Piráti porazili slovinskou Ljubljan a radují se z vítězství v celém turnaji

Napsal 13.08.2011 Jakub Novák
Z v o l e n - Zápas měl již od začátku obrovské tempo a nasazení. Hru bohužel zkazilo několik faulů a incident mezi Hřebejkem a Lamoreauxem. Následovalo nepřeberné množství vyloučení. V polovině branky se konečně měnilo skóre na světelné tabuli. Obrovský tlak Pirátů vyústil v úvodní branku utkání. Hromas s Jaroslavem Kůsem odvedli obrovský kus práce a nakonec puk dotlačili až za záda soupeřova gólmana. Soupeř měl také své šance, ale všem dal přítrž nejlepší gólman turnaje – Milan Řehoř. Gól do šatny asi Ljubljani asi také moc nepomohl. Zasloužil se o to Štěpán Hřebejk, který měl jednoduchou úlohu, když stačilo pouze zasunout kotouč do branky. Chomutov měl tlak a povedlo se vstřelit třetí, uklidňující, branku. Palin prudce vystřelil od modré, kanadský gólman kotouč vyrazil na hůl Gajovského a ten po obtočení branky zametl puk do sítě. Ve hře bylo cítit obrovské napětí a emoce. Necelé dvě minuty před koncem pojistil svou druhou brankou Nikola Gajovský vítězství Pirátů 4:0.
Turnaj so 13.8.2011
LJB
0:4(hraje se ve Zvolenu)
Ljubljana
Lamoreaux J. P. (Boh Matic) - Cole Brad, Hottham Scott, Frasier Jamie, Groznik Boštjan, Vedlin Domen, Smirnov Sergei, Brelisk Nejc, Dervarič Damjan - Goličič Boštjan, Šachl Petr, Ograjenšek Ken, Florjančič Anže, Ropret Anže, Pance Žiga, Pance Erik, Sefič David, Hebar Andrej, Hočevar Matej, Hughes John, Mustonen Tomi
Řehoř Milan (Hanuljak Miroslav) - Macháček Petr, Grof Jakub, Pulpán Lukáš, Pavlas Aleš, Jillson Jeff, Mrázek Jaroslav, Palin Brett, Rutta Jan - Hromas Karel, Helminen Dwight, Ondřej Zdeněk - Hřebejk Štěpán, Kraft Milan, Jíra Petr - Hafenrichter Jaroslav, Kůs Jaroslav, Gajovský Nikola - Seman Filip, Sikora Marek, Davídek Martin

Ljubljana
Kůs (Hromas), 39. Hřebejk (Kraft, Grof), 52. Gajovský (Palin, Hafenrichter), 59. Gajovský

17:11
0:1
0:0
Jakubec - Holienka, Snopko

Utkání začalo ve vysokém tempu. Hráči Ljubljany byli hodně namotivovaní a nenechali Pirátům ani kousek volného prostoru. Oba týmy se střídaly v útočení, ale nakonec chybělo lepší zakončení. Nejzásadnější moment první třetiny se odehrál na začátku patnácté minuty. Štěpán Hřebejk se snažil dostat puk do branky, protože ho neměl gólman ve své moci. To se mu nakonec povedlo, ale rozhodčí branku neuznal. Najednou Lamoreaux vystartoval po Hřebejkovi a začal mu dávat pěsti. Hráči ho od Hřebejka odtáhli, ale zanedlouho kanadský se kanadský gólman opět ohnal po nejlepším útočníkovi turnaje. Následně se strhla mela i mezi ostatními hráči. Jeden z hostujících hráčů shodil rukavice, ale nikoho jiného k bitce nevyprovokoval. Lamoreaux dostal třikrát dvě minuty. Hřebejk, Pavlas a Groznik dostali dvě plus dvě minuty. Shození rukavic nebylo potrestáno. Třetina skončila nerozhodně – 0:0.

