Piráti jedou na led úřadujícího mistra. Udrží dosavadní neporazitelnost?

Napsala 17.09.2017 Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - Piráti odjedou k pátému kolu Tipsport extraligy do Brna, kde budou moci prodloužit vítěznou sérii na pět střetnutí. Utkání se ponese v duchu souboje úřadujícího mistra s okupantem top pozice v tabulce a dvou produktivních hráčů extraligy, Michala Vondrky a Martina Ereta. Duel se uskuteční v DRFG Areně v neděli 17. září od 17 hodin.

Brno v letní přípravě, Lize mistrů a počátku extraligy

Kometa odehrála v přípravě celkem šest duelů. Nejzajímavějším soupeřem byl Slovan Bratislava, s kterým se střetla celkem dvakrát. V úvodu Brno na vlastním ledě slovenský klub porazilo jasně 3:0 a venku podlehlo 2:3 po samostatných nájezdech, což byla jediná porážka v přípravě.

Poslední vzájemný zápas byl bitvou o přímým postup do čtvrtfinále

Jako úřadující mistr se Kometa probojovala do Ligy mistrů, kde zatím v základní skupině neprohrála. Venku porazila norský Stavanger 2:1 a finskou KalPu Kuopio 4:2, před vlastními fanoušky Brněnští vyhráli až v prodloužení 4:3, respektive 3:2. Na začátku října čeká svěřence Libora Zábranského dvojzápas se švédským Malmö Redhawks.

Hokejisté z druhého největšího města České republiky vyzvali v úvodním utkání Tipsport extraligy třinecké Oceláře, s kterými si připsali dva body za výhru 5:4 v samostatných nájezdech. Dotáhnout dvougólový náskok se Kometě podařilo až v závěrečné periodě, rozhodující branku vstřelil Tomáš Svoboda.

Ve druhém kole už nenechali nic náhodě a porazili Hradec Králové 4:2 díky povedené prostřední třetině, ve které zaznamenali tři branky, a připsali si tak první tři body z ledu soupeře. V následujícím kole domácí Brno překvapili Bruslaři z Mladé Boleslavi, kteří ve třetí části strhli výhru na vlastní stranu.

ZMĚNY V KÁDRU BRNA

Příchody: Tomáš Svoboda (návrat z hostování Plzeň), Lukáš Nahodil (Pardubice).

Odchody: Jozef Kováčik (Nitra SVK), Peter Trška (Vítkovice), Tomáš Vondráček (Pardubice), Marek Kvapil (Chabarovsk RUS), Rostislav Šnajnar (Znojmo), Tomáš Dujsík (Olomouc).

Poslední vzájemný zápas

Piráti se s Kometou setkali naposledy v 51. kole minulé sezóny, kdy odjeli na jih Moravy. Utkání otevřel v šesté minutě Jan Rutta, na něhož ještě v úvodní třetině odpověděl Martin Dočekal. V následujících dvou periodách přidal brněnský střelec ještě dva góly, dovršil hattrick a uzavřel Pirátům možnost přímého postupu do čtvrtfinále play-off.

Branky a nahrávky: 16. Dočekal (Mallet), 36. Dočekal (Hruška, Gulaši), 45. Dočekal (H. Zohorna, M. Kvapil) – 6. Rutta (Huml).
Statistiky –Vyloučení: 2:5. Bez využití. Střely na branku: 35:26. Blokované střely: 6:9. Hity: 8:5. Vhazování: 30:32. Radegast index: 30:13.

Poslední odehrané zápasy obou soupeřů

Piráti na vlastním ledě vyzvali nováčka z Jihlavy, kterého porazili až v prodloužení. Chomutovští si díky trefám Jaroslava Mrázka a Marka Tomici vypracovali dvougólový náskok, o který ale v dalším průběhu přišli. Za hosty se prosadili Lukáš Žálčík, Radek Hubáček a Filip Seman, kteří zajistili obrat na 2:3. Duel poslal do prodloužení v 58. minutě Vladimír Růžička, který proměnil nařízené trestné střílení a následně připravil vítěznou akci v prodloužení.

„Jeden ze soupeřů udělal podle mého hroznou chybu, že šel střídat. Kuba Sklenář zjistil, že ho nikdo nehlídá, tak do toho kopnul a vyrazil dopředu. Já jsem akci trochu zbrzdil, abych počkal na Jardu Mrázka. Nakonec jsem přihrál Kubovi přes hokejku obránce. On sám mi říkal, že to ani pořádně neviděl, jen cítil, že ho puk trefil do hokejky,“ popsal Vladimír Růžička situaci, kdy Jakub Sklenář tečí získal druhý bod.

Jednička chomutovského brankoviště zatím vládne s 94% úspěšností

Sestava: Laco – Rašner, Flemming, Mrázek, Valach, Dlapa, Slovák, Grman – Tomica, Huml, Vondrka – Koblasa, Růžička, Sklenář – Poletín, Skokan, Chlouba – Lauko, Šťovíček, Hlava.

Branky a nahrávky: 25. Mrázek (Koblasa, Valach), 31. Tomica (Huml, Grman), 58. Růžička (TS), 65. Sklenář (Růžička, Mrázek) – 32. Žálčík (Kajínek), 52. Hubáček (Šidlí:k, Čachotský), 57. Seman (Čachotský.
Statistiky – Vyloučení: 8:2. Využití: 0:2. Střely na branku: 24:22. Blokované střely: 8:14. Hity: 14:9. Vhazování: 34:21.

Brno odjelo do nedalekého Zlína, kde rozhodlo v prostřední části. Po bezbrankové první třetině, ve které bylo rozdáno padesát trestných minut, se začali prosazovat úřadující mistři. Postupně skórovali Alexander Mallet, Martin Erat a Hynek Zohorna, kteří zajistili vedení 3:0. Konečnou podobu dal skóre Tomáš Vincour, jenž druhým pokusem v krátkém sledu za sebou poslal puk do horní části branky – 0:4.

Sestava: Vejmelka – Krejčík, O. Němec, Gulaši, Štencel, Bartejs, Malec, Král – Svoboda, Hruška, Erat – Zaťovič, Nahodil, Vincour – Mallet, V. Němec, H. Zohorna – Haščák, Káňa, Dočekal.

Branky a nahrávky: 24. Mallet (V. Němec, H. Zohorna), 38. M. Erat (Vincour, T. Svoboda), 39. H. Zohorna (Gulaši), 51. Vincour.
Statistiky –Vyloučení: 10:10, navíc Roberts Bukarts (Zlín) do konce utkání. Střely na branku: 20:35. Blokované střely: 14:11. Hity: 10:7. Vhazování: 28:32.