Aktuální zprávy

Forvard Milan Procházka bude necelý měsíc hrát extraligu za Karlovy Vary

Napsal 15.11.2010 David Nováček
C h o m u t o v - Necelý měsíc bude extraligová kluziště brázdit třiatřicetiletý chomutovský útočník Milan Procházka. Do následující reprezentační pauzy, tedy do 12. prosince, bude oblékat dres západočeské Energie, se kterou před dvěma lety slavil extraligový titul. V trikotu energetiků si bude znovu zvykat na kvapík nejvyšší české soutěže. „Ač nechtějí, po čase si i ti nejlepší hráči zvyknou na nižší úroveň a přizpůsobí se prvoligovému tempu. Vzhledem k tomu, že máme vyšší než prvoligové ambice, potřebujeme naše hráče dostat do extraligového rytmu. Proto některé z nich v případě možností uvolňujeme do týmů české nejvyšší soutěže,” komentoval střídavé starty hlavní trenér Milan Kašpárek.

Útočník Procházka je pátým chomutovským hráčem, který v letošním ročníku naskočí do extraligového kolotoče. Hned v úvodu sezóny byl do Karlových Varů uvolněn útočník David Hruška. V posledních týdnech pak do extraligových klubů zamířili také Zbyněk Hrdel (Mladá Boleslav) a Jakub Grof (Zlín). Naposledy pak i bouřlivák Radek Duda, který by však měl odehrát pouze jediné utkání v dresu Plzně.

Z pohledu vedení chomutovského klubu nejsou střídavé starty žádným překvapivým krokem. Už před startem letošního ročníku 1. hokejové ligy si přálo několik svých hráčů „udat“ dočasně do nejvyšší soutěže. „Momentálně plníme naší předsezónní strategii. Chtěli jsme několik hráčů držet v extraligovém tempu a díky střídavým startům toho můžeme docílit,” říká marketingový ředitel klubu David Dinda. Otevřená zůstává alternativa střídavých startů také pro další chomutovské hokejisty. „Záleží na více faktorech. Bereme v úvahu, o jaký klub se jedná, názor a pohled našich trenérů a samozřejmě postoj samotného hráče. Do budoucna bych nic nevylučoval. Dovedeme si představit střídavý start pro některého z našich obránců,” doplňuje Dinda. Výkony a forma hráčů v extralize a 1. lize se často až nelogicky výrazně liší. „Ať hráč chce nebo ne, při delším působení v nižší soutěži se zkrátka přizpůsobí herní kvalitě ostatních. Většina extraligových hokejistů si po čase zvykne na nižší prvoligové tempo a těžce se dostává do jiné než prvoligové formy,” nabízí trenérský pohled současný hlavní kouč Milan Kašpárek (na fotografii) a dodává: „V extralize se hráči budou muset znovu vybičovat k nejlepším výkonům tak, aby stačili svým soupeřům. Znovu si ověří, že tempo těch nejlepších je jiné než tempo v 1. lize. Věříme, že tím poroste jejich forma i sebevědomí, které pak přenesou zpátky do Chomutova.”

Ukázkovým příkladem pak může být letošní příběh chomutovského útočníka Davida Hrušky. Ten byl hned na začátku letošního ročníku uvolněn na hostování do Karlových Varů a místo paběrkování ve druhé nejvyšší soutěži znovu září v extralize. A to doslova. S šestnácti body vévodí karlovarským statistikám. V osmnácti utkáních nastřílel devět branek, což je nejvíc z celého týmu. Ve statistikách celé extraligy patří do elitní desítky. Z jeho parádní extraligové formy bude na začátku nového roku těžit mateřský Chomutov, kam se nejpozději na konci ledna vrátí. „Ano, David Hruška je ukázkovým případem povedeného hostování. Ověřil si, že v extralize patří stále k nejlepším hráčům. Střílí branky, sbírá body, je v psychické pohodě a čiší sebevědomím. Takto připraveného hráče budeme v závěru sezóny potřebovat. Mluvil jsem s ním zhruba před měsícem a na návrat do Chomutova pro rozhodující část sezóny se těší,” říká marketingový ředitel David Dinda.

V obranných řadách mohou naopak chomutovští trenéři znovu počítat s karlovarským Romanem Proškem. Ten na severu Čech odehrál letos tři duely. Následně se zranil v extraligovém utkání proti Zlínu a zotavoval se z otřesu mozku. Nyní už je fit a v pondělí by se měl znovu připojit k chomutovskému týmu.