Druhá třetina byla ve znamení velmi častých vyloučení. Piráti měli převahu, ale stále se nedařilo vyjádřit tento fakt i na světelné tabuli. Rozhodčí vylučoval za každé popostrčení a podle toho také hra vypadala. Většinou na trestnou lavici usedali hráči Ljubljany, ale Pirátům se nedařilo využít přesilových her. Na první branku utkání jsme museli čekat do poloviny zápasu. Chomutovští tlačili hostující tým a úvodní branka byla jen logickým vyústěním situace. Karel Hromas s Jaroslavem Kůsem odvedli obrovský kus práce. Hnali se do branky a nakonec se jim podařilo propasírovat puk až za záda kanadského gólmana. I hosté měli několik slibných šancí, ale Milan Řehoř držel nulu na svém kontě. Minutu před koncem druhé třetiny přidali Piráti druhou branku, když Milan Kraft naservíroval puk přímo před branku. Kotouč se dostal na hůl Štěpána Hřebejka a ten už neměl nejmenší problém se zametením puku do prázdné brány. Gól do šatny znamenal dvoubrankové vedení Pirátů po dvou třetinách.

Ve třetí třetině měli Chomutovští hru pod kontrolou. Pokračovalo se ve znamení vylučování a neproměněných šanci. Až do dvaapadesáté minuty, kde předvedl Nikola Gajovský. Brett Palin vyslal od mantinelu prudkou střelu přímo na gólmana. Ten střelu vyrazil přímo na hůl Gajovského, který na nic nečekal, obtočil se kolem branky a zasunul puk přímo do klece. V závěru se Ljubljana rozhodla, že využije oddechový čas. Třicetivteřinová porada uplynula a po hvizdu rozhodčího odjíždí Lamoreaux na střídačku. Hosté hráli v šesti hráčích, ale to se jim nakonec nevyplatilo. Hrálo se ve středním pásmu. Nikola Gajovský získal puk na bodu pro vhazování. Nad ničím nepřemýšlel a poslal ho přímo do prázdné klece.

I po tomto zápase následovaly samostatné nájezdy. V těch poprvé Piráti zvítězili a porazili Ljubljanu i v této disciplíně.

Následovalo vyhlašování individuálních cen. Jako nejlepší gólman turnaje byl vyhlášen Milan Řehoř. Direktoriát turnaje rozhodl o tom, že nejlepším útočníkem turnaje se stal Štěpán Hřebejk. Poté si Milan Kraft, jako kapitán týmu, dojel pro pohár vítěze turnaje.

Václav Sýkora (Piráti Chomutov)

„Utkání s Ljubljanou bylo na podobné úrovni jako utkání se Zvolenem. Zápas jsme začali tak, jak jsme si řekli. Soupeř na nás byl hodně nažhavený, namotivovaný. Až z toho měl trošku krvavé oči. Bylo tam hodně faulů, ale rozhodčí je trestaly. Měli jsme hodně přesilových her, ale ty se nám nedařily. První třetina se nám moc nelíbila, ale od druhé třetiny se výkon zvedl. Zvýšili jsme agresivitu, v útočném pásmu jsme chodili více do branky, více jsme stříleli. Soupeře jsme dostali pod tlak, dokonce i přesilovky se zlepšily. Využili jsme přesilovou hru pěti proti třem, kde to kluci opravdu výborně sehráli. Myslím si, že od tohoto momentu jsme zápas kontrolovali. Jako pozitivní beru to, že jsme v tomto duchu celý zápas i dohráli. Postupně jsme skóre navyšovali až do stavu 4:0. Výsledek nakonec odpovídal průběhu zápasu. Jsme rádi, že utkání takhle dopadlo, protože Ljubljana byla silný soupeř. Měli tam mezinárodní směsici hráčů a kluky z národního mužstva. Je tam i hodně vidět rukopis finského trenéra. Byl to pro nás atypický soupeř a to je jedině dobře. Jsme rádi, že to bylo finále a tím jsme i turnaj vyhráli. Ceníme si toho, protože to byly tři velmi těžké zápasy ve třech dnech. Je to začátek přípravy a je mnoho věcí, na kterých musíme pracovat.“