Rozhovory

„Zápas s Finskem byl takový klasický chomutovský,“ smál se Jan Rutta

Napsal 13.05.2017 Kateřina Kundertová, Richard Müller
P a ř í ž / C h o m u t o v - Na svém premiérovém světovém šampionátu zatím naskočil do všech pěti zápasů českého národního týmu a svými výkony rozhodně nezklamal. Jan Rutta dokonce zaujal několik organizací z neslavnější soutěže světa, což dokládá příspěvek uznávaného agenta Allana Walsche na Twitteru. Ofenzivně laděný obránce, který přišel do Chomutova v létě 2008, zatím na první bod na šampionátu čeká. Na branku vyslal už deset střel a v 18. minutě vstupního duelu s Kanadou trefil tyč. Kromě toho stihl také prohlídku Paříže.

Jan Rutta má v kariéře odškrtnutých několik reprezentačních položek. V roce 2008 nastupoval na mistrovství světa hráčů do osmnácti let, nastupoval v národním dresu v mládežnických kategoriích a v loňské sezóně vstřelil premiérový reprezentační gól v přípravě seniorské reprezentace. Letos se probojoval mezi desítku beků, které Josef Jandač vybral pro účast na mistrovství světa v Německu a Francii. „Účast na mistrovství řadím určitě nejvýš v kariéře,“ řekl bez zaváhání.

Jan Rutta a Roman Červenka

    Statistiky na MS:
    5 zápasů, 10 střel, účast -1

V pondělí Češi nezačali proti Finsku vůbec dobře, jelikož už ve třetí minutě úvodní třetiny prohrávali o dva přesné zásahy. Do konce první periody Seveřané přidali ještě jednu branku, a poté drželi třígólový náskok a až do 48. minuty. „Byl to klasický chomutovský zápas, dotahovali jsme ve třetí třetině, takže v letošní sezóně nic nového,“ usmál se dlouholetý Pirát, jelikož národní tým v poslední dvacetiminutovce vstřelil tři góly a poté vyhrál v prodloužení díky gólu Robina Hanzla.

Letošní šampionát je rozdělen do dvou evropských měst, přičemž skupina A hraje v německém Kolíně nad Rýnem a skupina B, ve které se představuje i český tým, nastupuje v Paříži. „Paříž je krásné město, byl jsem se podívat i na památky. Je to tu super,“ vylíčil Jan Rutta. „Byl jsem se podívat na věži a na oblouku jako každý jiný. Pak jsem si navíc prošel ještě Louvre,“ přidal podrobnosti.

Proti Slovinsku už měli Češi nástup mnohem lepší než proti Finsku, když si po první třetině odnášeli do šatny pohodlný náskok tří gólů. „Proti Slovincům jsme lépe plnili pokyny chodit více do brány, z toho nám v první třetině napadaly tři góly, což bylo super. Trochu jsme si tím zápas zjednodušili,“ prozradil.

Jan Rutta na své typické pozici
Foto: Matt Zambonin/HHOF-IIHF Images

Přestože je pařížská metropole o více jak 300 kilometrů dál než Kolín nad Rýnem, fanoušci nelenili a vyrazili podpořit Českou republiku v hojném počtu. „Je tady tolik českých fanoušků, že to vypadá, jako bychom byli doma,“ poděkoval plzeňský odchovanec.

V příštích dnech Češi nastoupí ke dvěma posledním utkáním skupiny, střetnou se s domácí Francií a Švýcarskem. „Myslím, že budou oba těžké,“ upozornil. Francie půjde do zápasu se tříbodovou ztrátou na český tým a vzhledem k rovnosti bodů od čtvrtého do šestého místa bude bojovat o postup do čtvrtfinále.

„Půjdeme na Francii, ta si domácí mistrovství užívá a hraje slušně. Určitě to nebude nic lehkého,“ věděl chomutovský obránce. Více o situaci v tabulce skupiny B samozřejmě napoví sobotní zápas mezi Finskem a Norskem, jelikož to jsou právě týmy na páté a šesté pozici se shodným počtem bodů jako Francie.

V minulých dnech se na sociální síti objevila spekulace o možném působení Jana Rutty v nejprestižnější hokejové soutěži světa. Zájem má být z kalifornského San José. „Zájem být může. Já k tomu nemám, co říct,“ uzavřel tajemně Jan Rutta.

Foto: Aleš Krecl – ČSLH.