přejel ideální pozici pro zakončení. Chomutovské čekání na gól neukončila ani další přesilová hra, na sklonku 27. minuty mohlo být s hosty hůře.

Po Gulově ráně poskakoval kotouč v brankovišti Pirátů a hrozilo, že si jej některý z bránících hráčů srazí do vlastní sítě. To se však nestalo, Matúš Kostúr jej ukryl pod svým tělem. Ve 33. minutě mířil bekhendem mimo Hübl, který se na chvilku objevil sám před brankou Pirátů.

Na přelomu 36. a 37. minuty se do šancí dostala obě mužstva. Nejprve Jánský hledal v situaci dva na jednoho před brankou Hübla, který se k pořádnému zakončení nedostal. Krátce poté dostal Sikora krásný pas z hloubi vlastního obranného pásma na útočnou modrou, ale únik litvínovské obraně zakončil střelou, proti které nemusel Francouz zasahovat, neboť puk skončil v rohu kluziště.

Na začátku třetího hracího období se domácí snažili zvýšit těsné vedení, ale Rosa s dorážkou na Kostúra nevyzrál a Martynek rovněž tváří v tvář hostujícímu gólmanovi neuspěl. Verva se prosadila až v přesilové hře v úvodu 50. minuty, kdy se Peter Jánský nejlépe zorientoval na brankovišti, kam si sjel a zavěsil - 2:0.

O dvě minuty později ujížděli v oslabení dva Piráti na jednoho obránce, který však stihl zblokovat střelecký pokus Martina Šagáta až do ochranné sítě za brankou. Tři a půl minut před vypršením normální hrací doby mohl přidat třetí gól Vervy Hanzl, ale puk z jeho hole jen rozezvučel tyč. V hektickém závěru se často vylučovalo, Piráti odvolali brankáře a osm vteřin před koncem se ranou od levého mantinelu zapsal mezi střelce obránce Jaroslav Mrázek - 2:1. Hosté to znovu zkusili bez gólmana, ale ke střele už se ve zbývajících vteřinách duelu nedostali.

Miloslav Hořava (HC VERVA Litvínov): „První třetinu jsme odehráli celkem dobře, byli jsme lepší, ale dali jsme pouze jeden gól. Ve druhé třetině se to otočilo, Chomutov měl více šancí. Bylo to těžké utkání. Zvítězilo enormní nasazení našich hráčů a výborný výkon brankáře. Jsme rádi, že jsme získali tři body.“

Jiří Veber (Piráti Chomutov): „Pro nás se utkání už od první třetiny nevyvíjelo dobře. Takto si nepředstavujeme boj o poslední místo. Měřítkem byla až druhá třetina, kdy jsme si vytvořili tlak, ale nedokázali jsme skórovat ani z nájezdu. Hokej je hra chyb, my je udělali a Litvínov je potrestal.“