Piráti vezou z Liberce tři body a jdou do čela tabulky! O vítězství rozhodl Káňa

Napsal 09.04.2013 Martin Zíta, Petr Horčička
C h o m u t o v – Přímý souboj o první místo skupiny o udržení se odehrál pod Ještědem, mezi sebe se postavil Liberec a Chomutov. Skóre otevřel hned v úvodu Palin, o osm minut později vyrovnal Vantuch, přesto první třetina skončila 2:1 ve prospěch Pirátů, ty vrátil do vedení Pulpán. Tygrům se podařilo vyrovnat až na konci druhé části, zasloužil se o to Čakajík. Scénář byl i nadále stejný, ve třetí třetině se trefil Káňa a Piráti šli potřetí do vedení. Tato branka se nakonec ukázala jako vítězná a Piráti získávají všechny tři body. V tabulce se tak posouvají na první místo, nad druhým Liberce mají jeden bod náskok.
BAR8 út 9.4.2013
LIB
2:3(1:2, 1:0, 0:1)
Liberec
Vošvrda – Čakajík, Jánošík, Výtisk, Derner, Šimek, Čutta, Kajínek, Štich – Víšek, Bulík, Špaček, Pospíšil, Galamboš, Kudrna, Filippi, Duda, Vantuch, Bulíř, Bortňák, Nedvěd
Hanuljak – Pulpán, Pavlas, Palin, Bartejs, Mrázek, Rýgl, Trefný, Stehlík – Kubinčák, Divíšek, Hruška - Káňa, Kraft, Šagát - Hromas, Sikora, Důras - Jíra, Kůs, Procházka

Liberec
9. Vantuch (Bortňák), 39. Čakajík (Pospíšil, Nedvěd)
1. Palin (Káňa, Kraft), 15. Pulpán (Kubinčák), 46. Káňa (Šagát)

Rychlá branka a zasloužené vedení

Návštěvníci dnešního zápasu se v Liberci ještě ani nestačili na svých sedačkách pořádně usadit a většina z nich už smutnila. Uběhlo teprve 59 vteřin, když Káňa našel na levém kruhu BRETTA PALINA, jenž měl před sebou volný prostor a v signalizované výhodě zacílil přesně nad Vošvrdovu lapačku - 0:1. A první třetina v nastoleném tempu příliš neslevila. Dvě kritické situace musel zakrátko řešit Hanuljak, před kterého se prodrali Víšek a následně Špaček. Ani jeden ale s blafákem neuspěl.

V deváté minutě už ale padla i jeho neprůstřelnost. Bortňák si od mantinelu všiml najetého a neobsazeného LUKÁŠE VANTUCHA, na jehož hůl poslal prudký pas. Liberecký dlouhán na nic nečekal a z první poslal puk po ledě do sítě - 1:1. Tempo neuvadalo, větší šance se ale polehku přestávaly rodit. A třetí branka dnešního klání dokumentovala, že někdy ani nejsou třeba. LUKÁŠ PULPÁN vydoloval kotouč u hrazení, vybruslil po modré do středu hřiště a rychlým švihem nahodil na branku. Domácí gólman neměl šanci přes clonící hráče vidět a puk tak propadl až za něj - 1:2.

Ve druhé části skórovali pouze domácí

Druhá třetina se ukázala pouhým stínem té první. Situace, které by dostaly diváky ze sedadel, jsme viděli všehovšudy dvě. Pokud tedy nebudeme počítat některá vyloučení na obou stranách. Tu první měl na svědomí hostující Divíšek, který měl dostatek času, aby si srovnal kotouč a vypálil. Ač Vošvrda neposednou pryž nedokázal zkrotit, jeho obránci ji poslali mimo zónu nebezpečí.

Za několik minut bylo jistě horko i hostujícímu strážci svatyně, ač vlastně ani zasahovat nemusel. Postaral se o to Nedvěd, jenž nebezpečně pálil v liberecké přesilovce. To bylo až do samého závěru periody prakticky vše a nejzásadnější změna tak nastala, když jí čekal málokdo. Bílí Tygři dostali možnost početní výhody a puk se dostal na hůl MARTINA ČAKAJÍKA. Ten z voleje vypálil a umístil kotouč přesně k levé tyči - 2:2.

O vítězství rozhodl svojí brankou Káňa

Do závěrečné dvacetiminutovky se tedy šlo za vyrovnaného stavu a o tom, jak budou rozděleny body bylo tedy stále ve hvězdách. Poměrně brzy však bylo jasno. Po pěti minutách se na brankovišti hladově vrhl za kotoučem Šagát a dostal ho mimo dosah Vošvrdy, čehož využil aktivní TOMÁŠ KÁŇA a z modrého půlkruhu dotlačil touš do klece - 2:3.

Liberečtí hráči se ve zbytku zápasu pochopitelně pokoušeli vyrovnat, ovšem ukázalo se, že někdy můžete chtít sebevíc, ale kýžený efekt se nedostaví. Tygrům v závěru klání nepomohl oddechový čas, odvolání brankáře Vošvrdy ani následná hra s šesti bruslaři. Místo tlaku totiž přišlo vyloučení a veškeré emoce, které se během zápolení nastřádaly, vyvrcholily po konečném hvizdu, kdy se u branky Hanuljaka strhla hromadná šarvátka. Ta už ale v dnešním duelu neměla žádný význam.

Chomutov si tedy z pod Ještědu odvezl všechny tři body a ukončil úspěšnou sérii domácích. Piráti se v tabulce posunuli na první příčku a barážovou čtyřčlennou skupinu vedou s jednobodovým náskokem právě nad druhým Liberce a pětibodovým náskokem nad třetí Boleslaví.

Pavel Hynek (Bílí Tygři Liberec): „Podali jsme dnes velice špatný, až trapný výkon. Po čtyřech výhrách v řadě jsme si mysleli, že to půjde samo. Náš přístup k utkání byl špatný a laxní, hráči si dělali co chtěli a nedohrávali osobní souboje. Soupeř vyhrál naprosto zaslouženě.“

Zdeněk Skořepa (Piráti Chomutov): „Měli jsme dobrý vstup do utkání a hned v první minutě jsme se ujali vedení. Poté jsme se dostali trochu pod tlak a soupeř vyrovnal. Nám se pak podařilo využít přesilovku, které nám poslední dobou nejdou. Opět jsme však nechali soupeře zbytečně vyrovnat. Třetí třetina byla o jedné chybě a jsme rádi, že jsme jí neudělali my.“