Piráti v odvetě úterního zápasu jasně dominovali, Plzeň převálcovali pěti přesnými zásahy

Napsala 11.08.2016 Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - Oba celky vstoupily do utkání opatrně, ale přesto Piráti vyhráli první třetinu jasným poměrem 3:0. Postupně skórovali Dávid Skokan, Tomáš Kudělka a Marek Račuk. I ve druhém dějství viděli diváci tři branky. Mezi domácími se prosadili Martin Šťovíček a Brett Flemming, snížení hostů přinesla střela Dominika Kubalíka. Ve třetí třetině už žádná branka nepadla, tudíž si Chomutovští připsali vysokou výhru proti loňskému semifinalistovi.
přát. čt 11.8.2016
5:1(3:0, 2:1, 0:0)
PLZ
Strmeň – Kudělka, Rutta, Dlapa, Flemming, Skinner, Havel, Chalupa, Buchtela – Poletín, Huml, Koblasa – Tomica, Růžička, Skokan – Sklenář, Kämpf, Račuk – Chrpa, Kaše, Hlava
Plzeň
Polívka – Špaček, Čerešňák, Kadlec, Sklenička, Moravčík, Holý – Kubalík, Kracík, Indrák – Johnson, Stach, Yellow Horn – Lev, Koreis, Suchý – Krliš, Kodýtek, Švarc

8. Skokan (Flemming, Dlapa), 11. Kudělka (Růžička, Kämpf), 17. Račuk (Skinner, Sklenář), 28. Šťovíček, 29. Flemming (Huml, Kaše)

Turčan, Petružálek – Coubal, Rozlílek

Během opatrného začátku se do šance dostaly oba celky. Nejprve Marek Tomica tečoval kotouč jen pod betony Patrika Polívky, krátce nato Martin Šťovíček rozezněl brankovou konstrukci. V šesté minutě dostal zpoza brány přihrávku Nicholas Johnson, který z mezikruží vyprášil betony domácí jedničky. Jan Strmeň si v šanci Jakuba Lva, jenž tečoval puk na vrcholu kruhu, připsal další úspěšný zákrok.

Úvodní gól zápasu padl z hole Dávida Skokana, který v samostatném úniku překonal bekhendovou střelou jedničku hostů, čímž využil pas od Bretta Flemminga – 1:0. V jedenácté minutě našel Vladimír Růžička na modré čáře Tomáše Kudělku, jenž střelou po ledě překonal nic nevidícího brankáře – 2:0.

Krátce poté zachránil Ondřeje Dlapu, který jako poslední hráč přišel o kotouč, faulující Miroslav Indrák. Hned po vypršení trestu se prosadil Marek Račuk, který tečoval tvrdou střelu Bretta Skinnera – 3:0. V osmnácté minutě se provinil Peter Čerešňák nedovoleným bráněním. Další gól už Piráti do konce třetiny nepřidali.

Z prvního dějství se přenesla ještě značná část dvou trestných minut Martina Šťovíčka, takže měla Plzeň výhodu jednoho hráče v poli navíc. Na přelomu 23. a 24. minuty byli v permanenci oba gólmani. Nejprve si Patrik Polívka pohlídal bekhendovou střelu Ondřeje Buchtely. Poté měl Jan Strmeň štěstí, že Nicholasu Johnsonovi při objetí branky sjel kotouč z hole.

Před polovinou zápasu domácí přidali ještě dva přesné zásahy. První z nich domácím věnoval chybující Jaroslav Kracík, kterému při vracení se k bráně nadzdvihl hůl Martin Šťovíček – 4:0. Pátý gól vsítil parádní trefou z pravého kruhu Brett Flemming – 5:0. V jednatřicáté minutě měli šanci Vladimír Růžička s Tomášem Kudělkou, kteří ujeli na jediného obránce, ale souhra jim nevyšla.

Ve 33. minutě se poprvé v zápase prosadili hosté. Před odkrytou klecí se objevil Dominik Kubalík, kterému stačilo pouze nastavit hůl na střílenou přihrávku Miroslava Indráka – 5:1. V oslabení se dostal před brankáře hostů Jakub Sklenář, jenž trefil pouze hruď. Na druhé straně ledu zívala na Jaroslava Kracíka úplně prázdná brána, ale ve vyložené šanci selhal.

Hned na začátku posledního dějství se až před domácího brankáře nacpal Nicholas Johnson, který ale nedokázal Jana Strmeně překonat. V přečíslení stál na konci Ondřej Dlapa, jenž byl faulovaný a nezakončil. Ve 44. minutě od modré mířil těsně vedle zadní Polívkovy tyče Marek Račuk. Hned vzápětí Miroslav Indrák nevyužil vyloženou šanci před prázdnou bránou. V 52. minutě měli dvě velké šance domácí: Vladimíru Růžičkovi se nepovedlo zakončení v závěru samostatné akce a Dávid Skokan byl před prázdnou bránou zablokován jedním z obránců.

V závěru střetnutí byli vyloučeni Michal Poletín a Michal Moravčík za strkanici v pravém rohu u soupeřovy branky. Dvaadvacet vteřin před koncem se do poslední velké šance dostal domácí provinilec. Michal Poletín z předbrankového prostoru trefil tyč, čímž ukončil povedený duel Chomutovských.

Jan Šťastný (Piráti Chomutov): „Nám se povedl začátek. Měli jsme výborný pohyb, dali jsme dva góly trochu se štěstím, a pak jsme přidali třetí v přesilovce, což nám trochu ulehčilo vstup do utkání. Hodně se trénuje, takže možná byl soupeř unavený. Určitě jsme rádi, že jsme utkání zvládli a Plzni porážku vrátili, ale nijak výhru nepřeceňujeme. Je to příprava, ale každé vítězství potěší, takže to bereme jako povzbuzení do další práce. Chtěl bych hráče pochválit za kolektivní výkon.“

Ladislav Čihák (HC Škoda Plzeň): „My jsme nezačali vůbec dobře, první třetinu jsme byli ještě v autobuse. Bylo to strašné, špatný přístup, Chomutov byl lepší naprosto ve všem. Lépe bruslili a dohrávali osobní souboje. Ve druhé třetině jsme trochu zlepšili pohyb, ale nedali jsme góly. Ve třetí třetině jsem se chtěli trochu porvat o výsledek, aby kluci dohrávali souboje a byli jsme lepší na puku. Tu třetinu jsem chtěli vyhrát. My se z toho musíme poučit, protože takhle určitě nemůžeme začínat zápas.“