Piráti prodlužují sérii! V nájezdech zdolali brněnskou Kometu a zůstávají na vrcholu tabulky

Napsala 17.09.2017 Kateřina Kundertová
B r n o / C h o m u t o v - Piráti k pátému kolu Tipsport extraligy odjeli na led úřadujících mistrů z Brna, kde se prali o setrvání na první příčce v tabulce. Duel otevřel v úvodní periodě Alexandre Mallet, na něhož v prostřední části odpověděli Jakub Sklenář a Ivan Huml, kteří zajistili obrat utkání. Střetnutí poslal do prodloužení a následných nájezdů Martin Zaťovič. Rozhodnutí přinesl jako jediný střelec v dovednostní disciplíně Michal Poletín, který zajistil první vítězství na ledě Brna v základní části v rámci novodobé historie.
5.kolo ne 17.9.2017
KOM
2:3sn(1:0, 0:2, 1:0 - 0:0)
Kometa
Čiliak – Krejčík, O. Němec, Gulaši, Štencel, Malec, Bartejs – Svoboda, V. Němec, Erat – Zaťovič, Nahodil, Vincour – Mallet, R. Zohorna, H. Zohorna – Káňa, Dočekal, Haščák – Střondala
Laco – Rašner, Flemming, Mrázek, Valach, Dlapa, Slovák, Grman – Tomica, Huml, Vondrka – Sklenář, Růžička, Skokan – Poletín, Chlouba, Koblasa – Chrpa, Lauko, Hlava

Kometa
6. Mallet (H. Zohorna, Dočekal), 52. Zaťovič (Krejčík, Svoboda)

Bejček, Mrkva – Hlavatý, Zíka

Piráti do utkání vstoupili dobře, hned po dvaceti vteřinách hry se do úniku dostal Marek Tomica s Michalem Vondrkou, ale prvně jmenovaný přihrávku nezužitkoval. O chvíli později Vladimír Růžička našel v situaci dva na jednoho Dávida Skokana, který se střelou neuspěl, a pak se snažil ještě dorážet. V šesté minutě nejprve Hynek Zohorna po Lacově zákroku holí neposlal puk do odkryté klece, s čímž uspěl v pokračující akci Alexander Mallet, který dorazil bekhendový pokus Martina Dočekala – 1:0.

Na druhé straně mohl udeřit o chvíli později Michal Vondrka, jenž si sebral puk ve vlastním pásmu a ujížděl sám, ale Marka Čiliaka neprostřelil. Po polovině třetiny se všech deset hráčů na ledě sjelo do rohu ke strkanici, z které vzešla brněnská přesilovka, v níž si ale domácí moc pokusů nepřipsali. V závěru pálil dvakrát z dobré pozice Brett Flemming, ale domácí jednička vystavila stopku střele z pravého kruhu i tečované ráně od modré.

Na začátku druhé části se o vyrovnávací branku postaral Jakub Sklenář. Ten nejprve projel do pásma, posunul na Vladimíra Růžičku, a pak dorazil jeho střelu z hranice brankoviště – 1:1. Od 27. minuty si svěřenci Libora Zábranského zahráli další početní výhodu, ve které ale bránu Jána Laca příliš neohrozili. Chvíli po polovině duelu se do samostatného úniku dostal Hynek Zohorna, pokusil se o bekhendový blafák, který mu nevyšel.

Hned vzápětí předvedl šikovné ruce Lukáš Nahodil, který se prokličkoval mezi dvěma chomutovskými hráči, ale nevyzrál na jedničku Pirátů. Obrat dokonal ve 34. minutě Ivan Huml, který vystřelil z vrcholu kruhu a poté si dojel na vlastní vyražený puk – 1:2. V dalším průběhu se Kometa tlačila za vyrovnáním, kterého se ale do konce druhé dvacetiminutovky nedočkala.

Do závěrečného dějství vstoupili Piráti přesilovou hrou, kterou získal Michal Vondrka, jenž byl při úniku zahákován. Chomutovští se sice drželi v pásmu, ale k vážnějšímu ohrožení branky se nedostali stejně jako v hned následující výhodě o jednoho hráče. Od padesáté minuty usedl na trestnou lavici Dávid Skokan, v jehož trestu Kometa vyrovnala.

Ránu Jakuba Krejčíka dorazil tři vteřiny před vypršením Skokanova trestu do sítě Martin Zaťovič – 2:2. O chvíli později Piráti tlačili v pěti proti čtyřem na brněnskou bránu, při čemž se faulu dopustil Michal Vondrka. Ve zkrácené početní výhodě měl nadějnou možnost Tomáš Vincour, který ale nevyzrál na chomutovského brankáře.

Za vyrovnaného stavu se střetnutí přesunulo do prodloužení, ve kterém Piráti po šanci Ondřeje Němce hráli oslabení, v němž si Brno vytvořilo značný tlak bez úspěchu. Rozhodující gól si připsal jako jediný střelec v samostatných nájezdech Michal Poletín, který zakončil povedený forhendový blafák do horní části brány – 2:3sn.

Petr Haken (HC Kometa Brno): „Gratuluji Chomutovu k vítězství. V první třetině jsme věděli, jak budou chtít hrát. Mohli jsme vést nejen 1:0, byly tam i jiné šance. První třetina byla z naší strany lepší než zbytek utkání. Myslím si, že rozhodl nástup do druhé třetiny. Udělali jsme chybu, dostali gól a měli to těžké. Dobývali jsme bránu, ale Chomutov výborně bránil a byl hodně zarputilý. Ve třetí třetině jsme se dál tlačili do brány, byla tam obrovská obětavost a myslím si, že jsme si aspoň vyrovnání zasloužili. Škoda že nám potom nevyšla přesilovka v prodloužení. Nájezdy jsou loterie, kterou vyhrál Chomutov.“

Jan Šťastný (Piráti Chomutov): „Chtěli jsme vstoupit do utkání aktivně a domácí zaskočit. I když jsme dostali gól, myslím, že se nám první třetina povedla. Ve druhé třetině bylo důležité, že jsme hned na začátku srovnali. Mužstvo se uklidnilo, přidali jsme druhou důležitou branku. V některých pasážích jsme se dostali pod tlak a ve třetí třetině Kometa nabrala na obrátkách. Možná byla chvílemi lepší, ale inkasovali jsme z oslabení. V prodloužení kluci prokázali neskutečný charakter a odměnou je pro nás bod navíc. Strašně si této výhry ceníme.“