Podobná tréninková centra byla prozatím doménou pouze Spojených států amerických a Kanady, kde jich funguje zhruba kolem čtyřiceti. Ve většině případů tyto centra využívají kluby kanadskoamerické NHL. "Jsem moc rád, že se všechna jednání dovedla do zdárného konce a my tu dnes můžeme slavnostně otevřít špičkové zařízení," pronesl na úvod generální manažer Milan Vacke.
Základem všeho je zařízení, kterému se říka skatemill. V podstatě se jedná o pás, který hráčům ubíhá různou nastavitelnou rychlostí pod nohama a nutí je neustále bruslit. Podobných skatemillu je po světě velmi mnoho, v Chomutově však toto zařízení funguje ve spojení s řadou dalších doplňků, které jsou pro komplexní trénink v tomto centrum zásadní. Doplňuje ho totiž umělá ledová plocha o velikosti 10x5m, špičková výpočetní technika a software, který analyzuje hráčovo bruslení a následně odhaluje jeho nedostatky. A k tomu malá tělocvična s širokou škálou náčiní, kde hráči pod dohledem vyškolených trenérů odstraňují konkrétní nedostatky ve svém bruslení.
Centrum je dočasně otevřeno v prostorách městských lázních. V budoucnu bude přesunuto do nové arény, která by měla během dvou let vyrůst v prostorách bývalých kasáren. "V projektu nového stadionu se s tímto tréninkovým centrem od začátku počítá, takže pro něj máme připravené místo. Navíc tam ještě dojde k určitému rozšíření a vylepšení," prozradil marketingový manažer klubu David Dinda.
Celý systém je výsledkem téměř dvacetiletého výzkumu slovenského odborníka Dušana Benického, který ještě v 80. letech emigroval do Kanady. Právě on za mořem provozuje populární Hockey Performance Center a právě jeho know-how je nyní i v Chomutově. "Toto je výsledek dlouhých let výzkumu a praktických zkušeností. Většina hráčů hrajících dlouhé roky NHL neumí správně bruslit a k tomu ještě ovládat kotouč. Ze stovek hráčů toto bez tréninku uměli pouze dva - Markus Naslund a Peter Bondra," vysvětloval při zahájení Dušan Benický. A svá slova má o co opřít, vždyť během několika posledních let pracoval se stovkami hráčů hrajících NHL. Mimojiné i s hvězdami jako jsou Pavel Bure, Igor Larionov, Claude Lemieux, Martin Straka, Jaromír Jágr, Marián Gáborík, Pavol Demitra a řadou dalších. "Třeba Pavel Bure celou svoji kariéru velice špatně bruslil. On vlastně nebruslil, on velkou rychlostí utíkal. Proto během své kariéry prodělal více než šest operací kolenou," vzpomněl si Benický na slavného ruského hokejistu, který paradoxně těžil ze svých silných nohou.
Tady Benický narazil na praktické využití nového centra. To totiž bude sloužit hráčům všech věkových kategorií. Ti mladší se pomocí tohoto zařízení budou učit správně technicky bruslit. Těm starším, profesionálním hráčům zase nové zařízení pomůže ve zdokonalení a hlavně v odhalení chybného bruslení, které způsobuje chronická zranění. Pomocí počítačové analýzy totiž systém dokáže odhalit třeba to, že při stylu svého bruslení zatěžuje hráč o několik procent více jednu z končetin. Díky tomu pak každý rok laboruje třeba se zraněním třísel. "Ano, my jsme schopni analyzovat určité problémy. Odchylky, které si hráč ani trenér často neuvědomuje. A díky tomu nastavit pak individuální trénink, který hráči pomůže tyto vady v bruslení odstranit," říká Dušan Benický, který v minulosti byl i osobním trenérem Jiřího Šlégra.
Při tréninku se navíc rozvíjí dovednosti všech hráčů v práci s kotoučem. "Když jste na ledě, tak většina hráčů v momentě, kdy zapojují do hry práci s hokejkou a pukem, přestává aktivně bruslit. Pouze ti nejlepší jako byl Naslund, Bondra nebo Jágr toto dokáží. Jenže na tomto zařízení je pánem trenér, nikoliv hráč. Hokejista musí neustále bruslit, jinak spadne. Do toho musí ovládat kotouč a současně ještě vnímat třeba pokyny trenéra. Zapojí tak mnohem větší část mozku, než na klasické ploše, kde prostě vypne nohy a nic se neděje, protože nespadne."
Celé zařízení budou mít v Chomutově na starosti tři vyškolení trenéři, kteří mají k chomutovskému klubu a vůbec městu velký vztah. Lídrem skupiny by měl být Jan Minčák, dosavadní trenér těch nejmenších chomutovských hokejistů. Pomáhat mu bude bývalý chomutovský hokejista a dvojnásobný vítěz kanadského bodování 1. hokejové ligy Kamil Koláček. Trojici s nimi vytvoří Petr Švehla, bývalý zápasník, účastník olympiády v Sydney a Aténách a držitel bronzové medaile z MS v roce 2005. Zkušený zápasník by se měl hráčům věnovat v doplňkovém obratnostním a posilovacím tréninku.
Minčák s Koláčkem absolvovali několik školení, z toho jedno přímo v centrále Hockey Performance Center ve Vancouveru. "Je to perfektní věc, moc se na práci těším a věřím, že tím získáme výrazný náskok v kvalitě tréninku," byl z nového centra nadšený Jan Minčák.
Při slavnostním otevření přišel samozřejmě i okamžit, kdy se děkovalo. Zejména partnerům bez jejichž finanční pomoci by první evropské centrum tohoto typu nemohlo vzniknout. Výrazný podíl na otevření ma společnost Noen, a.s. Za přípravu po technické stránce děkujeme za pomoc 1. SD Strojírenské, a.s., společnosti První elektro a Správě sportovních zařízení.